Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Rusko pokračuje ve hře s hladem, bouří Ukrajina. A Moskva ukázala, odkud měly létat drony na Sevastopol

Autor: ČTK, swp - 
30. října 2022
17:10

Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii. Jedno z ukrajinských dálkově ovládaných hladinových plavidel použitých při útoku na Černomořskou flotilu v Sevastopolu bylo vypuštěno z civilní lodi, která se nacházela v koridoru určeném pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k odpovědnosti za sobotní akci nepřihlásil.

Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii.

„Loď Ikaria Angel, naložená v rámci Světového potravinového programu OSN 40.000 tunami obilí, měla dnes opustit ukrajinský přístav. Tyto potraviny byly určeny pro Etiopany, kteří jsou na pokraji hladomoru. Kvůli ruskému zablokování 'obilného koridoru' vývoz není možný,“ napsal na twitteru ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Učinila tak v reakci na útok na ruskou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se zastavil v únoru po začátku invaze Ruska na Ukrajinu.

Kuleba: Rusko pokračuje v hrách s hladem

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes uvedl, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovalo a útok v Sevastopolu využilo jako záminku. Již od září podle něj Moskva úmyslně zdržovala fungování koridoru, což způsobilo fronty při odbavování lodí.

„Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Rusko blokuje na 176 plavidel s celkem dvěma miliony tun obilí, které by nakrmilo přes sedm milionů lidí, dodal Kuleba.

K dodržování obilné dohody vyzvaly Moskvu Spojené státy, Německo a další země. Rusko výzvy odmítá a tvrdí, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Ministerstvo zahraničí ve Varšavě dnes uvedlo, že Polsko a jeho partneři v Evropské unii jsou připraveni nadále poskytovat Ukrajině pomoc s přepravou základního zboží.

Rusko: Ukrajina vypustila dron

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že na základě analýzy trosek údajných ukrajinských dronů mohlo být jedno z dálkově ovládaných hladinových plavidel vypuštěno na Sevastopol z civilní lodi se zemědělskými produkty, která se nacházela v takzvaném obilném koridoru určeného pro ukrajinský vývoz přes Černé moře.

10:37
Dnes

Útok v kyjevské oblasti má další oběť, podle posledních zpráv si vyžádal čtyři lidské životy. Odehrál se okolo třetí hodiny ranní ve městě Ržiščiv. Podle záchranné služby drony zasáhly dvě patra dvou internátů a také budovu vzdělávacího zařízení. 

Hasiči zasahují po dronovém útoku ve městě Ržyščiv (22. 3. 2023). Hasiči zasahují po dronovém útoku ve městě Ržyščiv (22. 3. 2023). Těžce poničená školní budova v Ržiščivu (22. 3. 2023). Záchranáři nesou raněného v Ržiščivu (22. 3. 2023).
10:04
Dnes
!

„Česko má dynamický obranný průmysl,“ konstatuje Thierry Breton odpovědný za vnitřní trh, ale též technologie a bezpečnost. Právě je v Česku v rámci evropského turné po zbrojovkách. „Výzvou - pro celou evropskou obranněprůmyslovou základnu - je pomoci zrychlit navyšování produkce munice. Vyrábět víc munice a rychleji. Pro bezpečnost Ukrajiny, pro bezpečnost Česka, pro bezpečnost Evropy,“ říká na videu na Twitteru. 

Evropská unie chce Ukrajině dodat milion dělostřeleckých granátů, jak se v pondělí shodli ministři na Radě EU.

9:50
Dnes

Ržyščiv nedaleko Kyjeva: Dronový útok Rusů těžce poničil obytný dům, informuje Andrij Nebytov, šéf policie v Kyjevské oblasti.

Ržyščiv, Kyjevská oblast: Dům těžce poškozený dronovým útokem (22. 3. 2023). Ržyščiv, Kyjevská oblast: Dům těžce poškozený dronovým útokem (22. 3. 2023). Ržyščiv, Kyjevská oblast: Dům těžce poškozený dronovým útokem (22. 3. 2023). Hasiči zasahují po dronovém útoku ve městě Ržyščiv (22. 3. 2023).
Zobrazit celý online

Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Po vypuštění se bezpilotní plavidla pohybovala podél bezpečnostní zóny obilného koridoru, načež změnila trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu na Krymu, dodalo ministerstvo. Podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že stroje měly zabudovanou navigaci kanadské výroby.

V sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev provedl v Sevastopolu "teroristický útok" na lodě Černomořské flotily na civilní plavidla, která se podílela na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajinci podle něj nasadili devět bezpilotních letounů a sedm námořních dronů, přičemž všechny byly zničeny.

Rusko přiznalo menší poškození jedné minolovky. Snímky na sociálních sítích nicméně ukazují, jak neznámý počet dálkově ovládaných hladinových plavidel zasáhl nejméně jednu fregatu třídy Admiral Grigorovič.

Video se připravuje ...
Další videa