Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Místo povinné izolace jen roušky? U Válka plánují velké covidové změny

Autor: ČTK, swp - 
25. března 2023
08:39

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním testu.

„V situaci, kdy má odpovědný subjekt dostatek informací o hlavních epidemiologických charakteristikách daného infekčního onemocnění, kam lze nyní zařadit i onemocnění covid‑19, je reálné vyhodnotit míru rizika jeho dalšího šíření především v návaznosti na zdravotní stav posuzované osoby a jejího nejbližšího okolí,“ uvedlo ministerstvo v popisu změn ve vyhlášce.

Zvažovat by měl lékař také charakter zaměstnání, které nemocný vykonává, například pokud pracuje s osobami s oslabenou imunitou. „Rozdílná je míra rizika dalšího šíření nákazy například v prostředí poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb,“ píše se v dokumentu. Právě v takových případech by pak lékaři měli podle materiálu zvažovat vhodnost nošení ochrany dýchacích cest.

Ministerstvo práce v připomínkách k navrhované změně vyjádřilo obavu, zda je vhodné nechat rozhodnutí o tom, zda nařídit nebo nenařídit pozitivně testovanému izolaci, na lékaři. Vhodnější by podle něj bylo stanovit jasné podmínky. „Nejedná se o volné uvážení lékaře, nýbrž proces hodnocení rizik, kdy jsou stejně jako u jiných infekčních onemocnění zvažována klinická a epidemiologická kritéria,“ reagovalo na připomínku ministerstvo zdravotnictví. Vedle lékaře bude mít tuto možnost dál i orgán ochrany veřejného zdraví, tedy krajské hygienické stanice.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti byli důsledně izolováni v nemocnicích. Nejdříve byla izolace 14denní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa, která byla zrušena zhruba před rokem. Od prvních případů na začátku března 2020 měly pozitivní test více než čtyři miliony lidí, téměř 400.000 opakovaně. Očkováno bylo 6,9 milionu lidí, asi 4,3 milionu má jednu a téměř 800.000 dvě posilující dávky vakcíny. Právě kombinace proočkovanosti a promořenosti populace umožňuje podle ministerstva zdravotnictví změnit přístup k izolování nakažených.

Video  Koronavirus: mutace Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

trintin ( 25. března 2023 13:21 )

Zvažovat by měl lékař také charakter zaměstnání, které nemocný vykonává, například pokud pracuje s osobami s oslabenou imunitou?? Co důchodci kteří nekadí do plínek, jako nedávný prezident, chodí jednou za dva roky k lékaři pro potvrzení, že mohou řídit automobil. Autorka článku neuvádí, co u těchto jednou za dva roky bude praktik zvažovat.

lucie13 ( 25. března 2023 12:37 )

Najednou to je jen rýmička a před 2 roky tu z nás dělali idioty, nutili lidi očkovat a někteří (převážně starší) se byli schopní nebavit i s nenaočkovanými členy rodiny.

doktormediciny ( 25. března 2023 11:53 )

Tam je dle zdrav. stavu okoli.Dneska v rodina maji trteba viceclena rodina 3 prfakticke lekare..

doktormediciny ( 25. března 2023 11:52 )

Z clanku se mi nepodaeilo pochopit, kdo ten stav bude posuzovat...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa