Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Summit ministrů EU: Ve hře jsou nové sankce proti Rusku. I Íránu, který popravuje odpůrce

Aktualizováno -
12. prosince 2022
12:05
Autor: ČTK, swp - 
12. prosince 2022
07:21

Pokračující ruskou agresí na Ukrajině a potlačováním protirežimních protestů v Íránu se dnes budou zabývat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Měli by rozšířit sankce proti íránským činitelům odpovědným za omezování lidských práv v blízkovýchodní teokracii. Chystají se hovořit také o novém balíku postihů proti Rusku, který minulý týden navrhla Evropská komise. Zelenou patrně dostane navýšení unijního mírového fondu, z něhož evropský blok financuje dodávky zbraní Ukrajině.

Podpora Ukrajiny a další tlak na Rusko hrají v posledních devíti měsících prim na všech ministerských schůzkách a stejně tomu bude i dnes. Své unijní kolegy na úvod zasedání na dálku informuje o nejnovějším vývoji zimních bojů a potřeb ukrajinských obyvatel i armády ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Zástupci vlád členských zemí se poté budou bavit o tom, jak Kyjevu efektivně pomáhat proti útokům na civilisty a energetickou infrastrukturu.

Měli by se shodnout na přidání dvou miliard eur (48,7 miliardy korun) do Evropského mírového nástroje (EPF). Balík schválený před vypuknutím války měl pro období let 2021 až 2027 obsahovat 5,7 miliardy eur na podporu demokracie zejména v mimoevropských státech. EU z něj však již letos uvolnila 3,1 miliardy na nákupy zbraní a dalšího vojenského materiálu pro Ukrajinu a fond se výrazně ztenčil.

Vedle schválení nových lidskoprávních sankcí namířených proti íránským činitelům se ministři budou bavit i o íránské vojenské podpoře Ruska. Pohovoří i o nově navržených postizích vůči Rusku, mezi nimiž je například zákaz vývozu pro vojensky využitelné technologie, jako jsou například motory do dronů. Ty by se nově nemohly posílat nejen do Ruska, ale právě ani například do Íránu, který ruskému režimu drony dodává. Na formální schválení postihů ale podle diplomatů patrně nedojde, několik dnů od návrhu komise nestačilo k jejich předjednání.

Lipavský: Musíme vyslat jasný vzkaz

„Tímto sankčním balíkem míříme především na ty, kdo mají zodpovědnost za popravy, násilí proti nevinným lidem,“ citovala šéfku německé diplomacie Annalenu Baerbockovou agentura Reuters. „To jsou především revoluční gardy, ale také ti, kdo se prostřednictvím vynucených videí snaží zastrašovat lidi nebo je trestat,“ dodala německá ministryně.

„Musíme nadále íránskému režimu vysílat jasný vzkaz, že není přijatelné takto brutálním způsobem potlačovat lidská práva,“ řekl při příchodu na dnešní jednání v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský. To samé podle něj platí v případě vojenské podpory Ruska.

7:18
Dnes

„Putin shoří v pekle, zmetek jeden. Nemohli nás všechny pozabíje, tak se nás rozhodli utopit,“ nechala se slyšet v emotivním výstupu obyvatelka Chersonu, o Putinovi a jeho „osvoboditelech“ si nemyslí nic pěkného. Záběry přinesl kanál Nexta.

7:07
Dnes

„Lidé se jen snaží prožít život s věcmi, na kterých jim záleží, svými zvířaty, knihami, které čtou... A Rusák napadne jejich zemi, okupuje oblast, kde žijí... A zaplaví jejich město. (thx Timothy Snyder) Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ uvedla na svém twitteru šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

6:56
Dnes

Hladina vodních nádrží v Záporožské jaderné elektrárny klesá o 5 až 7 centimetrů za hodinu, informoval kanál Nexta s odkazem na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho.

Zobrazit celý online

Video  Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa