Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Obavy o jadernou elektrárnu v Záporoží: Náklaďáky Rusů parkují kousek od reaktoru, ukázalo video

Aktualizováno -
2. září 2022
20:53
Autor: Mii, ČTK - 
2. září 2022
11:28

Část delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) už opustila Záporožskou jadernou elektrárnu, ve zhodnocení situace však zůstává tajemná. Jak to v zařízení vypadá, souhrnně prozradí, až celá mise skončí. Očekává se ale, že zpráva bude hotová příští týden. Zároveň by v elektrárně měli trvale zůstat dva její zaměstnanci. Pohled do elektrárny přesto nepřímo zprostředkovala, deníku Izvestija se podařilo získat záznam, který na místě vznikl. Poskytuje znepokojivý pohled.

Na videu je možné vidět experty z MAAE, jsou oblečení do modrých neprůstřelných vest s logem agentury, procházejí elektrárnou a zapisují si poznámky. V jeden moment procházejí halou, kde míjí řadu zaparkovaných ruských nákladních vozů s namalovaným písmenem Z, kterým okupanti značí svoji techniku.

Britský server The Sun upozorňuje, že tyto vozy stojí jen pár metrů od reaktoru elektrárny (celkem jich je v Záporoží šest). Navíc auta jsou zřejmě na tomto místě delší dobu, už minulý měsíc se objevily fotografie ruských nákladních vozů s písmenem Z uvnitř elektrárny.

V tuto chvíli není jasné, kdo záznam pořídil.

Šéf MAAE: Zprávu dodáme za týden

Šéf MAAE nyní uvádí, že by zpráva mohla být hotová příští týden. Rafael Grossi to řekl po návratu z Ukrajiny. Zopakoval, že fyzická integrita elektrárny, která je v části Ukrajiny okupované Ruskem, byla narušena, a to několikrát. Grossi to označil za „nepřijatelné v každém ohledu“.

Tým MAAE viděl všechny části Záporožské jaderné elektrárny, o jejichž prohlídku požádal, uvedl také Grossi. V zařízení zůstalo šest zástupců agentury. Během čtvrteční návštěvy byly technici schopni provést počáteční zhodnocení stavu zařízení, s kontrolou budou pokračovat do 3. září.

Ostraha Záporožské jaderné elektrárny při příjezdu inspektorů MAAE (1. 9.) Ostraha Záporožské jaderné elektrárny při příjezdu inspektorů MAAE (1. 9.) | Reuters

Elektrárna má porušenou fyzickou integritu

Zástupce okupované části Záporožské oblasti Vladimír Rogov mezitím podle státní ruské agentury RIA Novosti prohlásil, že ukrajinské speciální služby chtěly dostat do řad delegace MAAE svého špiona, vydávajícího se za novináře. Rozhodnutí o jeho nasazení mělo pocházet přímo od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Rogova byl tento pokus zastaven. Ukrajinská strana se k obviněním nevyjádřila.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury Interfax odmítl tvrzení Ukrajiny, že Rusko na území elektrárny a do jejího okolí umístilo těžké zbraně.

„Doufám, že se o tom výbor MAAE přesvědčí sám,“ řekl Šojgu, podle kterého na zařízení útočí Ukrajinci a Kyjev tím „vytváří opravdovou hrozbu jaderné katastrofy v Evropě“.

Ukrajina tuto verzi dění pravidelně odmítá. „Okupanti lžou, překrucují fakta a důkazy o tom, že ostřelují elektrárnu a o následcích škod na infrastruktuře Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl na telegramu Enerhoatom. Rusové podle společnosti nepovolili členům delegace MAAE vstup do krizového centra elektrárny, kde jsou nasazeni ruští vojáci, které neměli inspektoři vidět.

Manipulace Ruska představuje riziko pro nezávislé vyhodnocení situace v zařízení, napsal Enerhoatom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale dnes uvedl, že mise může mít význam i přes potíže, které Rusové na místě působí. „Učinili jsme všechno proto, abychom zajistili přístup MAAE k Záporožské jaderné elektrárně, a věřím, že mise stále může hrát důležitou roli,“ řekl Zelenskyj podle agentury Reuters.

Ruskojazyčná stanice BBC dnes nicméně upozornila na Zelenského příspěvek na sociální síti Telegram, kde prezident vyjádřil zklamání nad tím, že MAAE zatím nevyzvala k demilitarizaci zařízení a stažení ruské armády z elektrárny. „Ačkoliv jsme o tom s panem Grossim mluvili na našem setkání v Kyjevě,“ uvedl Zelenskyj s odkazem na šéfa MAAE Rafaela Grossiho. „Právě to je cílem ukrajinského a mezinárodního úsilí,“ poznamenal. Pokud by se toho podařilo dosáhnout, Záporožská jaderná elektrárna by podle něj mohla opět zcela bezpečně fungovat.

Zelenskyj dále uvedl, že misi MAAE měli doprovázet novináři ukrajinských a mezinárodních médií, aby „svět spatřil pravdu“, ale ruská strana tomu zabránila. „Okupanti... zorganizovali partu svých propagandistů,“ napsal a MAAE vytknul, že zástupce nezávislých médií „nechránila“. „Doufáme, že mise přesto vyvodí z okolností v elektrárně objektivní závěry,“ podotknul.

Obavy o osud elektrárny panují od chvíle, kdy ji Rusové na jaře obsadili. Nedaleko celého areálu i v přímo v něm dochází v posledních dnech k intenzivním bojům, výjimečné nejsou ani exploze či střelba. Záporožská jaderná elektrárna je největší jadernou elektrárnou v celé Evropě.

23:06
23. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:52
23. 4. 2024

Počet zraněných při dnešním ruském útoku na Dnipro se zvýšil na osm, informoval gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.

21:17
23. 4. 2024
!

Ruské úřady dnes informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova kvůli podezření z braní úplatků. Ivanov patří k důležitým úředníkům ministerstva, uvedl portál Meduza. Na starosti měl záležitosti spojené s výstavbou.

Ivanov zodpovídal například za projekt takzvané obnovy okupovaného ukrajinského Mariupolu, výstavbu hlavního chrámu ruských ozbrojených sil nebo kosmodromu Vostočnyj, píší média. Náměstkem ministra obrany Sergeje Šojgua byl od roku 2016.

Zobrazit celý online

Reaktor v provozu

Reaktor ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, který byl ve čtvrtek odpojen kvůli ruskému ostřelování, je opět připojený k energetické síti a pokračuje ve zvyšování výkonu. Na sociální síti Telegram to dnes odpoledne oznámila ukrajinská společnost Enerhoatom. Tuto největší atomovou elektrárnu v Evropě v březnu obsadila ruská invazní vojska. Kyjev a Moskva se v posledních týdnech vzájemně viní z jejího ostřelování.

„V současné době jsou v elektrárně v provozu dva bloky, které vyrábějí elektřinu pro potřeby Ukrajiny. K provozu zařízení a bezpečnostních systémů nejsou žádné připomínky,“ poznamenal Enerhoatom. Dnes zapojený pátý reaktor pracovníci zařízení podle něj připojili v 13:10 místního času (12:10 SELČ). Záporožská jaderná elektrárna má celkem šest reaktorů, v provozu jsou v poslední době dva z nich - pátý a šestý.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa