Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

100 dní od začátku války: Jsem stále tady, ujistil Zelenskyj národ i svět

Autor: ČTK - 
3. června 2022
17:17

Jsme stále tady, ujišťuje Ukrajince v novém videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při příležitosti 100 dní od začátku ruské invaze. Napodobil tak video, které zveřejnil den po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu a kterým reagoval na zprávy z Moskvy, že před ruskými jednotkami prchl ze země, napsal ruskojazyčný server BBC.

Obě videa zobrazují Zelenského obklopeného jeho nejbližšími spolupracovníky v kyjevské Bankové ulici nedaleko prezidentského sídla. Zelenskyj na obou ukazuje, že s ním v ukrajinské metropoli zůstávají premiér Denys Šmyhal, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija, šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak a jeho poradce Mychajlo Podoljak.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února ze tří směrů. Ofenziva na severu země měla patrně za úkol dobýt Kyjev, po neúspěšné kampani se ale odtamtud ruské jednotky na konci března stáhly. Stanice BBC připomněla, že krátce po začátku invaze ruská média informovala o vyjádření předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina, podle kterého Zelenskyj už prchl do Polska.

„Náš tým je mnohem větší. Ozbrojené síly Ukrajiny jsou tady. Náš národ, národ naší země je tady. Ukrajinu bráníme už 100 dní. Vítězství je naše. Sláva Ukrajině,“ řekl v novém videu ukrajinský prezident a zdůraznil, že všichni včetně něj nadále pracují z Kyjeva. Prezident minulý týden poprvé oficiálně vyjel mimo ukrajinskou metropoli, a to do Charkovské oblasti, kde hovořil s místní správou a navštívil vojáky na frontě.

13:12
Dnes
!

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymském poloostrově, uvedl dnes na komunikační platformě Telegram gubernátor města Michail Razvožajev. O možných obětech nebo škodách zatím neinformoval. V dalším příspěvku občany Sevastopolu varoval, že hrozí další útok, a vyzval je, aby se schovali do krytů. K sídlu Černomořské flotily podle telegramových informačních kanálů mezitím dorazilo nejméně deset sanitek, uvedl portál Meduza. V médiích se také šíří videozáznamy hustého dýmu, které údajně zachycují dnešní útok. Sevastopol leží na ukrajinském poloostrově Krymu, který od roku 2014 Rusko okupuje.

12:31
Dnes

Ruský vliv na Kavkaze a v celém postsovětském světě eroduje, míní Zdeněk Kříž z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Ukázala to podle něj krize v Náhorním Karabachu, kterou v úterý vyostřila rozsáhlá vojenská operace Ázerbájdžánu, po níž se arménské síly v oblasti vzdaly. Kříž, který se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku, to napsal v analýze pro ČTK.

11:43
Dnes

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly – poté, co dvě ruské opoziční novinářky žijící v Praze dostaly řadu výhrůžek. České úřady by podle CPJ měly bezodkladně vyšetřit výhrůžky, které obdržel ruský opoziční a investigativní portál istories.media (Važnyje istorii) a které se týkaly novinářek Alesji Marochovské a Iriny Dolininové.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud