Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Razie v klášterech: Pátrají po kolaborantech s Moskvou! Ukrajinci uvalili i sankce na duchovní

Aktualizováno -
4. prosince 2022
08:45
Autor: ČTK, amb, swp - 
3. prosince 2022
19:31

Ukrajinská tajná služba SBU informovala o dalších prohlídkách klášterů a chrámů ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu na Ukrajině. Ukrajinské úřady vedle toho uvalily sankce na deset vysoce postavených duchovních napojených právě na tuto ukrajinskou církev. Ti podle nich souhlasili se spoluprací s ruskými okupačními orgány nebo ospravedlňovali invazi

Ukrajinská tajná služba oznámila razie ve třech oblastech země - Žytomyrské, Rivnenské a Zakarpatské. SBU tak učinila po sérii policejních razií v náboženských objektech, které by podle Kyjeva mohly přijímat instrukce z Moskvy, napsala dnes agentura Reuters.

Bezpečnostní rada rovněž nařídila vyšetřování kvůli podezření z „podvratné činnosti ruských zvláštních služeb v náboženském prostředí Ukrajiny“ a vyzvala k uvalení sankcí na blíže neupřesněné osoby. SBU nyní také informovala, že jednoho z bývalých představených církve podezírá ze spolupráce s hlavou ruské pravoslavné církve na „promoskevské informační kampani“.

Uvalení sankcí na 10 duchovních

Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu vyhlásila na ruské pravoslavné církvi nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který aktivně podporuje prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.

Mnoho Ukrajinců se však obává, že by církev mohla být zdrojem ruského vlivu v zemi, píše Reuters. Na 10 duchovních pak byly uvaleny čerstvě sankce.

Bezpečnostní služba totiž ve svém prohlášení uvedla, že deset duchovních různým způsobem souhlasilo se spoluprací s okupačními orgány, propagovalo proruské narativy a ospravedlňovalo ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Většina duchovních - všichni jsou buď členy církve, nebo jsou s ní úzce spojeni - žije na územích kontrolovaných Ruskem nebo se nachází v zahraničí, uvedla služba. Sankce, které potrvají pět let, zmrazí majetek osob uvedených na seznamu, zablokují jim vývoz kapitálu z Ukrajiny a znemožní jim vlastnit půdu.

„Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádní aktéři závislí na agresorském státu neměli možnost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinu zevnitř,“ avizoval již ve čtvrtek během svého videoposelství  ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Předložení návrhu zákona zakazujícího činnost náboženských organizací napojených na Moskvu podle ruské redakce BBC následovalo dnes ráno. Zelenského strana má v parlamentu spolehlivou většinu.

Zelenskyj zároveň podle Reuters sdělil, že úřady prověří, zda tato církev měla právo působit v jednom z nejposvátnějších míst Ukrajiny - v klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra, který SBU prohledala už 22. listopadu. 

Tajná služba poté sdělila, že při prohlídce slavného kláštera narazila na podezřelé občany Ruska, ruskou propagandistickou literaturu a obnosy peněz v různých měnách.

9:23
Dnes

Španělsko dodá Ukrajině čtyři až šest tanků Leopard německé výroby. Současně také vycvičí až deset posádek a techniky, píše dnes deník El País. Tanky vezme ze svých armádních zásob. Klíčová je podle deníku rychlost dodávek, protože Kyjev plánuje nasadit první tankové jednotky s leopardy na bojiště už na jaře.

9:13
Dnes

Prezident Joe Biden se možná setká s prezidentem Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou v Polsku, uvedla polská média. Setkání se může konat ve Varšavě nebo v Řešově.

8:41
Dnes

Petr Pavel v rozhovoru znovu podpořil dodávky zbraní Ukrajině. „Nemáme alternativu,“ uvedl nově zvolený prezident, podle kterého by bez poskytnutí západních zbraní Ukrajina pravděpodobně prohrála. „Pokud oni prohraji, prohrajeme i my,“ dodal Pavel, podle kterého není tabu ani předání stíhaček. Obává se ale, že by dodávka bojových letounů mohla být příliš pomalá.

„Jsem hrdý na to, že má země byla mezi prvními, které dodaly Ukrajině významnou vojenskou pomoc,“ řekl Pavel.

Nově zvolený prezident uvedl, že mír zcela záleží na Rusku a že by podpořil i sebemenší náznaky vůle jednat o zastavení konfliktu. „Z ruské strany žádné takové náznaky nejsou,“ dodal Pavel.

Oslavy výročí vzniku 30 let Armády: Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) si připíjí s generály a také s premiérem Petrem Fialou (ODS) a novým prezidentem Petrem Pavlem (30.1.2023) Oslavy výročí vzniku 30 let Armády: Premiére Petr Fiala(ODS) a novým prezidentem Petrem Pavlem (30.1.2023)
Zobrazit celý online

Úřady chtějí zakázat pravoslavnou církev moskevského patriarchátu, protože spoluprací s agresorem ohrožuje práva a svobody občanů, jejich životy, zdraví a bezpečí.

Také šíří ruskou propagandu, pod pláštíkem církve se skrývá činnost tajných služeb nepřítele a v církvi rekrutují ruské špiony, napsal deník Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření vládního informačního střediska. Dodal, že Zelenskyj uvalil sankce na Pavla Lebidě, který stojí v čele Kyjevskopečerské lávry.

Mluvčí církve metropolita Kliment Reuters řekl, že činnost náboženského uskupení byla vždy v souladu s ukrajinskými zákony. „Ukrajinský stát proto nemá žádný právní důvod, aby vyvíjel nátlak na naše věřící nebo je potlačoval,“ dodal.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Mezi ukrajinskou pravoslavnou církví moskevského patriarchátu a nezávislou ukrajinskou pravoslavnou církví panuje tvrdá konkurence, upozornil Reuters.

Podle červencového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu se k církvi dříve napojené na Moskvu nyní hlásí pouze čtyři procenta Ukrajinců.

Ruská pravoslavná církev protestuje proti „pronásledování věřících a duchovenstva“ na Ukrajině. Kyjev tyto protesty odmítá jako „cynické a pokrytecké“ vzhledem k tomu, že Moskva podle něj roky ničila na územích ovládaných Ruskem ukrajinskou církev.

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa