Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ukrajincům docházejí rakety: Zásobování je problém, hrozící ztráta kontroly nad nebem katastrofa

Autor: Darina Jíchová, lig - 
18. dubna 2023
05:00

Uniklé utajované americké dokumenty plné citlivých informací o válkou zmítané Ukrajině uváděly, že by Kyjev na počátku května mohl vyčerpat zásoby svých S-300 AA raket. Proč je tento údaj tak důležitý a zároveň tak znepokojivý? Jde o protiletadlové střely dlouhého doletu, které napomáhají při obraně proti ruskému ostřelování, pokud by Ukrajinci vyčerpali zásoby, mohlo by to vést ke ztrátě kontroly nad nebem, píše list Daily Mail.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat s ohledem na tenčící se zásoby podotkl, že „může být jen otázkou týdnů, kdy by mohly ruské VKS dostat šanci na prolomení vzdušné obrany. V ohrožení by byla ukrajinská města a jaderné elektrárny,“ komentoval Ihnat pro The Times. Pod zkratkou VKS měl na mysli Vzdušně-kosmické síly Ruské federace (VKS). Dodal, že taková situace by ohrozila celou plánovanou jarní fázi protiofenzivy.

Kyjev samozřejmě nemá k dispozici jen sovětské protiletadlové rakety S-300 AA, o víkendu například Ihnat oznámil, že očekávají zásilku amerických protiletadlových střel Patriot. I přes časté ostřelování se Moskvě nepodařilo získat kontrolu nad ukrajinským nebem, a to právě i díky vynikajícím systémům protivzdušné obrany.

„Města by byla napadrť.“

Uniklé dokumenty mluví o tom, že střely S-300 AA budou vyčerpány do 2. května. „Pokud by protivzdušná obrana Ukrajiny nápor Rusů nevydržela, v rámci týdnů by získali převahu. Pokud bychom to na nebi prohráli, následky by byly kritické. Rusové by rozbombardovali naše města napadrť tak jako v Sýrii,“ varoval Ihnat.

„V ohrožení by byly také naše jaderné elektrárny a samozřejmě, nemohli bychom bránit naše jednotky v předních liniích,“ poznamenal s tím, že páteř protivzdušné obrany tvoří střely Buk a právě S-300. Co se problémů raket typu Buk a S-300 týče, jde hlavně o zásobování, to je velmi obtížné, a to z toho důvodu, že jsou vyráběné v Rusku. Do této doby rakety posílalo na Ukrajinu Slovensko, prozradil Ihnat.

22:00
1. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:54
1. 12. 2023

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 000, uvedla dnes státní agentura TASS s odvoláním na dokument zveřejněný na internetové stránce Kremlu. Podle agentury AFP to znamená navýšení počtu míst v armádě o 15 procent. Kvůli prezidentově výnosu se nepočítá s mobilizací, ujistilo ruské ministerstvo obrany. Počet vojáků se má podle něj zvýšit postupně, hlavně díky dobrovolným kontraktům s armádou.

TASS připomněl, že předchozím výnosem, platným od letošního 1. ledna, Putin stanovil počet příslušníků ozbrojených sil na 2 039 758 lidí včetně 1 150 628 vojáků. Nový dekret stanovuje početnost ozbrojených sil na 2 209 130 lidí, včetně 1 320 000 vojáků.

21:17
1. 12. 2023

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) si dnes na závěr dvoudenního jednání ve Skopji, poznamenaném přítomností šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, zaručila fungování i do dalšího roku. Rusko totiž spolu s dalšími členskými zeměmi schválilo předsednictví Malty na rok 2024 a prodloužilo mandáty čtyř vedoucích zastupitelů, napsala agentura Reuters.

Spor o další předsednickou zemi byl zásadní. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko, které má právo veta, tento krok zablokovalo. Nástup neutrální Malty do vedení nakonec ministři vyjednali na poslední chvíli. „Ruská agrese na Ukrajině narušila samotné základy a zásady naší organizace,“ uvedl Bujar Osmani, ministr zahraničí Severní Makedonie, která momentálně organizaci předsedá. „Ohrozila také samotnou existenci naší organizace. Proto jsou výsledky tohoto setkání tak úžasné,“ řekl. „Všichni můžeme být hrdí na to, čeho jsme letos dosáhli... OBSE není a nikdy nebyla setkáním podobně smýšlejících zemí, a proto potřebujeme, aby nadále sloužila jako platforma pro dialog,“ dodal.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud