Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Írán byl kreativní při pašování dronů do Ruska. Používal i státní aerolinky

Autor: ČTK, swp - 
13. února 2023
12:50

Írán propašoval do Ruska nové, technologicky vyspělé ozbrojené drony dlouhého doletu s pomocí lodí a státní letecké společnosti. Tyto drony ruská armáda využívá ve válce na Ukrajině. S pomocí zdrojů z této blízkovýchodní země obeznámených s výrobou a prodejem bezpilotních letounů to zjistil britský list The Guardian.

Nejméně 18 bezpilotních letounů bylo dodáno ruskému námořnictvu poté, co ruští důstojníci a technici v listopadu loňského roku přijeli na návštěvu do Teheránu, kde jim byla předvedena celá řada íránských technologií.

Při té příležitosti si desetičlenná ruská delegace vybrala šest bezpilotních letounů Mohadžír-6, které mají dolet kolem 200 kilometrů a pod každým křídlem nesou dvě rakety, spolu s 12 bezpilotními letouny Šáhed-191 a Šáhed-129, které jsou rovněž schopné provádět údery vzduch-země.

Na rozdíl od známějších dronů Šáhed-131 a Šáhed-136, které ruští vojáci široce využívají k útokům proti ukrajinským cílům ve stylu kamikadze, tyto drony létají ve vyšších výškách. Jejich úkolem je shodit bomby a vrátit se neporušené na základnu.

Toto odhalení dokládá, jak se od začátku ruské invaze na Ukrajinu ještě více upevnily vztahy mezi Íránem a Ruskem, které sdílejí nepřátelské postoje vůči Spojeným státům.

Loni v srpnu američtí představitelé uvedli, že Írán začal v červnu Rusku předvádět bezpilotní letouny Šáhed-191 a Šáhed-129, a dodali, že očekávají, že je Teherán prodá Moskvě. Od září byly na Ukrajině sestřeleny bezpilotní letouny Mohadžír-6; jeden z nich v listopadu ukázali ukrajinští představitelé v Kyjevě novinářům deníku The Guardian.

Rusko, kterému se stále více nedostává raket k udržení brutální bombardovací kampaně na ukrajinská města, se obrátilo na Írán a také na Severní Koreu, aby doplnilo své zásoby. Mnozí na Ukrajině se obávají, že Rusko plánuje provést velký útok v době ročního výročí války 24. února.

Rusko se patrně snaží získat vyspělejší drony, které by byly srovnatelnější s tureckými Bayraktary TB2, protože Ukrajina je čím dál tím efektivnější při zastavování menších sebevražedných dronů, které musí před útokem letět nízko.

Dodávky zmařil Izrael

Většinu z dronů poslaných do Ruska tajně vyzvedlo íránské plavidlo na základně na pobřeží Kaspického moře, a pak na moři předalo lodi ruského vojenského námořnictva, uvádějí zdroje, které cituje list The Guardian. Další pak byly poslány na palubě letadel íránských státních aerolinek. Írán také poslal do Moskvy techniky, aby pomohli drony zprovoznit.

Drony vyrobila stejná továrna ve městě Isfahán, která se 28. ledna stala terčem patrně izraelského dronu. Američtí oficiální činitelé naznačili, že podle jejich přesvědčení Izrael k útoku motivovaly obavy o vlastní bezpečnost a nesnažil se zasahovat do války na Ukrajině.

Poslední dodané drony byly podle zjištěných informací zapojeny do bojů na Ukrajině 20. listopadu loňského roku. Před zmíněným lednovým útokem patrně izraelského dronu byly očekávány další dodávky. Útok ale zřejmě způsobil citelné škody na výrobě nejpokročilejších íránských zbraňových systémů včetně naváděných střel a dronů.

Drony Mohadžír-6, které Rusko dostalo v listopadu, mohou zůstat ve vzduchu až šest hodin a fungují na elektřinu. Mohou nést 40kilogramové bomby a obsahují vysoce přesné zobrazovací a naváděcí systémy.

Šáhed-129 nese těžší, 60kilogramový náklad, ale může zůstat ve vzduchu jen čtyři hodiny. Šáhed-191 může letět pět hodin se 70kilogramovým nákladem. Uvádí se, že oba využívají upravený motor vyrobený původně v Německu, dodal The Guardian.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa