Bachmutu se nikdo vzdávat nebude! Zelenskyj chce v obraně „pevnosti“ vytrvat. Co by pomohlo?

Aktualizováno -
3. února 2023
17:42
Autor: ČTK - 
3. února 2023
16:24

Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Frontové město na východě země, na které již měsíce útočí ruské síly, označil za ukrajinskou pevnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu s představiteli Evropské unie v Kyjevě. Dodal, že Ukrajina je schopna udržet Bachmut a osvobodit také obsazené části Donbasu, pokud obdrží zbraně s dlouhým dostřelem.

Bitvu o Bachmut svádí ukrajinské jednotky s útočícími ruskými silami již zhruba půl roku. V posledních týdnech se situace obránců zhoršuje a městu hrozí obklíčení. Jediná zásobovací trasa nyní do města s předválečnou populací přes 70 000 lidí vede od západu.

Estonská vojenská rozvědka dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská armáda se v příštích týdnech či dnech pravděpodobně z Bachmutu stáhne, aby zbytečně neplýtvala prostředky. Podle Tallinnu se díky úporné ukrajinské obraně podařilo vytvořit nové obranné linie před městy Slovjansk a Kramatorsk.

Zelenskyj dnes také uvedl, že Rusko bude pokračovat v ofenzívě na východě Ukrajiny. Ukrajinské síly podle něj budou schopny vydržet do doby, než dorazí více západních zbraní.

Podle serveru RBK-Ukrajina u té příležitosti vyzval Ukrajince, aby nepolevovali ve svém odhodlání čelit okupantům. „Myslím, že na začátku naší války byl duch silnější. Všichni jsme byli ve válce. Ve městech, kde nebyla okupace, jsme měli pocit, že jsme všichni ve válce. Nyní vidím, že v některých městech jsou v klidu. Myslím, že je to únava,“ řekl Zelenskyj. Ukrajinci by se podle něj neměli věnovat malichernostem, ale usilovat o vítězství v boji.

Za klíčové pro odvrácení ruských útoků na jihu a východě Ukrajiny označil dnes ministr obrany Oleksij Reznikov dodávky dělostřelecké munice „natovské“ ráže 155 milimetrů. Západní tanky, jejichž dodávky byly Kyjevu přislíbeny minulý měsíc, podle něj budou představovat „železnou pěst“ při chystané protiofenzivě, která bude mít za cíl prolomit ruské obranné linie.

20:03
Dnes

Estonská vláda se rozhodla požádat spojence o konzultace podle článku 4 smlouvy o Severoatlantické alianci kvůli narušení vzdušného prostoru země ruskými stíhačkami, oznámil premiér Kristen Michal na sociální síti X. Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že s estonským premiérem hovořil, a reakci aliance na incident označil za rychlou a rozhodnou.

19:31
Dnes
!

Dvě ruské stíhačky přeletěly nízko nad těžební plošinou firmy Petrobaltic v Baltském moři, porušily její bezpečnou zónu, uvedli polští pohraničníci.

19:04
Dnes

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se vyjádřil k výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Vladimir Putin amerického prezidenta „zklamal“.

„Předpokládáme, že Spojené státy a osobně prezident Trump si zachovávají politickou vůli a záměr pokračovat ve svém úsilí o usnadnění ukrajinského urovnání. Prezident Trump je proto samozřejmě v této otázce takříkajíc poměrně emotivní. To je zcela pochopitelné,“ cituje Peskova agentura TASS.

Donald Trump během tiskové konference s britským premiérem Keirem Starmerem ve čtvrtek 18. září prohlásil, že ho Putin „zklamal“. Americký prezident uvedl, že řešení konfliktu na Ukrajině se ukázalo jako mnohem obtížnější, než si myslel.

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa