Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Putin přijel na Krym: Po zatykači kvůli únosům malých Ukrajinců vyrazil mezi děti

Aktualizováno -
18. března 2023
17:00
Autor: ČTK, tsv - 
18. března 2023
15:57

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události. Gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev návštěvu Putina velebí podlézavě na telegramu.

Šéf Kremlu se na Krym vydal den poté, co na něj haagský Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal kvůli dění na Ukrajině zatykač.

Na Krymu se s Putinem setkal nejen gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev, připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem.

V krymské metropoli Sevastopolu si Putin prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum.

Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu, podotkla agentura AP. Podle ICC totiž Putin nese osobní zodpovědnost za unášení dětí z Ukrajiny během ruské invaze.

Na videu, které zveřejnila ruská média, je vidět, jak Putin kráčí po boku Razvožajeva kolem historické budovy. Několik kroků za prezidentem, na kterého Mezinárodní trestní soud v Haagu v pátek kvůli dění na Ukrajině vydal zatykač, jde metropolita Tichon a skupinu doplňuje několik mužů v černém.

Sevastopolský gubernátor tvrdí, že prezidentova návštěva nebyla dopředu naplánovaná. „Náš prezident Vladimir Vladimirovič Putin ví, jak překvapit. V dobrém slova smyslu. Vše bylo připraveno na videokonferenci, Vladimir Vladimirovič se ale sebral a přijel,“ uvedl na telegramu Razvožajev. „V tak historický den je prezident vždy se Sevastopolem a obyvateli Sevastopolu. Naše země má neuvěřitelného vůdce!“ dodala.

16:41
28. 3. 2023

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Dnes to podle agentury PAP během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně.

16:11
28. 3. 2023

Ruská protivzdušná obrana poprvé zachytila řízenou střelu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), kterou vypálila ukrajinská armáda. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Dodávky raket tohoto typu, které mají díky doletu až 150 kilometrů schopnost zasahovat cíle hluboko v týlu nepřítele, přislíbily Ukrajině v únoru Spojené státy.

15:32
28. 3. 2023

Ruský soud uložil dvouletý trest vězení Rusovi Alexejovi Moskaljovovi, jehož dcera namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. Moskaljov ale krátce před dnešním vynesením rozsudku utekl z domácího vězení a v soudní síni tak nebyl přítomen, uvedla podle portálu Meduza mluvčí soudu. Moskaljov je otec samoživitel a jeho dceru úřady umístily do dětského domova.

Kompletní online

Podle Razvožajeva dorazil Putin do Sevastopolu letadlem z Moskvy. Po městě se pak pohyboval autem, které, jak podtrhl Razvožajev na sociálních sítích, prezident sám řídil.

Putin dnes ale naopak zdůraznil, nakolik je podle něj důležité poloostrov udržet. "Samozřejmě, že bezpečnostní otázky Krymu a Sevastopolu jsou nyní hlavní prioritou. Uděláme vše, co je třeba, abychom předešli jakýmkoli hrozbám," citovala ho agentura AP.

Kyjev požaduje stažení ruské armády z Krymu a dalších ukrajinských území, čímž podmiňuje i možná diplomatická jednání s Moskvou.

V minulých letech se v Rusku anexe Krymu okázale oslavovala, podotkl server BBC News. Před rokem například Putin pronesl projev na moskevském stadionu Lužniki, kde vystoupila i řada hudebních skupin. Na akci tehdy podle policie dorazilo asi 200 000 lidí.

Video  Anexe Krymu v roce 2014: Ruské jednotky obsadily základnu Belbek.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa