Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Moskva posílá na frontu „šrot“ z dob Stalina. Ukrajina už má díky pomoci Západu víc tanků

Autor: DVL, swp - 
10. července 2023
05:00

Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu má napadená země víc tanků než Rusko, informoval server Newsweek. Tento stav ovlivnilo několik faktorů. Jedním z nich jsou veliké ztráty na ruské straně. Vladimir Putin se proto rozhodl vytáhnout ze starých skladů a muzeí tanky T-54 a T-55, jejichž první modely se začaly vyrábět ve 40. letech minulého století na povel tehdejšího sovětského vůdce Josifa Stalina, jak uvedl deník Mirror.

Ukrajina má poprvé větší počet tanků než Rusko, vyplývá to z údajů zveřejněných Kielským institutem pro ekonomiku, který sleduje podporu zasílanou na Ukrajinu. Od vypuknutí války totiž země obdržela 471 tanků, přičemž dalších 286 by jich měla ještě dostat. 

Podle think tanku Mezinárodního institutu pro strategické studie sídlícího ve Velké Británii měla Ukrajina na počátku invaze 953 bojových tanků. O 558 tanků přišla, ale zemi se podařilo zabavit dalších 545 ruských tanků. 

Naproti tomu Rusko mělo před válkou přibližně dvojnásobek tanků než Ukrajina. Na začátku roku 2023 pak mělo Rusko údajně 1800 tanků, ale od počátku války v únoru roku 2022 přišla o 2082 tanků. Tyto údaje pocházejí od nizozemského zpravodajského webu Oryx. Podle Ukrajiny nicméně Rusko přišlo o 4000 tanků.

Je velice obtížně ověřit přesné údaje o ztrátách na obou stranách, nicméně Rusko muselo ze svých skladů oprášit staré ruské tanky.

Podle expertů je na vině špatné plánování, nedostatečná odbornost v prvních týdnech války, nedostatečný výcvik a malá snaha opravit poškozené tanky. 

Stalinovy rezavějící tanky

Vladimir Putin tak musel do války poslat staré tanky z ruských skladů a muzeí. Mezi nimi jsou bojová vozidla T-54 a T-55. Podle posledních zpráv tyto tanky mířily na frontu přes Krym. 

Tanky také někdo natočil ve Voroněžské oblasti, která je nedaleko hranic s Ukrajinou.

Tanky T-54 původně nechal vyrábět Stalin po ukončení 2. světové války v roce 1946. Podle všeho nicméně Putin posílá do boje vylepšenou verzi z 50. let, která je tedy stejně stará jako ruský diktátor. 

Rusko začalo tanky dovážet před několika měsíci z ruského města Arseňjev v Přímořském kraji, kde se nachází 1295. centrální tanková rezervní a skladovací základna.

Existují však teorie, že Rusko z nich udělalo „kamikadze tanky“ schopné operovat na „autopilota“, takže v tanku můžou být nastražené bomby. 

Další zprávy zase uvádějí, že historické tanky byly přestavěny v továrnách na Uralu. 

Klíčovými nedostatky těchto tanků je nedostatek dálkoměrů a balistických počítačů, primitivní mířidla a nedostatečná stabilizace děl.

18:47
Dnes

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa