Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Putinova armáda cvičí s íránskými drony. Bezpilotní Orlany naopak okupantům docházejí

Autor: mav - 
13. srpna 2022
16:39

V konfliktu na Ukrajině hrají důležitou roli drony všeho druhu. Zatímco Ukrajina se může těšit přízni nejen západních přátel, a tím přísunu například slavných bayraktarů, Rusku se ztráty vlastních bezpilotních letounů Orlan-10 už nedaří doplňovat. Podle amerických rozvědek si proto Moskva obstarává drony v Íránu – a ruští operátoři už tam s nimi nějakou dobu trénují.

V polovině července zavítal do Teheránu sám prezident Vladimir Putin. Prozradil, že se s nejvyššími íránskými představiteli bavili o mezinárodním obchodu a energetické spolupráci, o vojenství se nezmiňoval. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov tentýž měsíc prohlásil, že Kreml k otázce íránských dronů nemá komentář.

Íránský ministr zahraničí Husan Amír Abdollahjan v červenci ujišťoval ukrajinsého protějška Dmytra Kulebu, že žádné drony nedodává, neboť si Teherán nepřeje prodlužování války, informovala al-Džazíra. Z konfliktu obvinil NATO.

Zastaralé drony už jsou na Ukrajině?

Zato Oleksij Arestovyč z kanceláře ukrajinsého prezidenta Volodymyra Zelenského začátkem srpna uvedl, že už Rusko 46 dronů z Íránu obdrželo - a některé i nasadilo na Ukrajině.

„Podle některých zpráv se zdá, že už bylo zaznamenáno jejich použití,“ prohlásil 4. srpna v pravidelném pořadu na YouTube. „Představují dost zastaralou generaci, ale mohou vykonávat některé bojové mise. V této válce mohou i dětské kvadrokoptéry řešit některé problémy, s podomácku vyrobenými držáky a granáty.“

USA postupně zveřejňují snímky ze špionážních družic. „V posledních několika týdnech ruští příslušníci podstoupili výcvik v Íránu v rámci dohody o převodu dronů z Íránu do Ruska,“ řekl zdroj CNN z amerických vládních kruhů. Špionážní poznatky byly prý zrovna odtajněny.

Podobně takto satelitní snímky ukázaly, že od červnu nejméně dvakrát přijela ruská delegace na letiště Kášán podívat se na íránské bezpilotní letouny, jak informovala CNN.

Národní bezpečnostní poradce Jake Sullivan uvedl, že podle domněnek americké vlády Írán chystá prodat Rusku stovky vojenských dronů. Teherán světu opakovaně prezentoval záběry z leteckých základen s pestrou letkou dronů, přinejmenším některé z nich se ukázaly i v ostrém nasazení.

Rusko se podle amerických zdrojů kouká na dva typy. Šáhid-129 se osvědčil v občanských válkách v Sýrii a Jemenu, má podobné charakteristiky jako Bayraktar TB2 – rozpětí křídel 16 metrů, vrtule ho pohání až do rychlosti 150 km/h, dolet 1700 km, ve vzduchu vydrží 24 hodin. Nést může čtyři přesně naváděné rakety, možná více, uvedla CNN předloni.

19:19
Dnes

První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Unian řekl Hryhorij Plačkov, bývalý šéf ukrajinské Státní inspekce pro jadernou regulaci. Ruské okupační síly se podle něj nadále snaží připojit tuto atomovou elektrárnu k energetické síti, aby mohly dodávat elektřinu na anektovaný Krym nebo do ruské energetické soustavy.

Plačkov dále Rusy obvinil z šikany ukrajinských pracovníků největší jaderné elektrárny v Evropě. V současné době závisí bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny na nepředvídatelném jednání okupantů, uvedl Plačkov a dodal, že jediný způsob, jak ochránit Ukrajinu a svět před jadernou katastrofou, je konec okupace a demilitarizace zařízení.

Záporožská jaderná elektrárna
19:05
Dnes
!

Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých 15,4 miliardy Kč), jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS. Podle prohlášení Bílého domu to dnes americký prezident Joe Biden řekl při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V rozhovoru, kterého se účastnila i viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden také zdůraznil, že Washington nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území.

Prezident USA Joe Biden.
18:48
Dnes

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Zobrazit celý online

Menší a rychlejší model Šáhid-191 (Saegheh-2) Íránci do velké míry okopírovali poté, co se jim v prosinci 2011 podařilo ze vzduchu ukrást „neviditelný“ americký dron RQ-170, který operoval ze sousedního Afghánistánu. Zřejmě rušením rádiového spojení a možná i satelitní navigace GPS íránští hackeři zmátli autopilota a přiměli ho přistát na íránském letišti, což se podařilo bez výraznějších škod.

Brzy poté Teherán otevřeně ohlásil, že americké technologie hodlá okopírovat. Izraelské síly jeden kus sestřelily roku 2016 a potvrdily, že sestává z docela pokročilých technologií napodobujících ty západní, psal tehdy deník Times of Israel.

Video  Podívejte se, jak funguje dron Bayraktar TB2  - Innovative Techs
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa