Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Putin schválil upravenou ruskou doktrínu. Západ a USA označuje za existenční hrozby pro Rusko

Autor: ČTK, swp - 
31. března 2023
20:40

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj „existenčních hrozeb“ pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii. Informovaly o tom dnes světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávaní ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.

„Obecně lze politiku Západu, jejímž cílem je oslabit Rusko všemi prostředky, charakterizovat jako nový druh hybridní války,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání ruské bezpečnostní rady podle AFP. Rusko podle něj čelí „existenční hrozbě“ ze strany USA i jejich spojenců a nová doktrína umožňuje „použití ozbrojených sil k odražení nebo zabránění ozbrojenému útoku na Rusko či jeho spojence“.

Dvaačtyřicetistránkový dokument, který je de facto příručkou pro ruské diplomaty, podle agentury Reuters popisuje změny v ruském pohledu na svět a zejména stále více konfrontační vztahy se Západem. Zároveň se v něm uvádí, že Moskva usiluje o „mírové soužití“ a „rovnováhu zájmů“ s Washingtonem. Vyzývá také k udržení „strategické stability“ s USA, což je odkaz na jaderný potenciál obou zemí.

Moskva v únoru pozastavila účast na poslední zbývající dohodě o kontrole jaderných zbraní - smlouvě Nový START. Šéf Kremlu krok zdůvodnil tím, že Rusko nemůže dovolit USA inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy Washington a jeho spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině. Moskva dodala, že od smlouvy neodstupuje úplně a bude se i nadále řídit stanoveným omezením počtu jaderných zbraní.

Rusko loni 24. února vojensky napadlo sousední Ukrajinu, na což Washington a jeho spojenci reagovali uvalením řady hospodářských sankcí vůči agresorské zemi a napadenou Ukrajinu podporují mimo jiné dodávkami zbraní. Moskva - čím dál více izolovaná na Západě - usiluje o prohloubení vztahů zejména s Čínou a Indií.

V aktualizované doktríně se podle Bloombergu rovněž hovoří o vojenské pomoci zemím Latinské Ameriky, které prý čelí „americkému tlaku“. V době narůstajícího soupeření mezi Ruskem, USA a Čínou o vliv v Africe se pak Kreml také zavázal zintenzivnit potravinovou a energetickou spolupráci a vojenské partnerství s africkými státy, podotkla agentura.

15:54
Dnes

U kachovské katastrofy rychle pomůže i česká nezisková organizace Člověk v tísni. „Spojili jsme se s ukrajinskými úřady, které již reagují na mimořádnou situaci a shromažďují informace o nejnaléhavějších potřebách, a zítra dodáme 20 000 šestilitrových lahví pitné vody do Chersonské a Dněpropetrovské oblasti, jednáme také o dodávce čerpadel a cisteren na vodu. Jsme také připraveni distribuovat hygienické balíčky v Chersonu,“ uvádí na svém webu.

Další pomocí budou potravinové balíčky do komunitních center pro lidi prchající před vodou, případně i psychologická podpora tamtéž.

15:49
Dnes

„Podle aktuálních záběrů a zpráv lze předpokládat, že přehradu na Kachovce vzhledem k rozsahu poškození nebude možné opravit. Záleží na rozsahu poškození, nicméně nové přehrady a hydroelektrárny jsou nesmírně nákladné,“ soudí Jakub Langhammer z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

15:47
Dnes

Útok na přehradu tvrdě odsoudila i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která je na návštěvě Brazílie. „Za tuto ekologickou katastrofu je odpovědný jen jeden, a to ruská zločinná útočná válka na Ukrajině,“ uvedla na twitteru. Vodní dílo v blízkosti jaderné elektrárny podle ní bylo zneužito jako válečná zbraň.

„Tento nový útok na civilní infrastrukturu ukazuje také pohrdání intenzivním mezinárodním úsilím, především pak Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která vede měsíce rozhovory, aby zajistila alespoň minimální úroveň ochrany pro obyvatele regionu,“ konstatovala Baerbocková. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 a také s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

Zobrazit celý online
Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa