Záchrana miminek: Ukrajině posílají i nafukovací inkubátory. Dají se odpojit a přenést do bunkrů
Velká Británie posílá Ukrajině nafukovací inkubátory pro předčasně narozená miminka. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví si zatím vyžádalo 100 kusů, do příštích měsíců jich ale bude potřeba i čtyřikrát více. Počty předčasných porodů se od propuknutí války zněkolikanásobily. „Naše zařízení mohou být odpojena a přesunuta do bunkrů a krytů extrémně rychle,“ říká vynálezce James Roberts.
Británie dosud na Ukrajinu poslala 35 skládacích inkubátorů a 16 dalších je na cestě, informoval server DailyMail. Kvůli častějším předčasným porodům bude země v následujících měsících potřebovat i 400 kusů, ministerstvo zdravotnictví zatím objednalo jen 100.
Kvůli válečné krizi rodí mnoho žen ve sklepích, krytech a improvizovaných nemocnicích. Na rychlý nárůst počtu předčasných porodů má vliv i stres z války a nevhodné podmínky pro rodičky.
Přenosné zařízení „Mom Incubator“ je v porovnání se standardními inkubátory výrazně levnější, snáze se složí i vyčistí. Lékaři se tak mohou dostatečně postarat o předčasně narozené děti i v extrémních podmínkách. Tým vynálezců za projekt získal Cenu Jamese Dysona za inovaci.
Zachráníme miminka i sestřičky
Vynálezce chtěl svým nápadem pomoci zejména chudším zemím světa, skládací inkubátor vytvořil během studia na univerzitě v Loughborough. „Bombardují nemocnice. Když se rozeznějí sirény, nemohou přenášet konvenční inkubátory,“ vysvětloval. „Naše zařízení může být odpojeno od zdroje a přeneseno do bunkru nebo krytu neuvěřitelně rychle. Díky tomu je možné před útokem zachránit jak zdravotní sestry, tak miminka.“
Předčasně narozené děti čelí většímu množství zdravotních rizik. Mohou se potýkat s dlouhodobými problémy, které ovlivňují mimo jiné například mozek, plíce, sluch nebo zrak. Předčasné narození je nadále světově nejčastější příčinou smrti dětí mladších pěti let.

Ukrajinská armáda potvrdila útok na ropnou rafinerii v Rjazani. „Bezpilotní letecké systémy ukrajinských ozbrojených sil zaútočily na ropnou rafinerii v Rjazani,“ informoval šéf ozbrojených sil Robert Brovdi.
Dále byl podle něj napaden ropný sklad v okupovaném Luhansku.

Úřady oznámily, že trosky dronu poškodily obytné budovy v Lipecké oblasti. Dva ukrajinské drony byly včera v noci nad regionem zachyceny a sestřeleny, uvedl guvernér regionu Igor Artamonov.
V Lebedjanu trosky poškodily obytný dům a byla zničena i hospodářská budova. V Jelci, napsal šéf regionu, dopadly trosky dronu vedle soukromého domu, poškodily fasádu a vyrazily okna. Podle předběžných údajů nedošlo k žádným obětem.

Vedoucí administrativy Dněpropetrovské oblasti Ukrajiny v pátek ráno velmi stručně informoval, že během nočního náletu ruské drony zasáhly jistý průmyslový podnik.
„V Dněpru agresor zasáhl podnik. Vznikly tam požáry, které záchranáři rychle začali hasit,“ uvádí se ve zprávě na telegramovém kanálu šéfa regionální správy Sergeje Lysaka.
Podle Lysaka sestřelila protivzdušná obrana v noci nad regionem 15 dronů.