Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Ukrajinci šíří tuberkulózu, sdílela senátorka Hamplová dezinformaci. Případ řeší policie

Autor: ČTK - 
21. února 2023
16:20

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC), kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Policie začala lživé informace prověřovat a zjišťovat, zda se nestal trestný čin. Válek kritizoval nezávislou senátorku a právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, že tuto "mimořádně odpudivou dezinformaci" šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy a spojuje ji s výcvikem ukrajinských vojáků. Příspěvek po několika hodinách z facebooku Zwyrtek Hamplové zmizel a senátorka se za něj později omluvila.

„Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,“ napsal dnes Válek na twitteru.

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na webu uvedla, že oznámení obsahující údajnou výzvu hygieniků k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu je falešné. „KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,“ zdůraznili olomoučtí hygienici.

Příspěvek se na facebookovém profilu nazvaný „Jana Zwyrtek Hamplová fanpage“ objevil dopoledne, po obědě už byl smazaný. Později tam senátorka zveřejnila omluvu a vysvětlení, proč nepravdivou zprávu sdílela. „Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu - zkušenost,“ uvedla.

Právnička Zwyrtek Hamplová v minulosti kritizovala opatření proti šíření covidu včetně očkování či postoj vlády k Ukrajině. Podle svých kritiků často sdílí a šíří i nebezpečné dezinformace, například na konci minulého roku to byly nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Některými jejími projevy na sociálních sítích se zabývá i nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory. Loni byla zvolena do Senátu za Kroměřížsko.

V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy. Loni na jaře Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující tuberkulózu (TBC) než loni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent. Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Mladá fronta DNES informovala, že v infekční části Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze od minulého týdne leží sedm dětí ze dvou rodin s podezřením či potvrzenou plicní formou tuberkulózy.

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka mířili za prací.

st.rec ( 23. února 2023 00:01 )

Nevím proč se omlováte,jiní se taky neomluvili a to ani za slovní přešlapy.Takový Topolánek co vím,vypůjčil si z ůchodového účtu asi 30 miliard a dodnes nevrátil.To by stálo za trestní obvinění a žalobu a navíc,nemocnost lidí z UA těžce zatěžuje naše zdravotnictví a běžně se ví,že UA neočkovala.Asi kvůli financím.Tam totiž běžný člověk je pouze číslo nebo kód na seznamu.

Jirik-ta ( 22. února 2023 20:27 )

e.lesanova ( 22. února 2023 17:28 )

Jaká dezinformace? Je všeobecně známé, že co se týká TBC, HIV, žloutenky atd. na tom nejsou Ukrajinci nijak ukázkově...Válek, který nezvládá ani základní problémy své agendy, by měl být odejit na hodinu. Neschopný, hloupý, arogantní.

sorgedoktor ( 21. února 2023 19:13 )

..Na tom snimku je akcentovana brohcovaskuparnui kresba a jinak nic..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa