Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Ukrajinští vojáci na Olomoucku nešíří tuberkulózu, upozorňují hygienici. Je to hoax

Autor: ČTK - 
28. dubna 2023
21:36

Na internetu se podle ministerstva zdravotnictví šíří falešné dokumenty o výskytu tuberkulózy (TBC) v Libavé na Olomoucku, kde se ve vojenském prostoru cvičí ukrajinští vojáci. Hygienická služba to uvedla na Twitteru, jde podle ní o dezinformaci. Na internetu se zprávy o epidemii tuberkulózy v Olomouckém kraji, které nákazu spojovaly s Ukrajinci, objevily už letos v únoru. Zabývá se jimi policie.

„Do některých e-mailových schránek v těchto dnech chodí zpráva z e-mailové adresy imitující ministerstvo zdravotnictví. Obsahuje podvržené dokumenty oznamující namátkové kontroly škol za účelem kontroly na TBC a vyhrožující postihy. Nic takového nechystáme a jedná se o lež,“ uvedla Hygienická služba ČR.

Dokument s dnešním datem na první pohled připomíná protiepidemická opatření, která s podpisem hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a kulatým razítkem ministerstvo zdravotnictví vydávalo v době epidemie covidu-19. Vedoucí odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum na dotaz ČTK uvedl, že dokument s daným jednacím číslem ve spisové službě ministerstva neexistuje. Drobně se od oficiálních dokumentů liší i písmo.

Podle Fošuma žádný dopis do školy v Libavé z ministerstva nešel a nebyl by ani označený jako „informační dopis“.

První stránka dopisu má být odpovědí hlavní hygieničky ředitelce školy v Libavé, obsahem jsou údajná doporučení proti šíření epidemie TBC a popis příznaků. Má jít o oficiální odpověď „protiepidemiologického oddělení“, které na ministerstvu zdravotnictví vůbec není. Druhá strana je označená jako „informační dopis“, píše se na ní například o údajně chystaných namátkových kontrolách ministerstva. Žádné takové se podle ministerstva nepřipravují.

Dopis také vyzývá školy, aby informovaly učitele a rodiče. „V zájmu šíření paniky a nepravdivých informací mezi rodiči byste měli co nejdříve aktivně informovat rodičovské výbory, rodiče a zákonné zástupce žáků, že mimořádné vyšetření zaměstnanců školy na TBC nesouvisí s výcvikem vojáků z Ukrajiny v Olomouckém kraji,“ uvádí například.

Protiepidemická opatření při lokálních epidemiích mají na starosti obvykle krajské hygienické stanice. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na svém webu varuje před první únorovou dezinformací spojující ukrajinské vojáky s TBC. Tehdy ji na sociálních sítích šířila také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, později ji smazala a omluvila se.

Předběžná data z registru, kde lékaři nakažené TBC e

Zdravotníci přepravují zraněné vojáky od Bachmutu do nemocnice v Dnipru. Zdravotníci přepravují zraněné vojáky od Bachmutu do nemocnice v Dnipru. | Reuters
vidují, ukazují v loňském roce nárůst mírně nad úroveň před epidemií covidu-19. Na Ukrajině je tuberkulóza častější než v ČR, zvýšení počtu případů proto odborníci očekávali. Podle předběžných dat loni bylo 374 případů TBC, z nich 161 bylo u cizinců. Ukrajinců bylo mezi nimi 89, z nich 54 uprchlíků. Lékaři upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt.

15:41
Dnes

Rusko prostřednictvím Kataru předalo Ukrajině šest dětí. Se svými rodinami se znovu setkaly na katarském velvyslanectví v Moskvě, informovala dnes ruská média. Za přítomnosti katarského velvyslance bylo příbuzným předáno šest chlapců ve věku od šesti do sedmnácti let, včetně dvou sourozenců, uvedla agentura TASS.  

Během války proti Ukrajině se s příbuznými ve vlasti shledalo 70 ukrajinských dětí, šest dětí se vrátilo do Ruska, uvedla zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová podle listu Kommersant. Ukrajinské organizace tvrdí, že z asi 19.500 zavlečených dětí se dosud podařilo vrátit do vlasti asi čtyři stovky.

14:27
Dnes

Kontroverzní lídr Alternativy pro Německo (AfD) pro nadcházející volby do Evropského parlamentu Maximilian Krah už nebude vystupovat v kampani a končí v předsednictvu této pravicově populistické strany. Kampaň pozastavil také spolkový poslanec a dvojka na seznamu AfD Petr Bystroň, který je českého původu. Sdělil ČTK, že tak učinil z rodinných důvodů. Krah se potýká s aférou kvůli podezření z úplatků od Ruska, která dolehla také na Bystroně. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

„Člověk se nemůže propadnout hlouběji než do božích rukou,“ tweetoval Krah. „To poslední, co nyní potřebujeme, je debata o mně. AfD si musí zachovat jednotu. Z tohoto důvodu se okamžitě vzdávám dalšího vystupování ve volební kampani a odstupuji z předsednictva strany,“ dodal.

Deník Bild napsal, že spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se dlouhé týdny odmítali vůči Krahovi a jeho kauzám vymezit, nyní ale nemají jinou možnost než europoslance z pódia vykázat. Ke stávajícím aférám si totiž uškodil rozhovorem s italským deníkem La Repubblica, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. „Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.

14:06
Dnes

Čína zavedla odvetné sankce vůči 12 americkým společnostem ve vojensko-průmyslovém odvětví, jde o reakci na podobná americká opatření v souvislosti s čínskou podporou Moskvy nebo na americkou vojenskou pomoc Tchaj-wanu. S odkazem na prohlášení čínské diplomacie, podle kterého opatření vstoupila dnes v platnost, o tom informovala agentura Reuters.

Sankce zahrnují zmrazení majetku společností v Číně nebo zákaz vstupu do asijské země pro vedoucí pracovníky dotčených firem. Na seznamu jsou mimo jiné divize amerických zbrojovek Lockheed Martin, Raytheon nebo General Dynamics.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Washington pokračuje v prodeji zbraní Tchaj-wanu, což „vážně porušuje“ politiku jedné Číny a „podrývá“ svrchovanost a územní celistvost Číny.

Zobrazit celý online

Video  Pět nejděsivějších epidemií v moderních dějinách lidstva  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa