Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Ruští agenti se vydávali za ukrajinského premiéra a volali výrobci Bayraktaru. Prozradilo je počasí

Autor: mav - 
5. listopadu 2022
18:02

Do turecké firmy Baykar, výrobce dronů Bayraktar, přes videokonferenci volal údajný premiér Ukrajiny Denys Šmyhal. Ukrajinská rozvědka ale snadno odhalila, že se jedná o falzifikát pomocí technologie deepfake. Co volajícího prozradilo?

Ukrajinská vojenská rozvědka zveřejnila video zachycující část telefonátu. „Říká se tomu ‚babje leto‘,“ vysvětluje volající s podobou ukrajinského premiéra dvojjazyčně - jenže k angličtině místo ukrajinského výrazu přidal ruský. Babímu létu Ukrajinci říkají „babine lito“. „Co to znamená?“ odpovídá příjemce hovoru anglicky. „Babiččin den,“ zamotá se do anglického vysvětlování „premiér“. „Babiččino léto…“ „Čili chápu, že je docela teplo?“ „Tak, jo.“ „To je dobře,“ dodal údajný tajemník firmy.

„Myslím, že pan Haluk tu bude brzy,“ ještě chvíli předstíral, než náhle přestal. „Mám pro vás další velmi dobrou zprávu: Byl jste odhalen a brzy budete potrestán. Najdeme vás kdekoli, váš pokus selhal,“ změnil tón příjemce hovoru. „Na viděnou ve vězení.“ „Kdy? Kdy přesně? Ty s*ačko!“ nechápe „premiér“.

„Ruské zpravodajské služby se snaží ovládnout technologii deepfake. Zakládá se na umělé inteligenci a umožňuje vytvářet falešná videa, na nichž slavná osoba údajně říká slova, jež nejsou její vlastní,“ vysvětluje na Facebooku ukrajinská rozvědka. „Tentokrát se Rusové snažili kontaktovat Haluka Bayraktara, jednoho ze zakladatelů firmy Baykar, která vyrábí slavné drony Bayraktar. Ovšem místo očekávané konverzace se samotným panem Halukem měli Rusové to ‚štěstí‘ mluvit s neméně fake sekretářem firmy Baykar.“

Ukrajinský agent zatím volajícího nechával čekat a pustil se do nezávazné konverzace o počasí. Ale pak se najednou zeptal, co se stalo s Krymským mostem… Podle ukrajinské tajné služby se Rusové snaží diskreditovat spolupráci mezi Tureckem a Ukrajinou.

Video  Podívejte se, jak funguje dron Bayraktar TB2.  - Innovative Techs
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa