Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Záchrana miminek: Ukrajině posílají i nafukovací inkubátory. Dají se odpojit a přenést do bunkrů

Autor: tsv - 
9. září 2022
05:00

Velká Británie posílá Ukrajině nafukovací inkubátory pro předčasně narozená miminka. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví si zatím vyžádalo 100 kusů, do příštích měsíců jich ale bude potřeba i čtyřikrát více. Počty předčasných porodů se od propuknutí války zněkolikanásobily. „Naše zařízení mohou být odpojena a přesunuta do bunkrů a krytů extrémně rychle,“ říká vynálezce James Roberts.

Británie dosud na Ukrajinu poslala 35 skládacích inkubátorů a 16 dalších je na cestě, informoval server DailyMail. Kvůli častějším předčasným porodům bude země v následujících měsících potřebovat i 400 kusů, ministerstvo zdravotnictví zatím objednalo jen 100.

Kvůli válečné krizi rodí mnoho žen ve sklepích, krytech a improvizovaných nemocnicích. Na rychlý nárůst počtu předčasných porodů má vliv i stres z války a nevhodné podmínky pro rodičky.

Přenosné zařízení „Mom Incubator“ je v porovnání se standardními inkubátory výrazně levnější, snáze se složí i vyčistí. Lékaři se tak mohou dostatečně postarat o předčasně narozené děti i v extrémních podmínkách. Tým vynálezců za projekt získal Cenu Jamese Dysona za inovaci.

Zachráníme miminka i sestřičky

Vynálezce chtěl svým nápadem pomoci zejména chudším zemím světa, skládací inkubátor vytvořil během studia na univerzitě v Loughborough. „Bombardují nemocnice. Když se rozeznějí sirény, nemohou přenášet konvenční inkubátory,“ vysvětloval. „Naše zařízení může být odpojeno od zdroje a přeneseno do bunkru nebo krytu neuvěřitelně rychle. Díky tomu je možné před útokem zachránit jak zdravotní sestry, tak miminka.“

Předčasně narozené děti čelí většímu množství zdravotních rizik. Mohou se potýkat s dlouhodobými problémy, které ovlivňují mimo jiné například mozek, plíce, sluch nebo zrak. Předčasné narození je nadále světově nejčastější příčinou smrti dětí mladších pěti let.

15:31
24. 4. 2024

Ukrajina obdrží další systémy Patriot pro posílení své protivzdušné obrany, ujistil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Reagoval tak podle agentury Unian na zprávy médií, že západní partneři vyvíjejí tlak na Řecko a Španělsko, aby se podělily o své „patrioty“ s Ukrajinou, čelící již déle než dva roky agresi Ruska a v poslední době především sílícím útokům na energetickou infrastrukturu.

14:52
24. 4. 2024

Ukrajina obdrží další systémy Patriot pro posílení své protivzdušné obrany, ujistil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Reagoval tak podle agentury Unian na zprávy médií, že západní partneři vyvíjejí tlak na Řecko a Španělsko, aby se podělily o své „patrioty“ s Ukrajinou, čelící již déle než dva roky agresi Ruska a v poslední době především sílícím útokům na energetickou infrastrukturu.

Atény se chystají Ukrajině předat jednu a možná i dvě baterie patriotů ve verzi PAC-3, napsal řecký server Pronews s odvoláním na vládní zdroje, podle kterého má Řecko na oplátku obdržet blíže neupřesněné americké záruky vůči turecké hrozbě a finanční kompenzaci. Řecko vnímá Turecko jako hlavní ohrožení. Verze PAC-3 je schopna sestřelovat i balistické rakety.

„Mohu říci, že nové patrioty budou. A upřímně řečeno, je vedlejší, odkud k nám dorazí. Hlavně, aby byly, a to co nejrychleji, protože jde o ochranu našich měst a lidí,“ zdůraznil Jermak. Na toto téma se podle kancléře jedná se zahraničními partnery doslova každý den, přičemž partneři nejednají pouze s Řeckem a Španělskem, ale i s mnoha dalšími státy. Nejvíce jednání se podle Jermaka vede s Američany - Patriot je totiž zbraň americké konstrukce a výroby a navíc na Američanech závisí mnohé. „Jsem přesvědčen, že velice brzy budeme mít dobré zprávy,“ dodal.

14:49
24. 4. 2024

Německý kancléř Olaf Scholz ani přes novou americkou podporu Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus Kyjevu neposkytne, společně s britským premiérem Rishim Sunakem dnes ale zemi napadené Ruskem slíbili další zbrojní podporu. Oba šéfové vlád se dnes v Berlíně rovněž shodli na tom, že Evropa musí výrazně investovat do své obrany.

„Co se týká tohoto zbraňového systému, moje rozhodnutí se nemění,“ řekl Scholz na dotaz, zda Německo nyní poskytne Ukrajině taurusy, když Spojené státy dodávají tamním ozbrojeným silám střely ATACMS. Scholz v této souvislosti připomněl, že Německo poskytuje Ukrajině po USA druhou největší zbrojní pomoc včetně protileteckých systému Patriot či Iris-T. Zároveň vyzval další státy, které by systémy Patriot mohly Ukrajině dodat, aby tak učinily.

Kompletní online

Video  Až nyní končí příběh Sovětského Svazu. Putin tuto válku nepřežije, říká analytik Svárovský  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa