Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Chaos a svévole! Na okupované části Ukrajiny zuří „divoká 90. léta“, kritizují ruští blogeři

Autor: ČTK - 
17. března 2023
20:23

Ruští prováleční blogeři a komentátoři si stěžují, že na okupovaných územích Ukrajiny, formálně připojených k Rusku, panuje svévole a chaos, které připomínají „divoká 90. léta“ v samotném Rusku. Upozornila na to dnes ruská redakce BBC.

Válečný reportér Roman Sapoňkov, který má na sociálních sítích okolo 70 000 fanoušků, si postěžoval, že dopravní strážníci v okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny 6. března zabavili dobrovolníkům několik aut, která sloužila k doručení „humanitární pomoci“, včetně výrobků určených ruským vojákům na frontě. Policisté podle něj tvrdili, že po vozech se pátrá jako po ukradených, a výhrůžkami dobrovolníky přinutili podepsat souhlas s tím, že se vozy podrobí zkoumání.

„Auta prostě zabavili bez nějakých dokladů. Tedy z hlediska zákona se tato auta nikdy neocitla v rukou policie. Jestli se (auta) už někam vypařila, tak už se nenajdou,“ postěžoval si.

„Tohle všechno není prostě jen svévole, ale je to sabotáž a práce pro nepřítele,“ míní novinář ze státní televizní společnosti VGTRK Andrej Medveděv.

„Protože přerušení dodávek od dobrovolníků na frontu znamená, že naši kluci v zákopech zůstanou během ofenzívy ukrajinských sil bez nezbytných dronů, lékárniček a zaměřovačů. Tady je vůbec těžké pochopit, zda to je tyranie jednotlivých policistů, anebo práce buňky nepřátelských agentů,“ napsal Medveděv.

Ruská policie nařčení odmítla jako neopodstatněná. „Při kontrole vznikly pochyby ohledně pravosti dokumentů u tří mikrobusů zastavených při pokusu překročit hranice mezi dvěma regiony,“ okomentovala incident správa ministerstva vnitra pro Chersonskou oblast. Výsledky prověrky podle ní potvrdily, že dokumenty byly padělané. Následně mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková oznámila, že se incident prověřuje.

Jiný komentátor válečného dění Vladimir Romanov si mezitím postěžoval, že situace na „nových územích“, jak Rusko označuje okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny, které se pokusilo anektovat, z právního hlediska připomíná „šedou zónu“, území nikoho.

„V podstatě tam frčí 90. léta maximální rychlostí. Od banálního ždímání peněz, až po zmocňování se cizího majetku ve velkém. Čerstvě upečení hodnostáři všeho druhu sem jedou ‚chytat ryby v kalných vodách‘. O osudu peněz, které se sem posílají ze státního rozpočtu, je lepší nic neříkat,“ napsal.

12:03
23. 3. 2023

TV Nexta sdílela tragické video ruské seniorky, jak se snaží oběsit v Moskvě.

 

11:38
23. 3. 2023

V Doněcké oblasti se pohybují dobrovolní medici. Ti odvážejí raněné z ostřelované oblasti. 

11:11
23. 3. 2023

Podpory pro ukrajinské uprchlíky před ruskou vojenskou invazí čekají změny. Od července se zpřísní podmínky pro nárok na humanitární dávku, která má být adresnější. Nová pravidla získá vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a bezplatné nouzové ubytování.

Úpravy zavede vládní novela zákonů zvaných lex Ukrajina, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Změny mají podle kabinetu zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti.

Kompletní online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa