Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Digitální pěstování slunečnic podpoří Ukrajinu. Interaktivní „políčka“ jsou rozmístěna po Praze

Autor: ČTK - 
24. srpna 2022
14:17

Na několika místech v centru Prahy mohou lidé pomocí interaktivních panelů přispět do sbírky na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině. K daru lze připsat podpůrný vzkaz. Darováním také lidé zasadí semínko ukrajinské národní květiny, slunečnice, do virtuálního květinového pole. Sbírku Sunflowers of Hope (Slunečnice naděje) dnes představili zástupci ukrajinského velvyslanectví, kreativní agentury Dentsu a pražského magistrátu na pražské náplavce. Sbírka začala v den, kdy si Ukrajina připomíná 31. výročí své nezávislosti. Zároveň je tomu ve středu přesně šest měsíců od počátku ruské invaze na Ukrajinu.

Sbírka má být pilotní fází rozsáhlejšího projektu. „Předpokládaná délka trvání bude měsíc, s tím, že potom záleží na velvyslanectví Ukrajiny, jestli to bude chtít prodloužit, nebo nikoli,“ řekl Radim Kameník z české pobočky Dentsu. V druhé fázi by se mohla sbírka rozšířit do dalších zemí a cílila by i na emocionální podporu Ukrajinců. V centru Kyjeva by podle Kameníka byla velkoplošná obrazovka, kde by si lidé mohli kliknout na vybranou slunečnici a přečíst zprávu, kterou dárce během platby napsal.

Náplavka a centrum

Podle Radima Kameníka z české pobočky Dentsu je nyní v Praze 11 venkovních panelů, přes něž mohou lidé přispět. „Jeden je na náplavce, potom je jich pár v ulici Truhlářská, Na Příkopě, Na Můstku a na Palackého náměstí,“ řekl ČTK.

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva   - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Jak pomoci?

Postup pro darování je podle organizátorů sbírky jednoduchý. „Skrze váš mobilní telefon se přes QR kód spojíte s interaktivním nosičem, který vás vyzve k darování určité finanční částky. Vy si na svém telefonu vyberete, kolik chcete darovat, mobilní platbou finanční obnos odešlete, a v tu chvíli zasadíte semínko slunečnice do země a přímo před vašima očima (...) vyroste v dospělou slunečnici,“ uvedl Kameník. Květina se pak stane součástí celého slunečnicového pole. Do sbírky je možné přispět i přes web thesunflowersofhope.com.

Chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj na setkání s novináři řekl, že Ukrajinci cítí výraznou podporu ze strany českých úřadů, podnikatelských kruhů i občanů. Lidé z Česka od počátku ruské invaze podle organizátorů největších tuzemských sbírek poslali na podporu Ukrajiny více než čtyři miliardy korun a přispívají dále. Peníze slouží k pomoci obětem války a uprchlíkům i k nákupu zbraní pro ukrajinskou armádu.

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa