Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Bachmutu se nikdo vzdávat nebude! Zelenskyj chce v obraně „pevnosti“ vytrvat. Co by pomohlo?

Aktualizováno -
3. února 2023
17:42
Autor: ČTK - 
3. února 2023
16:24

Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Frontové město na východě země, na které již měsíce útočí ruské síly, označil za ukrajinskou pevnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu s představiteli Evropské unie v Kyjevě. Dodal, že Ukrajina je schopna udržet Bachmut a osvobodit také obsazené části Donbasu, pokud obdrží zbraně s dlouhým dostřelem.

Bitvu o Bachmut svádí ukrajinské jednotky s útočícími ruskými silami již zhruba půl roku. V posledních týdnech se situace obránců zhoršuje a městu hrozí obklíčení. Jediná zásobovací trasa nyní do města s předválečnou populací přes 70 000 lidí vede od západu.

Estonská vojenská rozvědka dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská armáda se v příštích týdnech či dnech pravděpodobně z Bachmutu stáhne, aby zbytečně neplýtvala prostředky. Podle Tallinnu se díky úporné ukrajinské obraně podařilo vytvořit nové obranné linie před městy Slovjansk a Kramatorsk.

Zelenskyj dnes také uvedl, že Rusko bude pokračovat v ofenzívě na východě Ukrajiny. Ukrajinské síly podle něj budou schopny vydržet do doby, než dorazí více západních zbraní.

Podle serveru RBK-Ukrajina u té příležitosti vyzval Ukrajince, aby nepolevovali ve svém odhodlání čelit okupantům. „Myslím, že na začátku naší války byl duch silnější. Všichni jsme byli ve válce. Ve městech, kde nebyla okupace, jsme měli pocit, že jsme všichni ve válce. Nyní vidím, že v některých městech jsou v klidu. Myslím, že je to únava,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinci by se podle něj neměli věnovat malichernostem, ale usilovat o vítězství v boji.

Za klíčové pro odvrácení ruských útoků na jihu a východě Ukrajiny označil dnes ministr obrany Oleksij Reznikov dodávky dělostřelecké munice „natovské“ ráže 155 milimetrů. Západní tanky, jejichž dodávky byly Kyjevu přislíbeny minulý měsíc, podle něj budou představovat „železnou pěst“ při chystané protiofenzivě, která bude mít za cíl prolomit ruské obranné linie.

22:00
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:50
Dnes

V Kyjevě dnes pohřbili ukrajinského vojáka Andreje Neshodovského. Podle agentury AP padl ve čtvrtek po útoku ruského dronu. 

21:21
Dnes

Vladimir Putin podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa