Čtvrtek 2. února 2023
Svátek slaví Nela, zítra Blažej
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Razie v klášterech: Pátrají po kolaborantech s Moskvou! Ukrajinci uvalili i sankce na duchovní

Aktualizováno -
4. prosince 2022
08:45
Autor: ČTK, amb, swp - 
3. prosince 2022
19:31

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o dalších prohlídkách klášterů a chrámů ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu na Ukrajině. Ukrajinské úřady vedle toho uvalily sankce na deset vysoce postavených duchovních napojených právě na tuto ukrajinskou církev. Ti podle nich souhlasili se spoluprací s ruskými okupačními orgány nebo ospravedlňovali invazi

Ukrajinská tajná služba oznámila razie ve třech oblastech země - Žytomyrské, Rivnenské a Zakarpatské. SBU tak učinila po sérii policejních razií v náboženských objektech, které by podle Kyjeva mohly přijímat instrukce z Moskvy, napsala dnes agentura Reuters.

Bezpečnostní rada rovněž nařídila vyšetřování kvůli podezření z „podvratné činnosti ruských zvláštních služeb v náboženském prostředí Ukrajiny“ a vyzvala k uvalení sankcí na blíže neupřesněné osoby. SBU nyní také informovala, že jednoho z bývalých představených církve podezírá ze spolupráce s hlavou ruské pravoslavné církve na „promoskevské informační kampani“.

Uvalení sankcí na 10 duchovních

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi, píše Reuters. Na 10 duchovních pak byly uvaleny čerstvě sankce.

Bezpečnostní služba totiž ve svém prohlášení uvedla, že deset duchovních různým způsobem souhlasilo se spoluprací s okupačními orgány, propagovalo proruské narativy a ospravedlňovalo ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Většina duchovních - všichni jsou buď členy církve, nebo jsou s ní úzce spojeni - žije na územích kontrolovaných Ruskem nebo se nachází v zahraničí, uvedla služba. Sankce, které potrvají pět let, zmrazí majetek osob uvedených na seznamu, zablokují jim vývoz kapitálu z Ukrajiny a znemožní jim vlastnit půdu.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádní aktéři závislí na agresorském státu neměli možnost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ avizoval již ve čtvrtek během svého videoposelství  ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Předložení návrhu zákona zakazujícího činnost náboženských organizací napojených na Moskvu podle ruské redakce BBC následovalo dnes ráno. Zelenského strana má v parlamentu spolehlivou většinu.

Zelenskyj zároveň podle Reuters sdělil, že úřady prověří, zda tato církev měla právo působit v jednom z nejposvátnějších míst Ukrajiny - v klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra, který SBU prohledala už 22. listopadu. 

Tajná služba poté sdělila, že při prohlídce slavného kláštera narazila na podezřelé občany Ruska, ruskou propagandistickou literaturu a obnosy peněz v různých měnách.

16:26
Dnes

V Mariupolu dopadly střely na tamní nákupní centrum, píše Nexta.

 

15:59
Dnes

V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je na návštěvě v Kyjevě.

„Rusko se musí za své ohavné zločiny zodpovídat před soudem,“ řekla předsedkyně EK. Úkolem střediska v Haagu bude podle ní koordinovat shromažďování důkazů, na čemž nyní pracuje prokuratura Ukrajiny i Evropské unie. Středisko se tako stane součástí společného vyšetřovacího týmu, který podporuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

Ursula von der Leyenová na návštěvě Ukrajiny (2. 2. 2023) Ursula von der Leyenová na návštěvě Ukrajiny (2. 2. 2023) Ursula von der Leyenová na návštěvě Ukrajiny (2. 2. 2023) Ursula von der Leyenová na návštěvě Ukrajiny (2. 2. 2023)
15:42
Dnes

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes řekl, že ruští zbrojaři letos výrazně zvýší své dodávky, aby pomohli armádě „drtivě porazit“ Ukrajinu.

„Naše ozbrojené síly pravidelně dostávají plné dodávky různých typů raket. Dodávky všeho druhu těžké vojenské techniky v roce 2023 výrazně vzrostou,“ uvedl na sociálních sítích Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady a řídí vládní komisi pro výrobu zbraní.

Podle některých západních činitelů a analytiků mohou ruské armádě docházet zásoby poté, co za jedenáct měsíců invaze na Ukrajinu vystřílela miliony dělostřeleckých granátů a tisíce raket, připomíná agentura Reuters. Ruští představitelé taková tvrzení odmítají a tvrdí, že mají dost zdrojů pro pokračování takzvané speciální vojenské operace proti Ukrajině.

Zobrazit celý online

Úřady chtějí zakázat pravoslavnou církev moskevského patriarchátu, protože spoluprací s agresorem ohrožuje práva a svobody občanů, jejich životy, zdraví a bezpečí.

Také šíří ruskou propagandu, pod pláštíkem církve se skrývá činnost tajných služeb nepřítele a v církvi rekrutují ruské špiony, napsal deník Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření vládního informačního střediska. Dodal, že Zelenskyj uvalil sankce na Pavla Lebidě, který stojí v čele Kyjevskopečerské lávry.

Mluvčí církve metropolita Kliment Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony. „Ukrajinský stát proto nemá žádný právní důvod, aby vyvíjel nátlak na naše věřící nebo je potlačoval,“ dodal.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Mezi ukrajinskou pravoslavnou církví moskevského patriarchátu a nezávislou ukrajinskou pravoslavnou církví panuje tvrdá konkurence, upozornil Reuters.

Podle červencového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu se k církvi dříve napojené na Moskvu nyní hlásí pouze čtyři procenta Ukrajinců.

Ruská pravoslavná církev protestuje proti „pronásledování věřících a duchovenstva“ na Ukrajině. Kyjev tyto protesty odmítá jako „cynické a pokrytecké“ vzhledem k tomu, že Moskva podle něj roky ničila na územích ovládaných Ruskem ukrajinskou církev.

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa