Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Putin se zbavil velitele své Tichooceánské flotily: Vyhazov přišel za nepovedené cvičení

Autor: DVL, swp, ČTK - 
21. dubna 2023
17:25

Putin vyhodil velitele ruské Tichooceánské flotily, informoval deník Daily Mail. Vojenské cvičení, které mělo Západu odeslat zprávu, bylo totiž fiaskem. Putin zuřil. 66letý Sergej Avakjanc, velitel jeho Tichooceánské flotily, tak přišel o práci. 

To, že byl 66letý Sergej Avakjanc vyhozen, potvrdil místopředseda vlády Jurij Trutněv.Je možné, že Putin odhalil neúspěch ve vojenských cvičeních, která měla být ukázkou síly Západu.

Uvedení celé Tichooceánské flotily do bojové pohotovosti a její manévry měly podle komentátorů také udělat dojem na čínského ministra obrany Li Šang-fua, přijíždějícího na návštěvu Moskvy. Velitel flotily byl podle médií odvolán ještě během cvičení. Ruské ministerstvo obrany ponechalo tyto informace bez vyjádření.

Avakjanc vedl Tichooceánské flotilu od května roku 2012, ale nyní byl převeden do zákulisní role v Moskvě, kde má na starosti vojenský sportovní výcvik a vlastenecký výcvik. Avakjance má podle zdrojů z ministerstva obrany vystřídat v čele flotily admirál Viktor Liina, který nyní velí Baltské flotile. Oficiálně tyto informace nebyly potvrzeny.

Putin zuřil

Překvapivý vyhazov přišel poté, co kremelský diktátor nařídil namátkovou kontrolu bojové připravenosti své Tichomořské flotily. Oficiálně byla cvičení kolem sporných ostrovů u Japonska označena za úspěšná, ale vyhození Avakjance je známkou toho, že Putin zuřil a věřil, že cvičení bylo fiasko.

Cvičení stále probíhají, navzdory vyhození admirála. Jeho náhrada nebyla oznámena. Admirál – jeden z nejuznávanějších ruských námořních důstojníků – byl nositelem Řádu za námořní zásluhy a Řádu za službu vlasti v ozbrojených silách SSSR. Byl považován za blízkého spojence ministra obrany Sergeje Šojgua, který ohlásil cvičení bojové připravenosti.

Rusko chce ukázat, že stále může demonstrovat sílu v Tichomoří, přestože jeho armáda je vyčerpána válkou na Ukrajině, která nyní trvá 14. měsíc. 

Jednotky Tichooceánské flotily se také účastní i války Ruska proti Ukrajině. Loni na podzim vojáci ze 155. brigády námořní pěchoty žádali gubernátora Přímořského kraje o nezávislé prověření počínání důstojníků, zodpovědných podle nich za vysoké ztráty. Brigáda podle vojáků přišla během čtyř dnů v boji o 300 mužů. Ministerstvo obrany ale tvrdilo, že ztráty brigády nepřesáhly jedno procento jejího stavu, připomněla ruská redakce BBC. Později o vysokých ztrátách námořní pěchoty informovaly i jiné zdroje, včetně britské vojenské rozvědky.

7:37
Dnes

Nejméně 13 lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při ruských útocích na město Kurachove v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. Dnes o tom s odvoláním na tamní úřady informuje agentura Reuters.

6:57
Dnes

Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. Ten přezkoumal informace o 3000 zemřelých Rusech povolaných do zbraně na základě mobilizačního zákona z loňského září, o jejichž smrti se informovalo v otevřených zdrojích. Portál podotkl, že údaj 3000 mrtvých neodpovídá skutečnému počtu obětí v řadách mobilizovaných, který bude patrně vyšší. Rusko o počtu padlých vojáků už mnoho měsíců neinformovalo. Dohromady ruská armáda podle tvrzení Moskvy povolala do zbraně asi 300.000 lidí.

06:25
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Kanadu, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem a vystoupí v parlamentu. Informovala o tom ve čtvrtečním prohlášení kancelář kanadského premiéra poté, co skončila Zelenského návštěva USA.

Během návštěvy Kanady Zelenskyj rovněž navštíví Toronto, kde se setká s hlavními zástupci kanadských podniků s cílem posílit investice soukromého sektoru do budoucnosti Ukrajiny, uvedl úřad kanadského premiéra.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud