Chceme cokoliv, hlavně ať je to u moře! Rusové skupují nemovitosti v okupovaném Mariupolu

Autor: pma, ČTK, swp - 
5. července 2023
08:30

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se okupanti zaměřují na dobývání přístavního města Mariupol. To se nachází zhruba 60 kilometrů od ruských hranic. Podle ruských opozičních zpravodajských webů mají okupanti zájem o nemovitosti ve válkou zpustošeném městě. Podle některých bude Mariupol za krátkou dobu skvělou dovolenkovou destinací. Většina zájemců chce v Mariupolu bydlet hlavně kvůli moři.

Přístavní město Mariupol, které leží přibližně šedesát kilometrů od ruských hranic, se stalo symbolem zkázy ruské invaze. V loňském roce bylo v Mariupolu zničeno na 90 procent všech bytových domů a 60 procent rodinných domů. Podle tamního starosty Vadyma Bojčenka doposud v Mariupolu zemřelo přibližně 10 tisíc civilistů.

Nejhorší masakr se ve městě odehrál 16. března loňského roku, kdy ruský nálet zasáhl divadlo, kde se ukrývalo asi 1000 osob, mezi kterými byly i děti. O život tehdy přišly podle odhadů stovky lidí. 

Válečný konflikt vyhnal z půlmilionového Mariupolu většinu původních obyvatel. V těžkých podmínkách zůstalo zhruba sto tisíc obyvatel, kteří se snaží ve městě přežívat všemi možnými způsoby.

Přes 300 budov šlo k zemi

Ruský opoziční zpravodajský web Meduza tento týden upozornil na skutečnost, že se na ruské sociální síti VKontaktě objevují čím dál častěji skupiny, které se zaměřují na prodej nemovitostí v Mariupolu.

Zájemci jsou z různých koutů Ruska, nejčastěji z Krasnojarsku, Nižního Novgorodu, Moskvy, Petrohradu nebo Krasnodaru. Podle Meduzy bylo v Mariupolu ke konci letošního března opraveno na 1829 budov. 36 obytných budov bylo přestavěno či nově postaveno. 361 objektů muselo jít kvůli alarmujícímu stavu k zemi.

Na Avitu, ruském inzertním webu s nemovitostmi, je v současnou chvíli kolem 70 nabídek. Polovinu z nich tvoří byty, druhou rodinné domy, které Ukrajinci v důsledku války opustili, a jsou tak neobydlené. K dispozici je i jedna budova s komerčními prostory. Průměrný nabízený byt v Mariupolu vyjde zájemce na tři miliony rublů (v přepočtu 766 tisíc korun), rodinný dům s pozemkem zase na za 4,8 milionu rublů (v přepočtu 1,1 milionu korun).

Levné bydlení u moře

„Chceme žít u moře a na místě s nízkou ekologickou zátěží. Nemovitosti v Mariupolu jsou docela levné a nabídky práce pro manžela, který je elektrikář, jsou slibné,“ popsala svůj důvod ke koupi nemovitosti Ruska Irina. Její rodina se sice bojí, že se bude v oblasti stále bojovat, věří ale, že válka nebude trvat věčně.

„Chci si tam koupit nemovitost. Věřím, že město bude vzkvétat a v blízké budoucnosti se stane dobrou prázdninovou destinací,“ myslí si Rus Eldar.

Podle serveru Bumaga si většina Rusů, kteří hledají byty nebo domy v okupovaném Mariupolu, nepřipouští variantu, že se ruské okupační síly v případě úspěšné protiofenzivy ukrajinské strany budou muset z města stáhnout. Většina z nich rovněž město považuje za součást Ruska a má zájem se do Mariupolu nastěhovat, i když ho nikdy neviděla.

22:08
11. 8. 2025

Dobrou noc, vážení čtenáři, a děkujeme za sledování zpravodajství k ukrajinskému dění. Pokračovat bude zase od rána.

21:29
11. 8. 2025

Rusko přesouvá jednotky způsobem, jenž naznačuje přípravy nové ofenzívy, rozhodně se nechystá na klid zbraní, uvedl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

20:17
11. 8. 2025

OBRAZEM: Rekruti - a rekrutky - 65. mechanizované brigády Ozbrojených sil Ukrajiny cvičí mezi slunečnicemi na cvičišti v Záporožské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Blesk Podcast: Anna přežila s miminkem v Azovstalu. Chlapeček z toho má následky.  - Jedlička Čebotareva
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa