Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Rusko už neví, koho by poslalo do války. Rekrutuje i bezdomovce. Číhají na ně ve frontě na jídlo

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. října 2022
05:00

Částečná mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je „propadák“. Tisíce Rusů radši utekly ze země, někteří se doma dokonce sami zranili, jiní se uchýlili k alkoholu, objevují se i případy sebevražd. Kreml tak podle všeho sáhl po skupině lidí, která se nemůže úplně bránit – po bezdomovcích, uvedl list Daily Mail s odkazem na pracovníky charity.

Bezdomovci čekající ve frontě na jídlo jsou pro rekrutovací komisary snadným cílem, podle svědků z Moskvy je často popadnou a odvlečou do autobusů. Lidé bez domova pak skončí ve výcvikových centrech, kde se „musí upsat“ válce – neboli speciální vojenské operaci, jak o invazi na Ukrajinu mluví Kreml.

Šedesátníka zachránil věk

Na bezdomovce komisaři „číhají“ v potravinových bankách, jídelnách či hostelech, kromě nich se zaměřují také na migranty, kteří do Ruska přišli za prací, uvedli ruský web Mediazona. Reportéři zpovídali pracovníky charity Food Not Bombs, právě oni vypověděli, jak vojáci odvádí bezdomovce na vojenský výcvik. „Šedesátníka odvedli pryč, pak ho zase propustili a poslali ho k nám zpět. Řekl nám, že ho vzali na vojenský komisariát. Byl jedním z mnoha, kterého chtěli poslat do války, unikl jen proto, že neodpovídá věkovému nastavení, berou jen muže do 45 let,“ vypověděl pracovník charity.

Podle všeho vojáci, policisté či komisaři, kteří si pro bezdomovce přijdou, „nemusí ani užít tolik síly, mají totiž jiné formy nátlaku“. Mužům, kteří by mobilizaci odmítli, hrozí trestem. Takových svědectví reportéři nasbírali hned několik. „Přijdou sem bez ptaní, vidí lidi čekající na lídlo, lapnou je za zátylek a odvedou. Evidentně proti jejich vůli,“ komentoval šéf pravoslavné charity Salvation Hangar starající se o ruské bezdomovce.

„V autobusu je odvezou na výcvik, asi 50 z odvedených se pak vrátilo, nesplňují požadavky anebo nemají potřebné dokumenty,“ dodal. „Bylo nás tam asi 20 nebo 25, dva policisté, dva nákupčí – myslím rekrutovací komisaři. Komisariát si udělali na dvorku muzea v Moskvě,“ popsal pro pracovníky charity Food Not Bombs jeden z bezdomovců.

12:12
Dnes

Takhle to nyní vypadá v Chersonské oblasti. Snímky na Telegramu sdílel náčelník vojenské správy města Cherson Roman Mrochko. 

12:01
Dnes

„Rozlišujeme schopnost elektrárny provozovat, a na to potřebuje odvod tepla, průtočné chlazení a docela velké množství vody. No a tady je otázkou, kde je dneska hladina v Kachovské nádrži, jestli můžou vodu používat v provozním smyslu na výkon,“ řekl pro Blesk Zprávy k případnému ohrožení Záporožské jaderné elektrárny kvůli zničení Kachovské přehrady ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

„A pak úplně jiná spotřeba vody je v případě toho, že odstavím elektrárnu a potřebuji odvádět jenom zbytkové teplo, na to ta elektrárna potřebuje vody úplně minimum, takže z pohledu jaderné bezpečnosti zase to nějaký zásadní problém není,“ dodal.

Podle něj z pohledu schopnosti elektrárny vyrábět elektřinu to může problém docela závažný, avšak jelikož má bloky odstavené už nějaký čas, tak zdaleka tolik vody nepotřebuje.

11:56
Dnes

„Vyhodit do povětří druhou největší přehradu na Ukrajině a přitom ohrozit tisíce civilních životů je taktika spálené země, ke které se uchyluje vojsko, jež ustupuje bez naděje na opětovný postup. A to i s vědomím, že vyschne zdroj vody pro Krym...“ uvedl poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek na Twitteru. 

Zobrazit celý online

Razie v moskevském hostelu

Dálé cílí rekrutovací komisaři na migranty, taxikáře a lidi s nízkým příjmem, pro migranty si chodí do hostelů. Minulý týden například policie obklíčila moskevský hostel Travel Inn, strážníci blokovali všechny východy. Podle svědků prohledávali budovu patro po patře, žádný pokoj neušel jejich kontrole. „Ti, u kterých našli povolávací rozkazy, museli okamžitě s nimi, navíc jim zabavili pasy. Ti, co povolávací rozkazy neměli, byli propuštěni,“ uvedl jeden z hostů pro web Mediazona. „To samé se opakovalo následující dny,“ dodal.

Částečná mobilizace byla vyhlášena 21. září v reakci na úspěšnou ukrajinskou protiofenzivu, Putin mluvil původně o 300 tisících rezervistů. Kdo neutekl, nebo se jinak nevyhnul službě, musí na výcvik. Rusové si na sociálních sítích stěžují na šílené podmínky, zimu, nedostatek jídla a uniforem, výstroj a výbavu včetně lékárniček si podle výpovědí musí kupovat sami. Často dostanou jen zrezlé staré zbraně a pár nábojů.

Video  Generál Pavel: Putin chce co nejvíc mrtvých civilistů! Rusové dál přitvrdí.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa