Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

„Minus devět letadel okupantů.“ Ukrajinci se radují ze zničení 9 letadel Rusů

Autor: ČTK - 
10. srpna 2022
11:48

Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských letadlech za posledních 24 hodin. Kde a jak byly letouny zlikvidovány, neupřesnil, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ukrajinské vzdušné síly ale na svém facebookovém účtu napsaly, že se tak stalo na ruském vojenském letišti Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky) na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým předešlý den otřásly exploze. Příčiny výbuchů nejsou dosud zcela vyjasněné.

„Saky! Minus devět letadel okupantů,“ uvedly ukrajinské vzdušné síly na sociální síti a zveřejnily obrázek generálního štábu se soupisem - podle něj - dosud zničené ruské techniky na Ukrajině. V kolonce „letadla“ přibylo oproti předchozímu dni devět strojů. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruskou leteckou základnou na západě Krymu v úterý otřásly silné exploze. Příčiny zůstávají nevyjasněné. Ruské ministerstvo obrany informovalo o explozi několika kusů letecké munice v úložišti na letišti. Neoficiálně se podle ruských médií hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti.

Podoljak popírá možnost ukrajinského útoku

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v noci na dnešek popřel spekulace o možném ukrajinském útoku. Podle agentury Reuters uvedl, že mohlo jít o práci partyzánských sabotérů nebo o ruskou nekompetentnost. „Samozřejmě ne,“ odpověděl Podoljak na otázku, zda Kyjev je odpovědný za exploze na základně Saky.

Ruská tisková agentura TASS dnes oznámila, že počet zraněných v důsledku explozí v Novofedorivce stoupl na 13, jeden člověk zemřel. Dřívější informace hovořily o devíti raněných a jednom mrtvém.

Ruské ministerstvo obrany dnes naopak uvedlo, že jeho letectvo sestřelilo nad Mykolajivskou oblastí tři ukrajinská letadla - Su-25, Su-27 a také MiG-29.

Mluvčí resortu Igor Konašenkov dále novinářům mimo jiné řekl, že ruské síly zničily ve stejném regionu vozidlo Německem dodaného protiletadlového systému Gepard. Konašenkov také hlásil sestřelení sedmi raket systému HIMARS v sousední Chersonské oblasti, kterou Rusko z velké části okupuje.

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

6:38
Dnes

„Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu další těžkou vojenskou techniku Rusko chápe jako bezprostřední hrozbu pro své strategické zájmy,“ uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

„Dodávky vojenské techniky (z USA a dalších zemí) na Ukrajinu znamenají nejen prodloužení krveprolití a další oběti, ale i zvyšují nebezpečí přímého vojenského střetu mezi Ruskem a západními zeměmi,“ varoval ruský velvyslanec.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA poskytnou Ukrajině čelící ruské agresi další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (asi 15,4 miliardy korun). Jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS.

5:59
Dnes

Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím větší dopady uvnitř Ruska než na bojišti na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o vývoji konfliktu na Ukrajině to uvádějí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW).

Ukrajinské zdroje podle ISW mají pravdu v tom, že částečná mobilizace pro Ukrajinu v krátkodobé perspektivě neznamená ohrožení, protože ukrajinská protiofenziva pokračuje rychleji, než mobilizace může přinést efekt.

5:46
Dnes

Recesistické úvahy a petice o vyhlášení hlasování o připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku probudily fantazii polských vtipálků. Twitter zaplavily různé komentáře a memy rozvíjející tuto situaci.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, souvisí s tím, že Královec, rusky Kaliningrad, založili křižáci na počest českého krále Přemysla II. Při postupu pro případný zábor tohoto území se čeští recesisté „inspirovali“ v Rusku. To nedávno narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje, a když se v pseudoreferendech velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa