Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Cherson váhavě zrušil zákaz prodeje alkoholu. Bál se, že opilí lidé nepoznají nebezpečí

Autor: ČTK - 
12. března 2023
19:48

Úřady v ukrajinské Chersonské oblasti dočasně zrušily zákon zakazující prodej alkoholu. Důvodem je podle nich oživení ekonomiky v oblasti, napsal s odkazem na prohlášení úřadů ruskojazyčný server BBC.

„Od 15. března je povolen velkoobchodní, maloobchodní prodej alkoholických nápojů i prodej v restauračních zařízeních od 10:00 do 15:00,“ píše oblastní správa.

„Nebylo to jednoduché rozhodnutí. V oblasti je mnoho lidí se zbraněmi, jsme pod neustálou palbou a civilisté musí střízlivě posuzovat nebezpečí. Zároveň ale rozkvět nelegálního obchodu, přímé dodávky z Mykolajivu a dokonce vznik takzvaných alkoholových zastaváren výrazně zhoršují ekonomickou situaci,“ uvedl šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin.

Takzvaný suchý zákon bude i nadále platit pro armádu a bezpečnostní složky. Chersonská oblast, respektive část, která je pod ukrajinskou správou, zakázala prodej a výrobu alkoholu loni v listopadu, kdy se město podařilo ukrajinské armádě osvobodit od ruské okupace.

Zákaz prodeje a výrobu alkoholu vychází z válečného stavu, který Ukrajina vyhlásila před více než rokem v souvislosti s ruskou invazí.

Video  Redaktorka Blesku v Chersonu: Schovaní lidé i poplach a ruské ostřelování  - Blesk - Marharyta Golobrodska
Video se připravuje ...

6:57
Dnes

Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. Ten přezkoumal informace o 3000 zemřelých Rusech povolaných do zbraně na základě mobilizačního zákona z loňského září, o jejichž smrti se informovalo v otevřených zdrojích. Portál podotkl, že údaj 3000 mrtvých neodpovídá skutečnému počtu obětí v řadách mobilizovaných, který bude patrně vyšší. Rusko o počtu padlých vojáků už mnoho měsíců neinformovalo. Dohromady ruská armáda podle tvrzení Moskvy povolala do zbraně asi 300.000 lidí.

06:25
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Kanadu, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem a vystoupí v parlamentu. Informovala o tom ve čtvrtečním prohlášení kancelář kanadského premiéra poté, co skončila Zelenského návštěva USA.

Během návštěvy Kanady Zelenskyj rovněž navštíví Toronto, kde se setká s hlavními zástupci kanadských podniků s cílem posílit investice soukromého sektoru do budoucnosti Ukrajiny, uvedl úřad kanadského premiéra.

06:00
Dnes

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílil její protivzdušnou obranu. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud