Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Putin přijel na Krym: Po zatykači kvůli únosům malých Ukrajinců vyrazil mezi děti

Aktualizováno -
18. března 2023
17:00
Autor: ČTK, tsv - 
18. března 2023
15:57

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události. Gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev návštěvu Putina velebí podlézavě na telegramu.

Šéf Kremlu se na Krym vydal den poté, co na něj haagský Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal kvůli dění na Ukrajině zatykač.

Na Krymu se s Putinem setkal nejen gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev, připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem.

V krymské metropoli Sevastopolu si Putin prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum.

Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu, podotkla agentura AP. Podle ICC totiž Putin nese osobní zodpovědnost za unášení dětí z Ukrajiny během ruské invaze.

Na videu, které zveřejnila ruská média, je vidět, jak Putin kráčí po boku Razvožajeva kolem historické budovy. Několik kroků za prezidentem, na kterého Mezinárodní trestní soud v Haagu v pátek kvůli dění na Ukrajině vydal zatykač, jde metropolita Tichon a skupinu doplňuje několik mužů v černém.

Sevastopolský gubernátor tvrdí, že prezidentova návštěva nebyla dopředu naplánovaná. „Náš prezident Vladimir Vladimirovič Putin ví, jak překvapit. V dobrém slova smyslu. Vše bylo připraveno na videokonferenci, Vladimir Vladimirovič se ale sebral a přijel,“ uvedl na telegramu Razvožajev. „V tak historický den je prezident vždy se Sevastopolem a obyvateli Sevastopolu. Naše země má neuvěřitelného vůdce!“ dodala.

19:30
18. 4. 2024

Německá policie ve středu v Bavorsku zatkla dva muže s německým a ruským občanstvím, kteří podle vyšetřovatelů chystali sabotážní akce s cílem narušit německou podporu Ukrajině. Jsou podezřelí i ze špionáže a jeden z nich také ze členství v teroristické organizaci. O případu dnes informovalo německé nejvyšší státní zastupitelství, podle něhož oběma mužům hrozí trest odnětí svobody ve výši až deseti let. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu předvolalo ruského velvyslance. Ruská ambasáda v Berlíně označila případ za zjevnou provokaci s cílem rozdmýchat protiruské nálady.

18:36
18. 4. 2024

Unijní lídři si podle premiéra Petra Fialy (ODS) uvědomují, že vliv Ruska v EU je prokazatelný a že je potřeba mít se na pozoru. Řekl to po summitu v Bruselu.

18:15
18. 4. 2024

Polská policie ve středu zadržela muže, který je podezřelý, že se ruské vojenské rozvědce GRU snažil pomoci s případným atentátem na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dnes o tom na svých internetových stránkách informovala polská prokuratura. Hrozí mu až osm let vězení.

Podle vyšetřovatelů Pawel K. dal najevo, že je ochotný spolupracovat s GRU, a navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou „bezprostředně zapojení do války na Ukrajině“. Polská prokuratura uvedla, že mezi jeho úkoly patřilo sbírat informace o zabezpečení vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a předávat je GRU. To prý mělo Rusům pomoci při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Kompletní online

Podle Razvožajeva dorazil Putin do Sevastopolu letadlem z Moskvy. Po městě se pak pohyboval autem, které, jak podtrhl Razvožajev na sociálních sítích, prezident sám řídil.

Putin dnes ale naopak zdůraznil, nakolik je podle něj důležité poloostrov udržet. "Samozřejmě, že bezpečnostní otázky Krymu a Sevastopolu jsou nyní hlavní prioritou. Uděláme vše, co je třeba, abychom předešli jakýmkoli hrozbám," citovala ho agentura AP.

Kyjev požaduje stažení ruské armády z Krymu a dalších ukrajinských území, čímž podmiňuje i možná diplomatická jednání s Moskvou.

V minulých letech se v Rusku anexe Krymu okázale oslavovala, podotkl server BBC News. Před rokem například Putin pronesl projev na moskevském stadionu Lužniki, kde vystoupila i řada hudebních skupin. Na akci tehdy podle policie dorazilo asi 200 000 lidí.

Video  Anexe Krymu v roce 2014: Ruské jednotky obsadily základnu Belbek.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa