Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Češtinářka z Prahy 6 před žáky popírala ruskou invazi. Propuštěná kantorka teď čelí obžalobě

Autor: ČTK - 
28. března 2023
15:25

Policie navrhla obžalovat učitelku základní školy z Prahy 6, která je obviněná za to, že při výuce popírala válku na Ukrajině. Informuje o tom server Seznam Zprávy, který na případ upozornil loni v dubnu. Policie češtinářku, která poté ve škole dostala výpověď, obvinila letos v lednu, nyní kriminalisté vyšetřování ukončili a navrhují ji obžalovat.

„Dne 27. března 2023 byl spisový materiál společně s návrhem na podání obžaloby předložen dozorovému státnímu zástupci. Dozorový státní zástupce se nyní podrobně seznámí s předloženými podklady a rozhodne, zda ve věci podá obžalobu, či vyřídí věc jiným způsobem,“ sdělil serveru mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Nic se nestalo”

Obviněná podle serveru při hodině slohu osmákům ze Základní školy Na Dlouhém lánu tvrdila, že se v Kyjevě nic neděje. Když namítali, že ve zprávách České televize (ČT) viděli hořící město, kontrovala, že veřejnoprávní televize je zaujatá, píše web. V nedávném rozhovoru pro Parlamentní listy uvedla, že téma ruské invaze na Ukrajině zvolila proto, že bylo zrovna aktuální. Při diskusi s dětmi si prý uvědomila, že mají jen kusé informace, a chtěla, aby se dozvěděly víc. „Uvědomila jsem si, že čerpají pořád z těch samých zdrojů - nejvíc ze Seznamu nebo ČT. Znají jen jednu stranu věci, neumějí to zasadit do kontextu,“ uvedla.

Usvědčila ji nahrávka

Žáci z hodiny pořídili audionahrávku, za což učitelka požadovala potrestání autora. Ředitelka školy Renata Riedlová se ale tehdy za děti postavila. „Ti žáci nějakou dobu čekali, nahrávka není celou hodinu, ale v momentě, kdy už jim přišlo, že to tam nepatří,“ uvedla Riedlová. Proti vyhazovu ze školy podala učitelka loni v srpnu žalobu. Civilní spor řešil Obvodní soud pro Prahu 6 na konci února. Rozhodl, že škola postupovala správně.

8:09
3. 10. 2023

Podle informace ukrajinského generálního štábu z dnešního rána nedošlo na frontě v posledních 24 hodinách k výrazným změnám. Podle této zprávy ruské jednotky útočily v severní části fronty, směrem na Lyman, jižně od Bachmutu, kolem Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti, a také na jižní frontě. Všude podle generálního štábu ukrajinská armáda útoky odrazila.

„Ukrajinské obranné síly pokračují v útočné operaci ve směru na Melitopol. V útočných akcích u Bachmutu způsobují okupačním silám ztráty na živé síle a vybavení, upevňují pozice na obsazených liniích a vyčerpávají nepřítele,“ uvedl generální štáb, podobně jako v minulých dnech. Tvrzení bojujících stran obvykle není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

7:55
3. 10. 2023

Několik domů bylo v noci poničeno v jedné z obcí v ruské Brajnské oblasti po ostřelování, ke kterému podle tamního gubernátora ukrajinské síly použily kazetovou munici. Uvedla to agentura Reuters s tím, že informaci nelze věrohodně ověřit. Ruské jednotky i dnes vypustily drony na ukrajinské cíle a ukrajinská armáda oznámila, že z celkem 31 jich sestřelila 29, zlikvidovala také jednu střelu s plochou dráhou letu.

Gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz dnes na síti Telegram napsal, že ukrajinská armáda bombardovala ruskou obec Klimovo. Podle předběžných informací při tom nebyl nikdo zraněn. Agentura Reuters uvedla, že gubernátor nepřipojil ke své informaci žádnou fotografii, která by bombardování Klimova dokazovala. Ukrajina se k tomu nevyjádřila.

7:26
3. 10. 2023

USA připravují nový balíček pomoci Ukrajině.

Bidenova administrativa plánuje dodat nový balíček obranné pomoci „brzy,“ uvedla tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová na tiskové konferenci 2. října.

Kompletní online
Video  Petříček pro Blesk: Putinovy zločiny nesmí zapadnout. A co zmůže Česko?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud