Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Krym pod drtivým útokem: Vybuchl muniční sklad, další úder mířil na leteckou základnu

Aktualizováno -
16. srpna 2022
16:57
Autor: ČTK, trm - 
16. srpna 2022
08:04

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym dnes ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury. Podle agentury TASS vybuchl bývalý statek, který armáda používala jako muniční sklad. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ve skladu vypukl požár, později zmínilo sabotáž. Poškozeny byly i civilní objekty, včetně elektrického vedení a dalšího zařízení, železnice a řady obytných budov.  Terčem útoku se následně stala i letecká základna u Simferopolu, po explozích z ní stoupá dým, hlásí svědci.

Výbuch munice ve vojenském skladu u města Džankoj na severu Krymu si podle agentury TASS vyžádal evakuaci obyvatel nedaleké vesnice Majskoje.

Ruské ministerstvo obrany označilo explozi za výsledek sabotáže. Poškozeny podle něj byly i civilní objekty, včetně elektrického vedení a dalšího zařízení, železnice a řady obytných budov. „Nikdo nebyl vážně zraněn. Přijímají se nezbytná opatření k odstranění důsledků diverze,“ dodalo ruské ministerstvo podle agentury TASS.

Záběry explozí se šíří na sociálních sítích, přinesla je i televize Nexta. Média poznamenávají, že incident se odehrál asi 200 kilometrů od frontové linie, a připisují ho útoku systému HIMARS, kterým USA vyzbrojily ukrajinskou armádu.

Šéf proruské správy Krymu Sergej Aksjonov dříve uvedl, že výbuchy si vyžádaly dva zraněné mezi civilisty, ale jejich životy nejsou v ohrožení. Podle ministra zdravotnictví krymské vlády Konstantina Skorypského lékaři jednoho zraněného operovali, pacient je ve středně vážném stavu. Druhý zraněný byl po ošetření propuštěn domů.

Exploze na základně

Server RBK-Ukrajina upozornil, že letiště Hvardijske (rusky Gvardejskoje) nedaleko Simferopolu se nachází několik stovek kilometrů od frontové linie. Letiště, patřící ruskému vojenskému námořnictvu, je základnou pro 12 bombardérů Su-24 a 12 bitevních letounů Su-25, dodal list Ukrajinska pravda s odvoláním na twitter šéfa investigativního webu Bellingcat Christa Grozeva.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na místní úřady informovala také o explozi, která způsobila požár transformační stanice ve městě Džankoj, které s 38.000 obyvatel patří k větším městům na severu Krymu. Není jasné, zda požár trafostanice narušil dodávky proudu ve městě.

Jeden z exilových vůdců krymských Tatarů Refat Čubarov na sociálních sítích napsal, že místní obyvatelé hlásí „přesný zásah do vojenské jednotky Rusů“, a později upřesnil, že „zasažen byl muniční sklad“ a „výbuchy jsou slyšet daleko ve stepi“.

„Pro připomenutí: Krym jako normální země je o Černém moři, horách, rekreaci a turistice, ale Krym okupovaný Rusy je o explozích skladů a vysokém riziku smrti pro vetřelce a zloděje,“ napsal na twitteru poradce Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Na adresu výbuchů dodal v narážce na oficiální ruský cíl „demilitarizovat“ Ukrajinu, že jde o „demilitarizaci v praxi“.

16:47
Dnes

Výsledek Moskvou organizovaných hlasování na Ukrajině nezmění nic na politice Kyjeva, řekl podle AFP šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

16:41
Dnes

Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili. Zároveň je odrazuje od cest do Ruska. Své doporučení úřad zdůvodnil „komplikovanou situací“ v Rusku, napsala agentura DPA.

Ministerstvo zahraničí Bulharům v Rusku vzkazuje, aby zvážili, zda urychleně neodjet dopravními prostředky, které mají k dispozici. Ti, kdo v Rusku zůstanou, mají být ve zvýšené míře opatrní a vyhýbat se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.

16:30
Dnes

Muži v Ruskem obsazeném Mariupolu dostávají výzvy, aby se ve čtvrtek dostavili k odvodové komisi, upozornil server Ukrajinska pravda. S sebou si mají vzít věci osobní potřeby a pas. Ruská okupační správa výzvu zdůvodňuje tím, že Mariupol se na základě výsledků referenda stane součástí Ruské federace.

V Mariupolu stejně jako na jiných místech na Ukrajině, která se podařilo ruským silám od února ovládnout, do dneška lidé hlasovali o připojení k Rusku. Kyjev a jeho západní spojenci už dříve označili tato referenda za podvod a za snahu Moskvy o nezákonné připojení dalšího ukrajinského území.

„V souvislosti se vstoupením v platnost nařízení (ruského prezidenta Vladimira) V. Putina o částečné mobilizaci občanů Ruské federace prosíme, abyste se 29.9. dostavili na vojenský komisariát podle místa trvalého bydliště,“ zní podle mariupolské radnice loajální ke Kyjevu výzva, kterou obdrželi muži v Mariupolu.

Zobrazit celý online

Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Kyjev odmítl, že by na základnu zaútočil. Podle satelitních snímků, které zveřejnila společnost Planet Labs, výbuch poškodil letadla i letištní infrastrukturu.

Ruská redakce BBC připomíná, že Krym se po anexi v roce 2014 stal pro Rusko důležitým symbolem síly. Moskva zdůrazňovala strategický význam poloostrova, ve státní propagandě se Krym stal zdrojem bezpečnosti ruského státu.

Množství reportáží o cvičeních ruských vojsk na Krymu či o střelbách pobřežní a protivzdušné obrany vytvářelo obrázek dobře bráněné pevnosti. Nyní, kdy kvůli mobilním telefonům nelze utajit exploze v různých objektech v hustě osídlených oblastech, se ruské úřady snaží co nejméně vysvětlovat, co je příčinou výbuchů a požárů. Je to pochopitelné: sama možnost takových útoků vrhá stín na ty, kdo měli chránit vojenské objekty v jednom z nejlépe bráněných míst Ruska, píše BBC. Odhaduje, že na Krymu nejspíše působí organizovaná skupina, která buď dokáže montovat drony schopné vyhazovat objekty do povětří, nebo takové drony dostává zvenčí.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa