Energie znovu zdraží? Rusko má finanční potíže, na ropu a plyn chce výrazně zvýšit clo

Autor: ČTK - 
20. září 2022
13:50

Rusko s ohledem na rozpočtový deficit zvažuje, že v letech 2023 až 2025 zvýší daně v odvětví ropy a zemního plynu až o tři biliony rublů (1,2 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo financí odmítlo zprávu komentovat.

Resort kvůli výdajům v souvislosti s invazí na Ukrajinu a dopadům západních sankcí očekává, že rozpočtový deficit letos dosáhne 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na příští rok ministerstvo počítá s jeho snížením na 1,1 procenta HDP.

Vláda chce zvýšit vývozní clo na plyn až o 50 procent a hodlá začít vybírat clo na zkapalněný zemní plyn (LNG). Počítá i se zvýšením domácí ceny plynu, aby firmy platily více na dani z těžby nerostných surovin.

Ministerstvo financí rovněž navrhlo zvýšit vývozní clo na ropu a zvýšit státní příjmy z obchodu s ropnými produkty. Jen v roce 2023 chce resort získat zvýšením vývozního cla a daně z těžby nerostných surovin přibližně 1,4 bilionu rublů.

Video  Hrozí nám „energetická apokalypsa“ a přišlo zastropování cen včas? Lídři z Brna řešili v debatě Blesku energokrizi.  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

21:00
28. 9. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pondělí ráno, dobrou noc. 

20:16
28. 9. 2025

Americký viceprezident J. D. Vance v neděli v televizi Fox News potvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal o prodej řízených střel Tomahawk evropským zemím, aby je mohly předat Kyjevu, píše BBC. Zelenskyj sám uvedl, že se na to prezidenta Donalda Trumpa zeptal v pátečním rozhovoru pro Axios.

19:12
28. 9. 2025

Bělgorod po útoku utrpěl „významné výpadky proudu“. Ukrajinská armáda zahájila v Belgorodské oblasti „úder na infrastrukturu“, potvrdil guvernér Vjačeslav Gladkov. Novináři již dříve informovali o úderu na tepelnou elektrárnu a výpadku proudu. Ukrajina se k útoku nevyjádřila.

„Dochází k výpadkům proudu, a to poměrně značným. V současné době vyhodnocujeme důsledky a vynaložíme veškeré úsilí, abychom vše, co je možné a potřebné, připojili k záložní výrobě, a kde to bude možné, ji znovu připojili, abychom uspokojili potřeby obyvatel a našich podniků,“ uvedl Gladkov v příspěvku na telegramu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa