Norské úřady varovaly před přátelskou běluhou: Jde o ruského špióna?!
Velrybu úřady poprvé spatřily u norského pobřeží v roce 2019. Ovšem nyní se dostala do hustě osídlené oblasti. Zvíře je známé tím, že sleduje lodě a je přátelské k lidem.
Běluhu poprvé spatřil u pobřeží Finmark v severovýchodní části Norska rybář Joar Hosten v roce 2019. Velryba se prý tehdy snažila dostat z postroje, který na sobě měla upevněný. Rybáři se podařilo zvíře z postroje vyprostit a kontaktoval ředitelství pro rybolov v zemi.
Experti se tehdy shodli, že zvíře by mohlo být ruským „špionem“. Mořský biolog Bergen Ree Wiig uvedl, že postroj, který na sobě běluha měla, byl „speciálně vyrobený“. Daly se na něj upevnit kamery GoPro. Zároveň prý byl na postroji nápis „výstroj Petrohradu“. Podle expertů byla velryba vycvičená pro vojenské operace.
Obřímu savci se proto začalo přezdívat Hvaldimir. Jedná se o slovní hříčku. „Hval“ v norštině znamená velryba, „dimir“ odkazuje na Vladimira Putina. Velryba je prý velice přátelská k lidem a sleduje lodě. Za čtyři roky si už na ni lidé zvykli, ovšem podle informací britského deníku Daily Mail se nyní dostala do zátoky Oslofjord, což znepokojuje norské úřady. Jedná se totiž o hustě osídlenou oblast.
Norské ředitelství pro rybolov proto varovalo veřejnost, aby se od velryby držela dál. „Zvlášť vyzýváme lidi na člunech, aby si udržovali dostatečnou vzdálenost, aby se velryba nezranila,“ uvedl Frank Bakke-Jensen z ředitelství pro rybolov. Velryba již v minulosti utrpěla drobná zranění po střetu s čluny. Oslofjord je oblíbenou turistickou destinací a je zde hustý lodní provoz. Navíc tam má podle výše zmíněného deníku omezený přístup k potravě. Nicméně úřady zatím neplánují provést bezpečnostní opatření. „Dotyčná velryba je volně žijící zvíře a nevidíme důvod ji chytit a umístit za bariéry,“ uvedl Bakke-Jensen.