Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Bidenova přísně tajná mise v Kyjevě: Falešný program, odlet za tmy a vybraní novináři bez mobilů

Autor: ČTK, swp - 
20. února 2023
14:35

Dnešní příjezd amerického prezidenta Joea Bidena do Kyjeva se do poslední chvíle držel v tajnosti, uvádí stanice CNN. Biden odletěl prezidentským speciálem Air Force One z Andrewsovy základny pod rouškou tmy v neděli ve čtvrt na pět ráno místního času. Novináři, kteří s ním letěli, nemohli mít s sebou žádná zařízení. Bílý dům dokonce zveřejnil na dnešek harmonogram, podle něhož měl být prezident ve Washingtonu, povšiml si deník The New York Times.

Ve veřejném harmonogramu Bidenových aktivit návštěva Kyjeva nefigurovala a představitelé Bílého domu minulý týden několikrát zdůraznili, že cesta hlavy státu na Ukrajinu se neplánuje. Naposledy se ale americký prezident ukázal na veřejnosti v sobotu večer, kdy šel ve Washingtonu na večeři se svojí ženou Jill.

Bílý dům pak podle deníku The New York Times v neděli večer zveřejnil Bidenův pondělní harmonogram, podle něhož měl být dnes prezident ještě ve Washingtonu a až večer odletět do Varšavy. V době, kdy Bílý dům harmonogram zveřejnil, byl ale Biden už ve Varšavě, odkud se vlakem vydal do Kyjeva.

Bidenova cesta na Ukrajinu byla tolik přísně utajovaná z bezpečnostních důvodů. Současná návštěva na Ukrajině byla nezvyklá v tom, že se americký prezident vydal do válečné zóny, nad níž nemají USA žádnou kontrolu. Tím se podle CNN lišila od předchozích cest amerických prezidentů do Iráku či do Afghánistánu.

USA informovaly ruskou stranu o návštěvě prezidenta Bidena v Kyjevě jen několik hodin předem, řekl Reuters bezpečnostní poradce Bílého domu Sullivan.

Kyjev dnes z polského vzdušného prostoru kvůli Bidenově návštěvě sledovala americká výzvědná letadla. Od dnešního rána byly hlavní ulice v Kyjevě zavřené, aniž se obyvatelům ukrajinské metropole dostalo oficiálního vysvětlení. Lidé během dopoledne sdíleli videozáznamy dlouhých kolon na ulicích s omezeným provozem.

Video  Amerického prezidenta Joea Bidena přivítal v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou. (20.2.2023)  - Profimedia
Video se připravuje ...

Zelenskyj pozval Bidena na Ukrajinu přibližně před rokem, když se u ukrajinských hranic shromažďovaly ruské síly. Po ruském vpádu na Ukrajinu američtí představitelé prezidentovu návštěvu Ukrajiny ale opakovaně vyloučili.

Biden v minulosti Ukrajinu už několikrát navštívil, od doby, kdy zastává úřad prezidenta Spojených států, je to ale poprvé. Naposledy byl v Kyjevě jako americký viceprezident v roce 2017.

Při jeho současné cestě ho doprovází nezvykle malý počet spolupracovníků, podotkla agentura AP. Mezi nimi je bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan, zástupkyně personálního šéfa Bílého domu Jen O’Malleyová Dillonová a Bidenova osobní asistentka Annie Tomasiniová. S prezidentem podle informací AP také přicestovali pouze dva novináři.

17:07
Dnes

Už před koncem války na Ukrajině by měli mít spojenci jasno, jaký budou mít postoj k poválečnému Rusku. Na summitu tzv. bukurešťské devítky, tedy zemí z východního křídla NATO, to dnes v Bratislavě řekl prezident Petr Pavel. Zopakoval, že pokud aliance na Ukrajině nechá zvítězit Rusko, prohraje i ona sama. Je podle něj důležité to vysvětlit občanům. Podotkl, že nejde o otázku volby, ale nevyhnutelnosti. Posílení obranných kapacit NATO není podle něj nutné kvůli nařízení z bruselského ústředí, ale kvůli agresivní politice Ruska.

Připomněl, že v minulosti selhaly mnohé snahy západních zemí komunikovat s Ruskem. Řekl, že stejně jako bude poválečná Ukrajina, bude i poválečné Rusko. Spojenci by proto měli začít uvažovat, jak budou s Ruskem komunikovat. „Musí nám být jasné před koncem války, jaký bude náš společný přístup k Rusku,“ řekl. Podobně to podle něj platí i pro Čínu, která také představuje „jednu z proměnných komplikované bezpečnostní rovnice“.

Zmínil také nutnost připravit se na poválečnou obnovu Ukrajiny, aby tuto úlohu nepřevzaly země jako Čína. Spojenci se musí soustředit nejen na budování armády, ale i na znovuvybudování hospodářství Ukrajiny a její společnosti.

Zuzana Čaputová v Bratislavě na schůzce bukurešťské devítky (6.6.2023) Prezident Petr Pavel na summitu bukurešťské devítky v Bratislavě (6. 6. 2023). Prezident Petr Pavel na summitu bukurešťské devítky v Bratislavě (6. 6. 2023). Prezident Petr Pavel na summitu bukurešťské devítky v Bratislavě (6. 6. 2023).
16:40
Dnes

Evakuaci po protržení přehrady potřebuje 40.000 lidí, ale kvůli ruské okupaci může Kyjev odvézt jen 17.000, uvedl generální prokurátor Ukrajiny.

16:40
Dnes

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vidí v destrukci kachovské přehrady taktický úmysl ukrajinské armády. „Účel těchto akcí je podle dostupných informací následující. Poté, co nepřítel neuspěl ve svých útočných akcích, hodlá s cílem posílit svůj potenciál převést jednotky a techniku z chersonského směru do svého útočného prostoru, a tím výrazně oslabit své pozice na chersonském směru,“ cituje ho agentura TASS.

Zobrazit celý online

Americký prezident v Kyjevě strávil asi pět hodin, během nichž avizoval další americkou vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů dolarů. Z Kyjeva se měl Biden podle médií vydat do Varšavy, kde zůstane až do středy.

Video  Nečekaná návštěva amerického prezidenta Joea Bidena V Kyjevě (20.2.2023)  - Profimedia
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa