Polské a slovenské migy pro Ukrajinu rozzuřily Kreml. Putinův muž Peskov vyhrožuje

Aktualizováno -
17. března 2023
12:55
Autor: ČTK - 
17. března 2023
12:07

Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček MiG-29, které Varšava a Bratislava oznámily ve čtvrtek a dnes, jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu.

Podle dohody Slovensko předá Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko ve stávajícím konfliktu opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.

Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají,“ řekl premiér Eduard Heger.

„Jak jsme opakovaně uváděli, dodávky tohoto vojenského vybavení nemohou ovlivnit výsledek speciální vojenské operace, ale mohou představovat další problémy pro samotnou Ukrajinu a Ukrajince,“ řekl Peskov s odkazem na oficiální termín, který Moskva pro svou vojenskou agresi na Ukrajině používá.

„Samozřejmě bude během speciální vojenské operace veškeré toto vybavení zničeno,“ dodal mluvčí.

Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny sovětské výroby MiG-29. Dodávku 13 stíhaček následně dnes ráno schválila slovenská vláda. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Duda uvedl, že polské letouny jsou provozuschopné.

Bratislava a Varšava podle Peskova dokazují, nakolik je NATO zapojené do války na Ukrajině, a dodávku stíhaček mluvčí označil za „zbavování se starého a nepotřebného vybavení“. Členové Severoatlantická aliance Kyjevu od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytují vojenskou, finanční a další pomoc.

18:36
Dnes
!

Slovensko chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude Bratislava žádat odklad hlasování o 18. balíku sankcí EU vůči Rusku. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovensko blokuje přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádá záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které se má do konce roku 2027 postupně zastavit dovoz ruského plynu do unie.

17:54
Dnes

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při dnešním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava podmiňuje svůj souhlas s novými omezeními proti Rusku vyřešením svých obav ohledně budoucích dodávek plynu. Obává se negativních dopadů plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.

17:46
Dnes

Výroky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl dnes na předvolební akci v Brně premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém šéf opozičního ANO řekl, že by vláda pod vedením hnutí v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„To, co říká Andrej Babiš, je bohužel nebezpečné. Není to překvapivé, protože muniční iniciativu už několikrát kritizoval,“ řekl Fiala. „To jsou hrozně nebezpečné věci, jednak pro bezpečnost ČR, ale i pro prestiž ČR v zahraničí, protože na české iniciativě se aktivně podílí celá řada dalších zemí, které jsou našimi spojenci,“ dodal. Rušit ji by podle něj byla obrovská chyba.

Zobrazit celý online

Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů Mig-29.

Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa