Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Ruskou opoziční političku otrávili! Vystupovala proti válce a kritizovala Kreml

Autor: jel - 
29. března 2023
13:00

Ruská politička Elvira Vicharevová (32) otevřeně vystupovala proti válce na Ukrajině a je známou kritičkou Kremlu. Od listopadu minulého roku se u ní začaly projevovat podivné příznaky jako bolesti žaludku a vypadávání vlasů. Testy nyní ukázaly, že měla v krvi stopy nebezpečného dichromanu draselného. Vicharevová se domnívá, že byla otrávena.

V posledních letech byla otrávena řada osob, které v Rusku vystupovaly proti Kremlu. Mezi nimi i například nejznámější opoziční politik Alexej Navalnyj (46), kterému v srpnu 2020 agent FSB potřísnil spodní prádlo novičokem a Navalnyj málem zemřel.

Evira Vicharevová podle svých slov pociťovala známky otravy už od listopadu 2022. Měla svalové křeče, bolesti žaludku a vypadávaly jí vlasy. Problémy trvaly až do minulého měsíce. 

Politička uvedla, že nežádala o pomoc policii, protože jí bylo jasné, že každý, kdo v Rusku zaujal „protiválečnou pozici“, se ihned stal nepřítelem číslo jedna. Vicharevová se spojila s televizním kanálem Sota. Ten nechal udělat podrobný rozbor její krve, v níž se našly stopy dichromanu draselného. Vicharevová věří, že byla otrávena.

„Když přišly výsledky testů, říkala jsem si jedinou věc: ‚Jak to, že jsem přežila?‘,“ popsala podle Daily Mail Ruska. Na svém kanálu na YouTube vysílá politické pořady, ale přestala ukazovat svou tvář, protože si prý „otrava vybrala svou daň“ a ona má nyní třesoucí se ruce, vypadané vlasy i řasy.

14:34
Dnes

Evakuace nadále pokračuje v Chersonu, kde voda v nízko položených čtvrtích vystoupala do několikametrové výšky. „Se ženou jsme byli od včerejška (úterý) na střeše domu. Byl zaplavený až po strop,“ řekl listu Ukrajinska pravda 58letý Oleksandr z chersonské ulice Perša Rybna.

14:18
Dnes

Ačkoliv se experti shodují, že zničení Kachovské přehrady utlumený provoz Záporožské jaderné elektrárny výhledově neovlivní, záchranné složky se pro jistotu rozhodly v Záporoží vykonat cvičení pro případ jaderné katastrofy. 

14:04
Dnes

Kromě lidských obydlí a přírody záplavy ohrozily či poškodily desítky kulturních objektů a muzeí, uvedlo dnes podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinské ministerstvo kultury. Voda poničila komplex budov Kachovské vodní elektrárny, historické centrum Nové Kachovky a tamní palác kultury. Škody hlásí také několik archeologických nalezišť v okolí Dněpru.

Zobrazit celý online

Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa