Putin přijel na Krym: Po zatykači kvůli únosům malých Ukrajinců vyrazil mezi děti
Ruský prezident Vladimir Putin dnes přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události. Gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev návštěvu Putina velebí podlézavě na telegramu.
Šéf Kremlu se na Krym vydal den poté, co na něj haagský Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal kvůli dění na Ukrajině zatykač.
Na Krymu se s Putinem setkal nejen gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev, připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem.
V krymské metropoli Sevastopolu si Putin prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum.
Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu, podotkla agentura AP. Podle ICC totiž Putin nese osobní zodpovědnost za unášení dětí z Ukrajiny během ruské invaze.
Na videu, které zveřejnila ruská média, je vidět, jak Putin kráčí po boku Razvožajeva kolem historické budovy. Několik kroků za prezidentem, na kterého Mezinárodní trestní soud v Haagu v pátek kvůli dění na Ukrajině vydal zatykač, jde metropolita Tichon a skupinu doplňuje několik mužů v černém.
Sevastopolský gubernátor tvrdí, že prezidentova návštěva nebyla dopředu naplánovaná. „Náš prezident Vladimir Vladimirovič Putin ví, jak překvapit. V dobrém slova smyslu. Vše bylo připraveno na videokonferenci, Vladimir Vladimirovič se ale sebral a přijel,“ uvedl na telegramu Razvožajev. „V tak historický den je prezident vždy se Sevastopolem a obyvateli Sevastopolu. Naše země má neuvěřitelného vůdce!“ dodala.

Ruská média a prováleční blogeři v pondělí tvrdili, že ruské invazní jednotky dobyly první vesnici v Dněpropetrovské oblasti - obec Dačne. Tato tvrzení dosud nepotvrdily ani ukrajinské zdroje, ani ruské ministerstvo obrany, napsal Reuters. V blízkosti administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti se odehrávají těžké boje, ale k průlomu tam nedošlo, uvedl v pondělí podle agentury Ukrinform šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko

Agentura Reuters v pondělí napsala, že Rusko nyní okupuje více než 99 procent Luhanské a více než 70 procent Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti, jakož i malé části Charkovské, Sumské a Dněpropetrovské oblasti. Už v roce 2014 Rusové v rozporu s mezinárodním právem obsadili celý ukrajinský poloostrov Krym. Loni v srpnu naopak ukrajinská armáda podnikla překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti a na několik měsíců tam obsadila stovky kilometrů čtverečních ruského území.

Ruské jednotky již ovládají celou Luhanskou oblast, prohlásil v pondělí večer podle ruské agentury Interfax Moskvou dosazený šéf okupační správy tohoto ukrajinského regionu Leonid Pasečnik. Kyjev se k jeho tvrzení nevyjádřil a podobná prohlášení bojujících stran nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Pokud se informace potvrdí, bude Luhanská oblast prvním ukrajinským regionem plně okupovaným Ruskem od jeho vpádu do sousední země v roce 2022, poznamenala agentura AP.
Podle Razvožajeva dorazil Putin do Sevastopolu letadlem z Moskvy. Po městě se pak pohyboval autem, které, jak podtrhl Razvožajev na sociálních sítích, prezident sám řídil.
Putin dnes ale naopak zdůraznil, nakolik je podle něj důležité poloostrov udržet. "Samozřejmě, že bezpečnostní otázky Krymu a Sevastopolu jsou nyní hlavní prioritou. Uděláme vše, co je třeba, abychom předešli jakýmkoli hrozbám," citovala ho agentura AP.
Kyjev požaduje stažení ruské armády z Krymu a dalších ukrajinských území, čímž podmiňuje i možná diplomatická jednání s Moskvou.
V minulých letech se v Rusku anexe Krymu okázale oslavovala, podotkl server BBC News. Před rokem například Putin pronesl projev na moskevském stadionu Lužniki, kde vystoupila i řada hudebních skupin. Na akci tehdy podle policie dorazilo asi 200 000 lidí.