Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Jednotka ruského velitele z vězení dezertovala: Popravili ho, předtím stihl zavolat jen manželce

Autor: rix - 
9. prosince 2022
12:11

Viktor Sevalnev narukoval do ruské armády přímo z vězení. Využil toho, že se službou může vykoupit ze svého trestu. Dostal na starost oddíl, který v jeho nepřítomnost dezertoval. Ruští velitelé ho za to popravili. Viktor ještě stihl krátce před smrtí zavolat své ženě. 

Rus se dostal k velení malého oddílu, protože již měl z dřívějška zkušenosti z armády. V bojích byl ale po několik dnech zraněn a putoval do nemocnice. Toho jednotka k jeho neštěstí využila a její členové hromadně dezertovali. „Nebyla to jeho chyba, byl v nemocnici, ale vina i tak padla na něho,“ uvedla podle deníku Daily Star jeho žena Lilie.

Té stihl Viktor před smrtí ještě rychle zavolat. „Zavolal mi, když už seděl v autě,“ zoufala si Lilie s tím, že právě v tomto voze ho vezli na místo, kde měl být zastřelen. „Řekli mu, aby se připravil na to, že bude zastřelen,“ kroutila hlavou žena. Velitelé ho popravili několika ranami do hrudi. 

Sevalnev, který byl dříve uvězněn za těžké ublížení na zdraví, byl jedním z desítek tisíc vězňů propuštěných z vězení, aby se mohli účastnit bojů na Ukrajině. Mezi další propuštěné zločince patří násilníci, pedofilové a mnoho vrahů. 

Aktivistka za lidská práva Olga Romanová tvrdí, že ví o zhruba čtyřiceti takzvaných „popravách“ odsouzenců, kteří byli propuštěni z vězení a naverbováni v Putinově válce.

19:04
Dnes

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

Podle Pivovarenka nelze u prezidenta Pavla počítat s nějakými nečekanými zvraty, a to i s ohledem na jeho někdejší funkci šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

„Je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací, protože Česká republika je součástí systému konfrontace s Ruskem, kterou realizuje západní blok,“ prohlásil Pivovarenko. Připouští nicméně, že česká politika vůči Ruské federaci bude pragmatická. „Jeho pohled bude pragmatický, jak je vlastní vojákovi, ale rozhodně bychom neměli předpokládat oteplení, nějaký ústupek vůči Rusku.“

18:50
Dnes

Čtyři lidé byli dnes zabiti a pět dalších zraněno při raketovém útoku ukrajinských sil na most v okrese Melitopol. Uvedly to proruské úřady okupovaného regionu na jihovýchodě Ukrajiny. Agentura Reuters upozornila, že informaci zatím nebylo možné ověřit. Ukrajinské úřady z Chersonu na jihu Ukrajiny zase hlásí tři mrtvé po ruských úderech na město, které se ukrajinským silám loni v listopadu podařilo dobýt zpět.

Rusy dosazený gubernátor okupované části Záporožské oblasti Jevhen Balickyj na sociální síti telegram uvedl, že raketa odpálená ze systému HIMARS poničila železniční most přes řeku Moločna ve vesnici Svetlodolinskij v melitopolském okrese.

„V tuto chvíli na zařízení probíhá oprava. Podle předběžných údajů byli v důsledku ostřelování zabiti čtyři lidé z železniční brigády, pět bylo zraněno a je jim poskytována nezbytná lékařská péče,“ sdělil šéf regionu. Podle Balického ukrajinská armáda úmyslně zasáhla civilní objekt a „spáchala další zločin proti civilistům“.

18:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky poděkoval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. 

Pavel Zelenskému za gratulaci k výsledku voleb a pozvání poděkoval. „Během našeho dnešního telefonátu jsem ho ujistil, že se Ukrajina může i nadále spolehnout na podporu České republiky,“ uvedl bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa