Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Putin radí úřadům, jak na západní sankce: Musíme rozšířit ekonomické svobody

Autor: ČTK, swp - 
15. března 2023
14:32

Na sankce západních zemí musí ruské úřady odpovědět rozšířením ekonomických svobod, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin před vedením ruské prokuratury. O jeho vystoupení informovala ruská média. K poskytnutí větší svobody podnikatelům nedávno Kreml vyzval oligarcha Oleg Děripaska, který varuje před dopady sankcí na ruské finance a ekonomiku.

„Poslední dobou rozpoutali proti naší zemi opravdovou sankční agresi. Ale ruská ekonomika, domácí byznys, podnikatelé na všechny tyto výzvy adekvátně reagují. Je důležité, aby prokurátoři v rámci svých kompetencí pomáhali v této rozsáhlé práci a i pomáhali při odstraňování zbytečných byrokratických překážek. Na všechny kroky našich nepřátel a protivníků musíme reagovat jediným - rozšířením ekonomických svobod,“ prohlásil Putin podle listu Kommersant.

Západ přijal první sankce proti Rusku poté, co se Moskva v rozporu s mezinárodním právem zmocnila na jaře 2014 ukrajinského poloostrova Krym. Rozšíření a přitvrzení sankcí následovalo po rozpoutání války proti Ukrajině, kam vpadla ruská vojska na Putinův rozkaz loni 24. února. Putin nicméně válku nyní interpretuje jako obranu Ruska před Západem.

Prezident současně vybídl prokurátory, aby pečlivě sledovali plnění státních vojenských zakázek a také platby zbrojovkám. Prokurátoři musí „zásadově a tvrdě bojovat proti korupci“ v této sféře. Vybídl také prokuraturu, aby hájila práva účastníků „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině, jakož i nejzranitelnějších občanů, tedy seniorů, lidí v nouzi a rodin s mnoha dětmi.

Děripaska na počátku března varoval, že Rusko pod tlakem západních sankcí brzy pocítí nedostatek zdrojů pro financování ekonomiky. Získat investory ale vyžaduje předvídatelnost a jasná pravidla hry, prohlásil na ekonomickém fóru v Krasnojarsku, kde podle agentury Interfax volal také po právním státu, omezení státního aparátu a po větší svobodě pro podnikání.

„Velmi důležitá je předvídatelnost a vláda práva. Pokud budeme každý rok nebo čtvrtletí měnit pravidla hry, nikdo nebude (Rusku) důvěřovat, ani ruští podnikatelé ani ti zahraniční,“ řekl Děripaska. Apeloval také na úřady, aby skoncovaly podle něj s otrokářským zavíráním podnikatelů do vězení z nepochopitelných důvodů. To je „jako z doby kamenné“, dodal.

„Státního aparátu a státního kapitálu je příliš mnoho. Potřebujeme víc svobody,“ apeloval Děripaska. Ten se už dříve k napadení Ukrajiny vyjadřoval kriticky.

19:32
Dnes

„Aby se výsadkáři zdokonalili v bojových dovednostech a připravenosti jednat v obtížných podmínkách, nacvičují překonávání vodních překážek se zbraněmi a výstrojí i taktické akce poté,“ ukazuje na twitteru generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

18:37
Dnes

I pro Ukrajinu se letos utíkalo v rámci dobročinného Běhu pro Paměť národa, který skončil s posledním květnem. Letošek byl rekordní co do počtu účastníků - 3300 - i do výtěžku ze startovného. 

„Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity,“ uvedla pořádající organizace. Při Běhu pro Paměť národa tradičně připomínali lidi, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, a letos navíc také Ukrajince, kteří aktuálně bojují ve své zemi proti ruské armádě.

Lidé si tak mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu, další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Na konto sbírky půjde z běhu 112.000 korun, uvedli pořadatelé.

17:51
Dnes

„V okupovaném městě Šachtarsk narazil obrněný transportér proruských ozbrojenců do auta. Dva civilisté, kteří se v autě nacházeli, zemřeli,“ uvádí kanál Nexta TV a sdílí údajné video z místa, které zřejmě pokoutně natočil jeden ze svědků.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa