Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Napětí v Záporoží: Rusové chystají provokaci v elektrárně, tvrdí Ukrajina. MAAE chce plný přístup

Aktualizováno -
5. července 2023
19:58
Autor: ČTK - 
4. července 2023
22:15

Rusové umístili na střechu dvou bloků Záporožské jaderné elektrárny cizí předměty, které vypadají jako výbušná zařízení. Jejich výbuch by bloky nepoškodil, ale může vytvořit zdání, že Ukrajina elektrárnu ostřeluje, uvedl  generální štáb ukrajinské armády, který varoval, že podobná provokace by se mohla odehrát v „blízké době". Na sociálních sítích se zároveň objevují záběry údajně hromadně odjíždějících okupantů. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) požádala o zpřístupnění všech budov elektrárny. Cílem MAAE je potvrdit, že se "v elektrárně nenacházejí miny ani výbušniny", uvedla agentura AFP.

Generální štáb také upozornil, že ruská média i komentátoři na platformě Telegram už v tomto smyslu šíří dezinformace. Rusko mezitím skutečně Ukrajinu obvinilo, že se na elektrárnu v blízké době chystá zaútočit. Poradce šéfa ruského koncernu Rosenergoatom Renat Karčaa podle agentury RIA Novosti prohlásil, že Ukrajina plánuje na elektrárnu v noci na dnešek zaútočit s pomocí „vysoce přesných zbraní“ a dronů.

11:46
Dnes

Rusku dodávají zboží podléhající západním sankcím především země Střední Asie a Turecko. Často jsou to výrobky potřebné pro válečné účely, například vozidla nebo ložiska. Podle analytiků mnichovského hospodářského institutu Ifo to vyplývá z údajů o obchodu se sankcionovaným zbožím. Kvůli vývozním omezením, která zavedla Evropská unie a další západní státy, chybí Rusku asi třetina sankcionovaných výrobků ve srovnání s předválečným obdobím.

11:14
Dnes

Zástupci zemí Evropské unie dnes odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku, který rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Sankce musí ještě formálně schválit členské státy, stane se tak písemnou procedurou v příštích dnech ideálně tak, aby balíček vstoupil v platnost u příležitosti druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině, které připadá na sobotu.

10:36
Dnes

Francouzská potravinářská společnost Danone plánuje prodat své ruské aktivity podnikateli napojenému na Čečensko. S odkazem na své zdroje a zhlédnuté dokumenty to napsal britský deník Financial Times (FT). Nad podnikáním francouzské firmy převzala před sedmi měsíci kontrolu Moskva, a to na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Danone se chystá ve čtvrtek zveřejnit hospodářské výsledky, informace FT nechtěla firma komentovat.

Zobrazit celý online

Sociálními sítěmi se šíří imformace o rychlém odjezdu Rusů z areálu elektrárny, oficiálně potvrzené nejsou. A šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na twitteru uklidňuje, aby lidé nepropadali panice. „Keep calm. Záporožská drží. Nenaskakujme na informační válku, kterou vedou obě strany. Kdyby se tam přece jen něco stalo, chrání nás vzdálenost,“ napsala.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v sobotu požádala o zpřístupnění všech budov. „Vzhledem k tomu, že napětí a vojenská aktivita v oblasti narůstají, naši experti musejí být schopni ověřit fakta přímo na místě,“ uvedl v prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi. Ve chvíli, kdy se obě strany vzájemně obviňují z plánování provokací či útoků, je teď podle něj zásadní objasnit současnou situaci.

Napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny se v poslední době vyostřilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Rusko zvažuje, že v okupované Záporožské jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá „teroristický útok spojený s únikem radiace“, což mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl jako „další lež“. Generální ředitel ruského jaderného koncernu Rosatom Alexej Lichačov pak na jednání se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim mluvil o nebezpečí, že ukrajinské síly budou elektrárnu ostřelovat.

Rusko Záporožskou jadernou elektrárnu, největší zařízení svého druhu v Evropě, obsadilo krátce po začátku loňské invaze na Ukrajinu. Přes elektrárnu ve městě Enerhodar tak nyní prakticky vede frontová linie, Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem vinily z ostřelování tohoto zařízení a z jaderného terorismu.

Pravidelné výpadky elektřiny způsobené ostřelováním znemožnily bezpečný provoz elektrárny a jejích šest reaktorů bylo odstaveno, aby se minimalizovala hrozba katastrofy, uvedla agentura AP. MAAE během uplynulého roku opakovaně vyjádřila znepokojení kvůli riziku podobné katastrofy, jako byl v roce 1986 výbuch jaderné elektrárny v Černobylu.

Zelenskyj v úterý s odvoláním na zprávy zpravodajských služeb řekl, že ruské síly umístily na střechu několika bloků „předměty připomínající výbušniny“, aby simulovaly útok zvenčí. „Jejich detonace by bloky neměla poškodit, ale může vytvořit zdání o ostřelování z Ukrajiny,“ uvedl ukrajinský generální štáb.

Agentura AP v souvislosti s tím uvedla, že prozkoumala satelitní snímky elektrárny pořízené v pondělí a dnes a na fotografiích nezaznamenala na střechách bloků žádné viditelné změny. Jak uvedl šéf MAAE Grossi, při poslední inspekci elektrárny nezaznamenali žádnou aktivitu související s výbušninami, namístě je ale podle něj mimořádná ostražitost.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa