Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Oblačno 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Válečná reportérka Stomatová o útocích u Belgorodu: Partyzáni chtějí svrhnout Putina

Autor: simao, swp - 
22. května 2023
19:21

Situace na frontě je v každé oblasti jiná, někde jde o typickou zákopovou válku s aktivním využitím dronů, u Bachmutu jde o neustálé ostřelování, minometčíky v krytech apod., líčila v ČT válečná reportérka Darja Stomatová. V Interview ČT 24 se pozastavila i nad aktuální situací ruských partyzánů, kteří bojují na straně Ukrajiny a na svědomí mají patrně aktuální operaci u ruského Belgorodu.

„Z toho, co jsem viděla, z toho, co jsem poznala za ty týdny, co jsme tam byli, tak z války se stala rutina, z války se stala práce. Vojáci rotují, jsou 24 hodin, 48 hodin na frontě, vrací se zpátky do týlu, pokud ta možnost je. Práce logistů je také zajímavá,“ uvedla zpravodajka ČT na Ukrajině Darja Stomatová v Interview ČT24.

„Ruská strana neustále odmítá nás, západní novináře, abychom tam jeli a reportovali. Veškeré informace, které my dáváme, tak jsou z ukrajinské strany, což je potřeba zdůrazňovat neustále,“ upozornila reportérka pro ČT.

Stomatová okomentovala i aktuální dění v ruské Belgorodské oblasti, kde podle Moskvy aktuálně útočí přímo Ukrajinci, podle Kyjeva pak ruští partyzáni.

„Často jsme se ukrajinských vojáků ptali, jakým způsobem funguje Wagner (Wagnerova žoldnéřská skupina – pozn. red.), jak fungují ruští vojáci a podle nich oproti tomu, jak začínala válka, jak začínala invaze, tak se spousta věcí změnila. I Rusové se začali učit na vlastních chybách a samozřejmě válka trvá už delší dobu, i ta únava na obou stranách hraje velkou roli,“ uvedla Stomatová v ČT.

„Komunikovala jsem s ruskými vojáky, kteří už nějakou dobu byli na Ukrajině, žili na Ukrajině,“ uvedla o Legii svoboda či dobrovolnickém korpusu. „Třeba ten konkrétní korpus se hodně hlásí k pravici, tam bych byla opatrnější, ale co je zajímavé i v dnešní souvislosti ohledně Belgorodské oblasti, je, že právě tato skupina podnikla často výpady na ruské území, do Brjanské oblasti, Belgorodské oblasti, zveřejňovala to na sociálních sítích, mně posílali záběry a poukazovali na to, že ta hranice není dobře hlídaná, že je možnost se dostat na druhou stranu,“ uvedla Stomatová.

„Pro ně jako občany Ruska, kterými stále jsou, se tím eliminuje ten zajímavý, napjatý moment, že by Ukrajinci útočili přímo na ruském území. Pro ně je to jednodušší. Asi bych je nazvala partyzány. A myslím si, že spousta partyzánů operuje přímo v Rusku a jsou to Rusové. Motivace je asi pro všechny jedna: svrhnout prezidenta Vladimira Putina a nastolit jiný řád v Rusku, který pomůže Ukrajině,“ poznamenala Stomatová.

23:43
14. 4. 2024

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli končí online přenos k situaci na Ukrajině, pokračuje opět ráno. Dobrou noc.

21:35
14. 4. 2024

Andrew Coté, jednatel americké společnosti BRINC Drones, která dodává Ukrajině vybavení, se domnívá, že použití dronů na Ukrajině lze přirovnat k nasazení tanků v první světové válce. „Je to dost patová situace. Pokud jste v otevřeném terénu, tak budete pronásledováni,“ podotkl Coté.

22:05
14. 4. 2024

„Během minulého týdne použili ruští teroristé proti Ukrajině téměř 130 bezpilotních letounů Šáhid; naštěstí se nám podařilo naprostou většinu z nich zachytit. Použito bylo také více než 80 ruských raket a téměř 700 naváděných leteckých bomb,“ prohlásil ve večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby se válečné zlo nerozšířilo po celém světě, ať už v Evropě, na Blízkém východě, nebo jinde. Jsem vděčný všem, kteří si to uvědomují. Každý, kdo může zachránit životy, tak musí učinit. Každý, kdo má možnost omezit potenciál teroru, tak musí učinit. Ukrajina, Blízký východ i zbytek světa si stejnou měrou zaslouží spravedlivý a spolehlivý mír.“

Zobrazit celý online

Stomatová: Nejvíc ubližuji svým rodičům, vím to

Stomatová přitom na Kavčí hory vyrazila po práci pro CNN Prima News. S kameramanem Jánem Schürgerem se vydávají na Ukrajinu opakovaně, nyní s kamerou a mikrofonem ČT. A dokonce začali tvořit i pár.

„Spolupracujeme spolu už 3 roky a fascinuje mě u něj, jakým způsobem je on schopen předvídat věci a přemýšlet trošku jinak,“ nechala nahlédnout v Interview ČT24 do války očima reportérky. „Jsem ještě trošku zakonzervovaná v těch novinářských představách, že tohle si naplánuji a tak to chci. On mě naučil jednu zásadní věc, že je potřeba si říct, dobře, tohle bychom mohli dělat, ale pak se nechat unášet tím okamžikem a tím příběhem,“ poznamenala k reportážím z Ukrajiny. „Jsem strašně ráda, že mám takového člověka vedle sebe,“ řekla v ČT.

„Myslím si, že asi nejvíc ubližuji ve svém životě svým rodičům tím, že jezdím. Ale je to moje rozhodnutí a oni to chápou, i když je to pro ně těžké. Ale samozřejmě jsem svobodná, nemám děti a pro mě je to jednodušší. Takže já musím myslet jenom na své rodiče. Pro mé rodiče je to hodně, hodně, hodně těžké, já to vím, ale myslím si, že ženy ve válce by měly být a že by měly ukázat trošku jiný pohled na situaci (…). My ženy to umíme dělat jinak, a proč bychom si to měly schovávat pro sebe. Já jsem zodpovědná za svůj život, z velké části si myslím, že i Honza jako muž cítí velkou zodpovědnost za můj život, což pro něj je složitější než pro mě, ale je to moje rozhodnutí,“ dodala upřímně Stomatová.

Video  Proč Putin dál zabíjí civilisty? Expert o ruském bombardování Ukrajiny.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa