Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 23°C

Kličko popsal hrůzu v Kyjevě. Lidé byli upálení v autech. Putin vzkazuje západu: Jste další na řadě

Autor: DVL - 
13. října 2022
05:00

Střely začaly dopadat v 8:20 ráno, kdy tisícovky lidí spěchaly do práce a odváděly své děti do školek a škol. Lidé zemřeli upáleni ve svých automobilech, chodci byli prostřeleni šrapnely a jedna exploze zanechala uprostřed dětského hřiště obří kráter. Sedm nevinných lidí bylo v pondělí ráno v Kyjevě zavražděno ruskými teroristy. Dalších 51 lidí zahájilo léčbu kvůli těžkým zraněním. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko popsal deníku Daily Mail hrůzy z 10. října a vysvětlil, proč se Ukrajina nikdy nezvdá.

Nikdo v ukrajinském hlavním městě nebyl ušetřen teroru. Jeden z oblíbených mostů obyvatel, ze kterého byly krásné výhledy na město, byl také zničen bombardováním. Spolu s ním bylo zničeno 45 obytných budov, které byly domovem stovek rodin. Zničeny byly také tři školy a jedna školka. Rusko tímto aktem opět dokázalo, že je teroristickým státem. Putin se nás snaží vyhladit, ale náš duch je nezlomný, řekl Kličko.

Přestože byla v pondělí prolita naše krev, neuděláme našemu nepříteli tu radost a neskloníme hlavu. Zůstaneme stát vzpřímeně, přestože v srdci cítíme těžkost a bolest, naše důstojnost a odhodlání zůstanou nedotčené. Neexistuje mezi námi žádná panika, ani neutrpěla morálka. Ukrajinci během celé této války pravidelně ukazovali, jak je jejich vnitřní hlas silný. Rusové strávili většinu tohoto roku snahou nás dostat na kolena, ale nefungovalo to, pokračoval Kličko.

Snaží se nás zastrašovat terorem, ale to nám dodává jen další odvahu zachovat náš národ a identitu. Čerpáme z neomezených rezerv odvahy porazit ruské divochy. Je třeba zachovat demokracii a svobodu, Ukrajina neválčí jenom s Ruskem, ale také s temnotou, která přináší totalitu a tyranii, vysvětlil starosta.

Moji lidé ukázali, že mají dostatek síly bojovat za svobodu, ať to stojí cokoli. Vidí v tom smysl, chtějí bránit své rodiny, města a stát. Stáváme se silnějšími a více nezlomnými s každým dalším úderem. Po první explozi vyrazili obyčejní lidé do ulic Kyjeva, aby pomohli zachraňovat zraněné. Ti, kteří byli zraněni a následně evakuováni do metra, strávili dalších pět a půl hodiny péčí o druhé a zpíváním národní hymny. Může být takový národ poražen? Ne! Může být takový národ zlikvidován? Nikdy!

A přesto, co všechno jsme již viděli, jsou stále na Západě tací, kteří vidí chybu v Ukrajině. Jenom kdyby se ten Kyjev sklonil před okupanty, říkají tito Zápaďané, byl by tu mír. Pokud Ukrajina přestane ve svých snahách o zachování suverenity, varují temně v jazyce, který si vypůjčili od Putina, tak by tady mohla být jaderná válka, komentoval situaci Kličko.

Vzdali byste se nezávislosti své země?

Na oplátku se zeptám: Mohla by například Velká Británie postoupit některé ze svých území teroristům, aby zachovala „mír“ s okupantskou armádou, která ji chce vymazat ze světa? Vzdali byste se nezávislosti své země, svobody pro své děti? Nemyslím si to. To samé platí i pro Ukrajinu, pokračoval Vitalij Kličko.

Viděli jste, co Rusové udělali na okupovaném území? Ve městech a vesnicích, jako je Buča, Izjum či Lyman, jsme objevili masové hroby, ve kterých byly těla civilistů a to mužů, žen i dětí, kteří byli zavražděni za to, že se narodili jako Ukrajinci. Nechte mě říct vám následující: Putin nepřestane civilizovanému světu vyhrožovat jadernými zbraněmi, i když uspěje ve své misi potlačit Ukrajinu. Tento základní fakt musí být pochopen každým. To je ten důvod, proč musí být Putinovy imperialistické snahy zastaveny. Pokud se tak nestane, neskončí to na Ukrajině. Zaútočí na další země a budou další oběti. Není přehnané říct, že Ukrajina je v přední linii ve válce za civilizaci. Naše krev je prolita kvůli něčemu většímu, než jsme my všichni, apeloval starosta. Exploze v Kyjevě nejsou pouze útokem na samotnou Ukrajinu, ale zanechávají za sebou vzkaz pro zbytek světa: Jste další na řadě.

Ukrajina potřebuje více zbraní, větší ekonomickou podporu a ještě přísnější sankce vůči Rusku, aby se zastavil bláznivý diktátor, než rozšíří své útoky. Jako kyjevský starosta jsem se svými lidmi, obyvateli mého domova. Proti nám stojí stát, který chce pohltit naše území a zničit suverénní národ. Vojáci Ruska bojují pro peníze, auta, možnost vykrást ukrajinské domy, nebo aby unikli trestu za dezerci, řekl Kličko.

My, kteří jsme nezačali tento konflikt, bojujeme za něco, s čím se můžete ztotožnit a to jsou naše rodiny, naše svoboda, budoucnost našich dětí. Tohle je náš domov. Nemáme na výběr. Musíme překonávat všechny překážky. Musíme vyhrát. Dokonce bych řekl, že my Ukrajinci nemáme právo kapitulovat nebo přiznat porážku.

Ještě před osmi měsíci by si nikdo nedokázal představit, že Kyjev bude terčem útoku, protože všichni mimo tuto zemi očekávali, že zkolabujeme během pár dnů, zatímco se ruské tanky budou přesouvat za naše hranice. Překvapili jsme svět naší statečností a vytrvalostí. Tohle je naše země, pravda je na naší straně. Nikdy se nevrátíme do sovětské éry. Kyjev je hrdé a starobylé hlavní město, které jde naproti evropské budoucnosti. Bomby Moskvy nás nezastaví, zakončil starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

23:18
29. 5. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu o dění na Ukrajině a událostech s konfliktem souvisejících. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Prozatím přejeme dobrou noc.

23:02
29. 5. 2023

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes jednal s ukrajinskou vicepremiérkou Olgou Stefanishynou. „S ukrajinskou vicepremiérkou jsme mluvili o odhodlání Ukrajinců bojovat za svobodu a budoucnosti země v EU a NATO. Děkuji za podnětnou diskuzi!“ okomentoval schůzku na Twitteru.

22:41
29. 5. 2023

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal poděkoval Dánsku za přislíbení další vojenské podpory. „Dánsko plánuje zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině na 2,6 miliardy dolarů. Děkujeme dánské premiérce Mette Frederiksenové za silnou podporu Ukrajinců v boji za svobodu. Každým dnem jsme silnější a blíže k vítězství,“ napsal na Twitter.

Zobrazit celý online

Video  Ruský útok v Kyjevě  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa