Tisíce dětí okupanti deportovali do Ruska. Ukrajinská politička: Je to součást genocidy

Autor: ČTK, swp - 
5. března 2023
16:33

Na Ukrajině nejspíš zmizely desítky tisíc dětí, které mohly být deportovány do Ruska. V rozhovoru s televizní stanicí Sky News to dnes uvedla ukrajinská poslankyně Ivanna Klympušová-Cincadzeová. Ukrajinci obviňují ruské úřady z násilných deportací dětí již delší dobu, Moskva to odmítá.

„Máme asi 13 000 případů, které jsou potvrzené, kdy byly ukrajinské děti deportovány do různých částí Ruské federace,“ uvedla Klympušová-Cincadzeová. „Nicméně máme rovněž informace o mnoha dalších, může jít o desítky tisíc. O nich ale nemáme oficiální záznam,“ dodala s tím, že jde o součást „genocidy, kterou Ruská federace páchá vůči ukrajinskému lidu“.

Podle Klympušové-Cincadzeové se asi stovce těchto dětí podařilo s pomocí lidskoprávních organizací vrátit zpátky k rodinám. „Některé z dětí prošly s rodiči filtračními tábory, kde byly od svých rodičů odděleny. Některé byly odvezeny na týden na takzvané letní tábory, ale domů se už nikdy nevrátily,“ popsala poslankyně způsoby, jakými děti mizí. „Některé z nich už byly dány k adopci ruským rodinám, jakoby na Ukrajině žádné vlastní rodiny neměly,“ dodala.

Ukrajina dlouhodobě obviňuje ruské úřady z nucených deportací dětí z Ruskem okupovaných ukrajinských území. Moskva tvrdí, že obvinění o unášení dětí z Ukrajiny nejsou pravdivá. Na území Ruska však byly skutečně odvezeny stovky sirotků, napsala již dříve na svém ruskojazyčném webu stanice BBC, podle níž mnohé z těchto dětí dostaly ruské občanství a byly umístěny do ruských rodin.

17:56
Dnes

Rusko má v konfliktu na Ukrajině podle odborníka z Univerzity obrany Zdeňka Petráše jednoznačnou převahu, tedy stanovuje podmínky, za jakých konflikt skončí. Očekává ale týdny, možná až měsíce jednání. Petráš to dnes řekl ČTK v reakci na americký návrh na dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla vést k zastavení bojů. Rusko Ukrajinu vojensky napadlo 24. února 2022.

„Čistě z vojensko-strategického hlediska je to naprosto logický vývoj, protože na ukrajinské frontě má Rusko jednoznačně převahu. Dokázalo dobýt určitá území a vojensky je kontroluje. A na straně druhé, Ukrajina v tuto chvíli nemá vojenský potenciál, vojenskou sílu na to, aby dokázala vytlačovat ruské jednotky z okupovaných území a postupně je osvobozovat. Nemá na to ani z hlediska pomoci ze strany Evropské unie, západních zemí a Spojených států. Takže de facto tato situace je pro Ukrajinu bezvýchodná,“ uvedl Petráš.

17:22
Dnes
!

Francouzští, britští a němečtí poradci pro národní bezpečnost se v neděli v Ženevě setkají se zástupci EU, USA a Ukrajiny, aby projednali americký plán pro Ukrajinu, uvedli podle agentury Reuters nejmenovaní činitelé na okraj summitu G20 v Johannesburgu.

Reuters rovněž cituje americký zdroj, podle něhož budou na jednání zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff a americký ministr zahraničí Marco Rubio. V Ženevě je již podle tohoto zdroje náměstek amerického ministra obrany Dan Driscoll.

17:20
Dnes

Volodymyr Zelenskyj dnes s manželkou Olenou v Kyjevě uctil památku obětí hladomoru na Ukrajině z let 1932-1933.

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa