Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

Rusové na Ukrajině útočí sebevražednými íránskými drony. Moskva jejich užití zapírá

Autor: ČTK - 
22. září 2022
22:27

Rusko dnes zaútočilo takzvanými sebevražednými drony, které byly pořízeny z Íránu, na Kryvyj Rih a přístav ve městě Očakov. Nejméně čtyři tyto bezpilotní letouny se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo sestřelit, informovala ukrajinská armáda.

Jižní velitelství ukrajinské armády uvedlo, že ruské útoky pomocí íránských dronů Šáhid-136 se stupňují. Dnes byl zasažen přístavní remorkér v Očakovu v Mykolajivské oblasti, druhý útočící stroj se podařilo sestřelit. Zásah dronem utrpěl také nebytový dům ve městě Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti, následný požár byl rychle uhašen. Armáda se nezmiňuje o žádných zraněných v důsledku těchto útoků.

Velitelství ukrajinské protivzdušné obrany v Oděse dnes uvedlo, že nad Mykolajivskou oblastí byly sestřeleny čtyři íránské drony.

Podle ukrajinských médií dodal Írán Rusku tisíc bezpilotních letounů. Minulý týden ukrajinská armáda oznámila, že poblíž Kupjansku sestřelila první z nich. Ukrajinská armáda potvrdila, že letouny Šáhid-136, Rusy pojmenované jako Geraň-2, jsou stále častěji vidět v blízkosti pozic ukrajinské obrněné techniky a dělostřelectva. Lze je však sestřelovat různými prostředky protivzdušné obrany i ručními zbraněmi.

Jako sebevražedný dron se označuje takový bezpilotní letoun, který je obvykle od počátku zkonstruován tak, aby sám posloužil k přímému útoku na cíl. Může být sestrojen i jako „vyčkávací munice“, která je vypuštěna do vzduchu s cílem čekat, než nastane vhodný okamžik k útoku. Ukrajina podle dostupných informací obdržela několik stovek sebevražedných dronů Switchblade ze Spojených států.

Video  Hrozivé záběry z Charkovské oblasti: Provizorní mučírna v Kupjansku  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa