Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Rusko pokračuje ve hře s hladem, bouří Ukrajina. A Moskva ukázala, odkud měly létat drony na Sevastopol

Autor: ČTK, swp - 
30. října 2022
17:10

Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii. Jedno z ukrajinských dálkově ovládaných hladinových plavidel použitých při útoku na Černomořskou flotilu v Sevastopolu bylo vypuštěno z civilní lodi, která se nacházela v koridoru určeném pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Kyjev se k odpovědnosti za sobotní akci nepřihlásil.

Kyjev v reakci na sobotní odstoupení Moskvy od takzvané obilné dohody zastavil vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes přístavy v Černém moři. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury dnes oznámilo, že nemohla vyplout loď s obilím určeným Etiopii.

„Loď Ikaria Angel, naložená v rámci Světového potravinového programu OSN 40.000 tunami obilí, měla dnes opustit ukrajinský přístav. Tyto potraviny byly určeny pro Etiopany, kteří jsou na pokraji hladomoru. Kvůli ruskému zablokování 'obilného koridoru' vývoz není možný,“ napsal na twitteru ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Učinila tak v reakci na útok na ruskou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol. Ukrajině dohoda umožňovala obnovit vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se zastavil v únoru po začátku invaze Ruska na Ukrajinu.

Kuleba: Rusko pokračuje v hrách s hladem

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes uvedl, že Rusko odstoupení od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů předem plánovalo a útok v Sevastopolu využilo jako záminku. Již od září podle něj Moskva úmyslně zdržovala fungování koridoru, což způsobilo fronty při odbavování lodí.

„Rusko se už dávno rozhodlo pokračovat ve hrách s hladem a nyní se to snaží ospravedlnit,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Rusko blokuje na 176 plavidel s celkem dvěma miliony tun obilí, které by nakrmilo přes sedm milionů lidí, dodal Kuleba.

K dodržování obilné dohody vyzvaly Moskvu Spojené státy, Německo a další země. Rusko výzvy odmítá a tvrdí, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Ministerstvo zahraničí ve Varšavě dnes uvedlo, že Polsko a jeho partneři v Evropské unii jsou připraveni nadále poskytovat Ukrajině pomoc s přepravou základního zboží.

Rusko: Ukrajina vypustila dron

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že na základě analýzy trosek údajných ukrajinských dronů mohlo být jedno z dálkově ovládaných hladinových plavidel vypuštěno na Sevastopol z civilní lodi se zemědělskými produkty, která se nacházela v takzvaném obilném koridoru určeného pro ukrajinský vývoz přes Černé moře.

11:16
Dnes

O intenzitě bojů svědčí, že ukrajinský generální štáb odhadl ruské ztráty za uplynulých 24 hodin na 1330 vojáků, 11 tanků, 27 obrněných vozidel, 40 děl a 45 dronů. Od začátku invaze v únoru 2022 tak Rusko přišlo podle Ukrajiny o téměř půl milionu mužů (497.700), tisíce tanků, obrněnců, děl, stovky letadel a vrtulníků i desítky lodí.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách operativně prověřit z nezávislých zdrojů. Ani Moskva, ani Kyjev o svých vlastních ztrátách neinformují.

9:44
Dnes

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax tvrdí, že protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Belgorodskou oblastí, hraničící s Ukrajinou, 32 střel vypálených z raketometu RM-70 Vampire české výroby a tři střely z raketometu Vilcha ukrajinské konstrukce. Ostřelování si podle dřívějšího vyjádření gubernátora nevyžádalo oběti ani raněné.

9:25
Dnes

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant. Nejmenovaný zdroj z justice deníku řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.

Zobrazit celý online

Podle odborníků bylo zařízení zřejmě vypuštěno z jedné z civilních lodí pronajatých Kyjevem nebo jeho západními patrony pro účely vývozu zemědělských produktů z ukrajinských námořních přístavů, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Po vypuštění se bezpilotní plavidla pohybovala podél bezpečnostní zóny obilného koridoru, načež změnila trasu směrem k ruské námořní základně v Sevastopolu na Krymu, dodalo ministerstvo. Podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že stroje měly zabudovanou navigaci kanadské výroby.

V sobotu ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev provedl v Sevastopolu "teroristický útok" na lodě Černomořské flotily na civilní plavidla, která se podílela na zabezpečení obilného koridoru. Ukrajinci podle něj nasadili devět bezpilotních letounů a sedm námořních dronů, přičemž všechny byly zničeny.

Rusko přiznalo menší poškození jedné minolovky. Snímky na sociálních sítích nicméně ukazují, jak neznámý počet dálkově ovládaných hladinových plavidel zasáhl nejméně jednu fregatu třídy Admiral Grigorovič.

Video se připravuje ...
Další videa