Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Chlapec (12) promluvil o ruském filtračním táboře: Ani mi nedovolili se rozloučit s maminkou!

Autor: štt - 
22. ledna 2023
19:39

V dobytých administrativních budovách ruští úředníci separují ukrajinské děti od jejich rodičů a následně je posílají do sirotčinců rozmístěných po celé zemi. Cílem je mládež převychovat na ruské občany.

Oleksandr Radčuk (12) se jako mnozí další ukrýval v ocelárnách Illič nedaleko Mariupolu. Již v dubnu minulého roku oblast dobyla ruská armáda a zajatce odvedla do filtračních táborů.

Centra slouží k identifikaci zadržených civilistů. Připravení úředníci všechny vyfotografují, odeberou jim otisky prstů, podrobí je výslechu, a nakonec určí jejich osud.

Zde Oleksandr viděl svou matku naposledy. „Ani mi nedovolili se s ní rozloučit,“ sdělil chlapec na mýtinku s novináři ve švýcarském Davosu. Video na svém twitterovém účtu sdílel Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra.

Poté ho vojáci spolu s dalšími dětmi odvezli do sirotčince, kde si chlapce měli vyzvednout jeho noví ruští rodiče. Mladému Ukrajinci se naštěstí podařilo dostat zpět do rodné země. Nikdo však netuší, co se stalo s jeho matkou.

11:25
Dnes
!

Britský expremiér Boris Johnson prohlásil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem. Johnson prý tehdy Putina ve „velmi dlouhém“ hovoru loni v únoru varoval, že případná válka bude „naprostou katastrofou“; podle západních tajných služeb se už k invazi schylovalo. Johnson varoval Putina, že invaze na Ukrajinu povede k západním sankcím a zvýšení počtu vojáků NATO u ruských hranic. Snažil se také odradit Rusko od vojenské akce tím, že Putinovi řekl, že Ukrajina se „v dohledné budoucnosti“ k Severoatlantické alianci nepřipojí.

„V jednu chvíli mi pohrozil a řekl: ‚Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou by to trvalo jen minutu‘ nebo něco takového. Veselé,“ uvedl Johnson pro BBC a připomněl „velmi dlouhý“ a „nanejvýš mimořádný“ telefonát z února 2022, který následoval po jeho návštěvě v Kyjevě. „Ale myslím si, že podle velmi uvolněného tónu, který nasadil... si s mými pokusy přimět ho k jednání jen hrál,“ dodal. Putin se podle Johnsona během hovoru choval „velmi familiárně“.

Kreml reagoval, že Johnson lže. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že co Johnson uvedl, není pravda, „přesněji řečeno, je to lež“.

10:56
Dnes

Ruské ztráty podle generálního štábu Ukrajiny: Za poslední den narostly o 490 vojáků, čtyři tanky, tři obrněná vozidla atd.

10:32
Dnes
!

Zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků omezila schopnost Ukrajiny využít ruských neúspěchů k provedení rozsáhlejší protiofenzivy. Upozorňují na to experti amerického Institutu pro studium války (ISW).

Západní debaty o předpokládaných potížích či nemožnosti, aby Ukrajina dobyla zpět podstatnou část území, které se loni zmocnilo Rusko, neberou dostatečně zřetel na to, jak zpoždění Západu v dodávkách nezbytné vojenské výzbroje tyto problémy prohlubují. Pomalé poskytování a doručování pomoci nejsou jedinými faktory, které omezují schopnost Ukrajiny zahájit rozsáhlé útočné operace. Přispívají k tomu také zvláštnosti přijímání politických rozhodnutí na Ukrajině, ale v žádné válce nebylo rozhodování bezproblémové, poznamenává ISW.

Zobrazit celý online

Video  Oleksandr (12) promluvil na mezinárodním sjezdu v Davosu.  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa