Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Ukrajinský dron na videu nahání ruský tank: Ujíždí, ujíždí, ale neujede!

Autor: štt - 
12. března 2023
14:55

Ukrajinci do bojů nasadili tak zvané kamikadze drony. Jedná se o naváděný typ zbraně, která nepřítele likviduje přímým zásahem. Jedním úspěšným úderem se pochlubila Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) na svých sociálních sítích.

„Rusové se pokusili ujet, ale nebyli příliš úspěšní. A my budeme pokračovat v ničení okupantů až do úplného vítězství,“ napsala k videu na sociálních sítích SBU.

Na videu lze vidět ruský tank uhánějící po bahnité cestě. Ví, že jej sleduje nový typ smrtící zbraně. Do bojů jej nasadila ukrajinská kontrarozvědka účastnící se některých bitev.

Dron nejdříve ze vzduchu kontroloval prostor. Když zaměřil nepřátelský stroj, pustil se za ním. Záběry končí v momentu, kdy dron zasáhne cíl.

Kamikaze drony s oblibou používají nejen Ukrajinci, ale také Rusové. Moskva dostala tyto stroje i od Íránu, ty však zpravidla využívá k likvidaci stacionárních nepohyblivých cílů, zejména civilní energetické infrastruktury.

Ukrajinská armáda se pyšní tím, že již zlikvidovala na 3 450 tanků. I když odhady mohou být nadsazené, jedná se o nečekaný úspěch. Těžká pozemní technika a zejména pak tanky, jsou totiž jak se na Ukrajině ukázalo  zejména v ofenzivních bojích nadále velmi důležité.

22:05
4. 12. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online zpravodajství věnujete. Vše, co souvisí s děním na Ukrajině, která se brání ruské agresi, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:01
4. 12. 2023

Zpustošené lesy, zatopená města i mrtví delfíni. Devastace životního prostředí při ruské invazi na Ukrajině je podle odborníků obrovskou tragédií, která ovlivní další generace. Napsala to dnes agentura AFP a odvolává se například na Douga Weira z britské nevládní organizace Conflict and Environment Observatory (CEOBS), která se věnuje dopadům vojenských konfliktů na přírodu.

Ačkoliv jsou všechny konflikty pro životní prostředí škodlivé, v případě Ukrajiny to podle Weira platí obzvláště. Frontová linie je podle něj velmi dlouhá - táhne se stovky kilometrů - a boje se vlečou. Životní prostředí znečišťují vedle intenzivní dělostřelecké palby také časté útoky na energetickou infrastrukturu a obrovské množství trosek kvůli bombardování měst, uvedl šéf CEOBS.

21:36
4. 12. 2023

Ukrajina přes nový černomořský koridor vyvezla už pět milionů tun zemědělské produkce. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov. Ukrajina v srpnu vytvořila nový černomořský koridor poté, co Rusko neprodloužilo takzvané obilné dohody, které do té doby umožňovaly vývoz ukrajinského obilí a dalších plodin přes dohodnuté trasy v Černém moři.

Skrze nový koridor, který jednostranně vyhlásila Ukrajina, se podle Kubrakova z černomořských přístavů vyvezlo dohromady už sedm milionů tun různého nákladu, na čemž se podílelo 200 lodí. V současnosti se podle něj nakládá dalších 31 lodí. Předtím se za zhruba roční trvání obilných dohod podařilo z Ukrajiny vyvézt zhruba 33 milionů tun zemědělské produkce, uvádí Společné koordinační centrum (JCC), které dohlíželo na dodržování dohod.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinská kontrarozvědka se na sociálních sítích pochlubila sestřelením tanku pomocí dronu.  - Facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud