Hození do reaktoru nebo radiační sprcha: Wagnerovci v Záporožské elektrárně zřídili mučírnu
"Hození do reaktoru" nebo "radiační sprcha, po které nezůstanou zuby ani vlasy". Tím vyhrožují Wagnerovci ukrajinským dobrovolníkům a aktivistům, které unesli a uvěznili ve sklepech Záporožské jaderné elektrárny. K mučení používají také roztok chlóru, ve kterém musí vězni stát, nebo elektřinu. Jindy je dusí igelitovými pytlíky. Únik? Někomu pomůže výkupné, jiní nemají šanci.
Ruští okupanti zřídili v podzemních bunkrech Záporožské jaderné elektrárny mučírnu, kterou cynicky nazývají „Energetik“.
Na svém telegramovém kanálu to oznámila firma „Enerhoatom“, která sdružuje ukrajinské jaderné elektrárny. Odkázala na informace Východní skupiny na obranu lidských práv (Eastern Human Rights Group), která zvyšuje povědomí o porušování lidských práv v Luhanské a Doněcké oblasti.
„Proces šikany řídí nechvalně známá Wagnerova skupina. Výkupné je jedinou možností, jak zločinci vězně propustí. Ani peníze ale nejsou zárukou svobody, zejména pokud jde o proukrajinské obyvatele Enerhodaru: jejich věznitelé je prostě zuřivě nenávidí. Jsou nenáviděni,“ stojí ve zprávě. Ukrajinští dobrovolníci ani aktivisté se tak ven nedostanou ani po zaplacení.
Ruské speciální služby přitom daly Wagnerovcům volnou ruku. Mučení podle Unianu zahrnuje neustálé vyhrožování „hozením do reaktoru“ nebo „radioaktivní sprchou“, po které mučený zůstane „navždy bezzubý a plešatý“.
K mučení věznitelé dále využívají roztok chlóru, který lidem v uzavřené místnosti lijí pod nohy. Silný roztok působí žíravě, způsobuje například tvorbu puchýřů a působí dráždivě na dýchací soustavu.
Také vězně trápí elektrickým proudem a dusí je igelitovými sáčky. Očití svědci údajně viděli vynášet ze Záporožské jaderné elektrárny těla zabalená v pytlích, které dále odváželi v minibusech ve směru do záporožského města Kamjanka-Dniprovska.
Věznice energetik prý funguje také jako filtrační tábor, ve kterém okupanti podle Ukranews zadržují místní obyvatele i s jejich rodinami.
Mášu znásilňovali 4 hodiny, „nedělala čest ruskému jménu“
Informace o tom měl podat místní obyvatel a zaměstnanec elektrárny Pavel (jméno bylo změněno), kterému se podařilo odtamtud dostat. Ruská služba FSB podle něj ospravedlňuje povolení mučení tím, že stejně čeká všechny soud v Haagu, pokud prohrají válku.
Z Wagnerovy skupiny jsou podle Pavla nejvíc násilní Syřané a Kadyrovci. Mezi vězni se prý vyskytovala dívka Máša, kterou si odvedli do vedlejší místnosti a čtyři hodiny ji tam znásilňovali. Důvodem bylo to, že Máša podle nich „zradila své ruské jméno“, když komunikovala s Ukrajinci.
Východní skupina pro lidská práva už dřív informovala, že Rusové v Záporoží nadále unáší lidi, v Enerhodaru zaznamenali dokonce desítky případů. Lidé vyprávěli o unášení do sklepů elektrárny, kde rukojmí nadále vyslýchají a mučí. Kromě aktivistů a dobrovolníků jde také o místní podnikatele, kteří nepodporují ruskou invazi.
Podle dřívějších informací Enerhodaru Rusové mučili i zaměstnance Záporožské jaderné elektrárny.
Do Záporožské jaderné elektrárny míří mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), podle lidskoprávních aktivistů ji ale Rusové nepustí do všech prostor elektrárny.
„Domníváme se, že by měla mise MAAE provést monitoring celé elektrárny a vzít s sebou také zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže a zástupce Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby zastavili mučení a špatné zacházení s vězni ve věznici Energetik,“ zdůraznila Východní skupina pro lidská práva.
25. srpna Státní inspekce jaderné regulace Ukrajiny oznámila, že byla Záporožská jaderná elektrárna odpojená od napájení, které se obnovilo o den později.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v komentáři k dění v Záporožské jaderné elektrárně poznamenal, že MAAE a další mezinárodní organizace by měly urychlit jednání. Šéf MAAE Rafael Mariano Grossi uvedl, že je připravený v příštích dnech misi do Záporoží osobně vést a situaci stabilizovat.