Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Rusové ztrácí pozice u Bachmutu. Ukrajinské jednotky posílili obránci Azovstalu

Autor: ČTK, swp - 
7. června 2023
13:27

Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl dnes na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády. Ukrajinské útoky severně a jihozápadně od Bachmutu hlásí také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

„Úsek fronty u Bachmutu. (Ukrajinské) obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu,“ napsal Syrskyj.

„U Bachmutu naše vojska přešla z obrany do útoku,“ uvedla dnes také náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. „Za uplynulých 24 hodin jsme na různých místech postoupili od 200 po 1100 metrů,“ napsala na telegramu.

Ruské velení podle Maljarové zareagovalo vysláním záloh k posílení obrany. Žoldnéři z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny podle ní zůstávají v týlu, zatímco bojují pravidelné armádní jednotky a do boje jsou nasazováni také výsadkáři.

11:12
Dnes

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

10:32
Dnes

Šéf Doněcké oblasti Ihor Moroz na facebooku ráno napsal, že zraněno bylo za poslední den v Kurachove 15 lidí, byť nezmiňuje konkrétní útoky. „Dne 21. září 2023 Rusové zranili 21 civilistů v Doněcké oblasti: 15 v Kurachove, po dvou v Petropavlivce a Molodeckém, po jednom v Torecku a Kosťantynivce,“ uvedl šéf regionální správy.

9:43
Dnes

Z ukrajinského černomořského přístavu Čornomorsk dnes vyplula loď Aroyat převážející obilí do Egypta. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov a potvrzují to data z monitoringu pohybu plavidel po mořích Marine Traffic. Ukrajina vytvořila v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí poté, co Rusko v červenci odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod.

Zobrazit celý online

Třetí úderná brigáda, z jejíž akce zveřejnil záběry velitel pozemních sil Syrskyj, podle dostupných informací vznikla loni v listopadu, původně z veteránů pluku Azov, jako vysoce mobilní, dobře vyzbrojená a vycvičená síla schopná nasazení jak v obranných, tak útočných operacích. Od ledna byla nasazena u Bachmutu, který od loňského léta byl místem jedné z nejurputnějších a nejkrvavějších bitev války Ruska proti Ukrajině. Zatímco Rusové minulý měsíc ohlásili dobytí Bachmutu, Ukrajinci tvrdí, že se z města úplně nestáhli.

ISW s odvoláním na ruské zdroje uvádí, že ukrajinské síly pronikly do obce Berchivka, ležící asi šest kilometrů severně od Bachmutu, kde pokračuje boj o ovládnutí obce, kterou ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny podle svého vůdce Jevgenije Prigožina dobyli v únoru. Ukrajinci postoupili podle ISW také u obce Kliščijivka, asi sedm kilometrů jihozápadně od Bachmutu. Ovládli také výšiny u silnice E-40 mezi Bachmutem a Slovjanskem. Analytici také připomněli Prigožinovo tvrzení, že ruská vojska ztratila blíže neupřesněné pozice u obce Rozdolivka, ležící 18 kilometrů severovýchodně od Bachmutu.

Podobná tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Video  Zkáza Bachmutu zachycená z dronu 
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud