Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Polojasno 20°C

Rusové obnovili dodávky ropy Družbou, ale teče jen na Slovensko! Česko se nedočká

Aktualizováno -
10. srpna 2022
17:38
Autor: ČTK, Mii - 
10. srpna 2022
13:00

Ruská společnost Transněfť obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede i do Česka. S odkazem na vedení ruského podniku to uvedla agentura RIA. Ukrajina potvrdila, že dostala na bankovní účet poplatek za tranzit ruské ropy přes své území dál do Maďarska a na Slovensko. Ta netekla od čtvrtka minulého týdne. Tranzitní poplatek v zájmu obnovení dodávek ropy Ukrajině poslala slovenská rafinerie Slovnaft a její maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL. Dodávky do Česka jsou nicméně stále přerušeny a ani obnoveny nebudou, napsal slovenský přepravce ropy Transpetrol.

Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Ten v úterý oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Podle společnosti Gazprombank, která má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli západním sankcím. Ukrajina pak tranzit ruské ropy zastavila.

Slovenská rafinerie Slovnaft po souhlasu Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitní poplatky.

Slovensko se dočkalo, Česko ne

„Čerpadla pumpují, zapnuli jsme je v 16:00 (moskevského času, tj. v 15:00 SELČ - pozn. ČTK),“ řekl ruské agentuře Igor Djomin z vedení Transněfti. Ropa však podle společnosti MERO do Česka neteče, řešení ohledně tranzitních poplatků za dodávky ropy ropovodem Družba se podle rafinerie Slovnaft týká obnovení dovozu ropy na Slovensko a do Maďarska.

Dodávky ropy ropovodem Družba do Česka ani obnoveny nebudou, napsal slovenský přepravce ropy Transpetrol.

V Česku ropu zpracovává společnost Unipetrol. „Rafinerie skupiny Orlen Unipetrol v Litvínově a Kralupech nad Vltavou mají zajištěnou surovou ropu pro svůj provoz. V současné době je produkce na plánované úrovni, a dochází tak k nepřetržitým dodávkám palivových produktů na český trh. Jak jsme již informovali dříve, skupina ORLEN v posledních letech úspěšně diverzifikovala své dodávky surové ropy a testovala využitelnost různých druhů surové ropy ve svých rafineriích. Máme rozsáhlou databázi dodavatelů z Evropy i mimo náš kontinent, se kterými jsme v posledních čtyřech letech navázali silné obchodní vztahy,“ řekl mluvčí Unipetrolu Michal Procházka.

Síkela: Řešení hledáme s Poláky

I ministr průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) říká, že výpadek dodávek přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinérií. „Pracují naplno a u státní společnosti MERO ČR jsou uskladněny zásoby ropy na několik dnů. S polskou stranou nyní hledáme řešení obnovení dodávek, které bude vhodné po právní i technické stránce,“ uvedl ministr.

Podle něj máme v případě nutnosti strategické rezervy na téměř 90 dnů. „Kromě toho bude v příštích měsících možné využít část volné kapacity ropovodu TAL, prostřednictvím kterého by bylo možné ropu do rafinérie v Litvínově během několika týdnů dopravit,“ dodal Síkela.

Video  Co určuje cenu ropy?  - Videohub
Video se připravuje ...

Družbě se sakce vyhnuly

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit ropy severní větví podle dřívějších informací pozastaven nebyl.

Rusko prostřednictvím jižní větve Družby obvykle dodává zhruba 250 000 barelů ropy denně. Hlavními odběrateli jsou česká společnost Unipetrol, kterou ovládá polská skupina PKN Orlen, a také MOL spolu se Slovnaftem.

Evropská unie se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později také ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, podle Bratislavy Slovensko ovšem získalo trvalou výjimkou na dovoz ropy Družbou pro vlastní potřebu. Bratislavská rafinerie Slovnaft většinu své produkce ale vyváží. Zmíněné embargo je součástí sankcí, které západní země zavedly vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

8:12
5. 10. 2022

Ruské jednotky zaminovávají infrastrukturu a soukromé domy v Chersonské oblastisdělil ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb s odkazem na ukrajinský region, odkud v posledních dnech přicházejí zprávy o rychlém postupu ukrajinské protiofenzivy.

„Nepřítel se snaží udržet dočasně obsazená území, soustředí své úsilí na pokusy narušit aktivní operace (ukrajinských) obranných sil na některých směrech a pokračuje v útočných operacích na Bachmut a Avdijivku,“ píše ukrajinské velení. Na některých místech podle něj ruská armáda přeskupuje své síly.

„Při odchodu z obcí v Chersonské oblasti nepřítel zaminovává infrastrukturu a soukromé objekty a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel,“ tvrdí ukrajinský generální štáb. „Podle dostupných informací chybí zdravotnickým zařízením v Jevpatorii na dočasně okupovaném Krymu zdravotnický materiál k ošetření zraněných okupantů,“ dodal.

7:55
5. 10. 2022

Ukrajina pokračuje v útočných operacích na severovýchodní i jižní frontě. Na severovýchodě v Charkovské oblasti Ukrajina nyní nově kontroluje značnou část území východně od řeky Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany. Ukrajinské síly údajně postoupily až 20 kilometrů za řeku.

7:46
5. 10. 2022

Ukrajinská armáda pokračuje v koordinovaném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti. Institut pro studium války uvedl, že ukrajinský postup komplikuje ruské pokusy o přesun další munice a nově mobilizovaných mužů.

Podle místních zdrojů ukrajinské síly osvobodily několik osad na východním břehu Inhulecké řeky, následkem čehož donutily ruské jednotky ustoupit směrem k Chersonu.

Přerušily také dvě ruské pozemní komunikační linie v severní Chersonské oblasti a zatlačily ruské jednotky směrem k Beryslavské oblasti.

 

Kompletní online

 

Video se připravuje ...
Další videa