Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Lidé v Chersonu odmítají výzvy Rusů k evakuaci: „Sympatizanti s Rusy utekli, zbytek si dělá zásoby“

Autor: DVL, swp - 
5. listopadu 2022
05:00

Pár měsíců poté, co Rusko dobylo Cherson, první velké ukrajinské město, které padlo při únorové invazi sil Vladimira Putina, se zdá, že sevření Moskvy nad městem upadá, jelikož mnoho lidí odmítlo výzvy Rusů k evakuaci a  úzkostlivě čekají na osvobození svého města, píše deník The Guardian.

„Všichni, kdo sympatizovali s Ruskem, utekli a zbytek si dělá zásoby jídla,“ řekla Anastasya, starší žena, která na začátku války evakuovala svého syna, ale sama se rozhodla zůstat v Chersonu, aby se postarala o své tři kočky a dva psy.

Cherson byl dobyt Ruskem krátce poté, co Putin zahájil invazi na Ukrajinu dne 24. února. Koncem minulého měsíce se Kreml pokusil upevnit svou kontrolu nad městem anektováním regionu tím, že zorganizoval falešné referendum. Ukrajinské jednotky nicméně na území úspěšně operují.

Ruská administrativa okupovaného města začátkem tohoto měsíce nařídila evakuaci svých obyvatel do Ruskem kontrolovaných oblastí přes řeku Dněpr a řekla jim, aby si vzali „dokumenty, peníze, cennosti a oblečení“.

Najde se však mnoho těch, kteří čekají na ukrajinskou armádu, přestože mají obavy ze zatýkání a výslechů. „Neplánuji jít nikam. Zůstávám tady, čekám, až nás Ukrajina konečně osvobodí,“ řekl Vladimir, rodák z Chersonu.

Vladimír uvedl, že s výrazně omezenými internetovými a dalšími komunikačními službami bylo často obtížné zjistit, co se přesně děje. „Neustále slyšíte ostřelování, ale je těžké pochopit, co to znamená. Město je plné fám a drbů o tom, co se má stát,“ řekl.

S odchodem ruských představitelů a bezpečnostních služeb se v Chersonu, městě, které zažilo v březnu a dubnu řadu proukrajinských shromáždění, které byly násilně potlačeny okupačními úřady, znovu objevily první známky nesouhlasu. „Je tu pocit nově nalezeného klidu a svobody,“ řekl Nikolai, další obyvatel Chersonu, který zůstal, aby se postaral o své stárnoucí rodiče.

Nikolai popsal, jak se před oznámením o evakuaci ulice zaplnily ruskou policií, která náhodně zastavovala a vyslýchala místní obyvatele, on sám se jen zřídka odvážil vyjít z domu. „Před pár týdny jsme si o tom, co se děje, jen šeptali. Ale část toho strachu zmizela, protože tolik Rusů odešlo,“ řekl.

Ustoupí Rusové?

Ukrajinské síly se už týdny snaží obklíčit město na západním břehu řeky Dněpr tak, že se zaměřují na infrastrukturu, na kterou spoléhají jejich nepřátelé, včetně nyní z velké části zničeného Antonivského mostu.

Začátkem tohoto měsíce nově jmenovaný velitel všech ruských jednotek na Ukrajině, generál Sergej Surovikin, připustil, že situace na frontě je „napjatá“. Ještě důležitější je, že naznačil ústup ruských vojáků tím, že řekl, že v Chersonu „nelze vyloučit obtížná rozhodnutí“.

Ztráta města by byla další velkou ostudou pro Putina, který minulý měsíc prohlásil, že Rusko zůstane v Chersonu „navždy“.

Ukrajina zatím důrazně odmítá zprávy o tom, že by Moskva měla v plánu se města vzdát, naopak Kreml údajně posílá více vojáků, aby posílil svou obranu.

„Nyní se nepřipravují na odchod,“ řekl v pondělí v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu generál Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby. „Připravují se na obranu,“ dodal.

Nicméně ti, kteří zůstali v Chersonu, uvedli, že to příliš nevypadá tak, že by se Rusové na obranu skutečně chystali.

„Nevědí, co dělají“

Jedna z obyvatelek jménem Irina řekla, že si všimla „několika“ opevnění z pytlů s pískem postavených u vládních budov na obranu města. „Ale celkově nám nebylo řečeno, abychom se připravili na válku,“ řekla. „Vypadá to, že nás nechali na pokoji.“

Irina řekla, že ji nedávno oslovili tři nově zmobilizovaní ruští vojáci a zeptali se jí, kde si mohou koupit cigarety a alkohol. „Říkali, že nevědí, co ve městě dělají. Nezdálo se, že by byli připraveni na velkou bitvu.“

Jedním z možných znamení, že se Rusko připravuje na obranu je, že Moskvou zřízené orgány v Chersonu minulý týden oznámily vytvoření jednotky územní obrany a vyzvaly místní muže, aby se spojili k obraně města.

Ale i ruští vojáci rychle připustili, že jen málo místních obyvatel v Chersonu by bylo ochotno zvednout zbraně proti své vlastní zemi. „Jednotka územní obrany v Chersonu je nebezpečné rozhodnutí,“ řekl ruský voják, který bloguje pod jménem „Třináctka“.

„Místo vytváření teritoriální obranné jednotky bychom možná jen vyzbrojovali nepřítele.“

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

Zobrazit celý online

Video  Jak se žije Ukrajincům pod útlakem Putina? Expertka o každodenních starostech lidí  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa