Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Výslechy a otřesné prohlídky: Žena azovského vojáka promluvila o filtračním táboře u Mariupolu

Autor: tsv - 
13. srpna 2022
05:00

Mladá maminka a manželka příslušníka ukrajinského krajně pravicového pluku Azov popsala hrůzy mariupolského filtračního tábora. Okupanti ji spolu s dalšími ženami zajali na cestě z města. „Chovali se k nám jako ke zločincům,“ popisuje. Ukrajinky si prošly nehygienickými hloubkovými prohlídkami, při výslechu pak některým vyhrožovali smrtí jejich manželů. „Říkali jim, že jim pošlou hlavy jejich mužů v krabici.“

Anna Zajtsevovová (24) seděla se svým šestiměsíčním synkem Svjatoslavem v evakuačním autobuse na cestě pryč z okupovaného Mariupolu, když vozidlo zastavili okupanti. „Ruští vojáci s puškami nastoupili do našeho autobusu. Museli jsme s nimi jít do filtračního tábora v Bezimenne,“ vzpomínala Anna. Jakmile skupina dorazila do jmenované vesnice, zatčené čekala registrace a invazivní hloubková kontrola.

„Už tam na nás čekaly ruské a separatistické vojačky,“ popisovala. „Řekly nám, ať si sundáme oblečení včetně spodního prádla. Měly nasazené gumové rukavice a prohledaly všechny části našich těl.“ Invazivní prohlídky se navíc konaly v krajně nehygienickém prostředí. „Ty rukavice si neměnily. To nás šokovalo.“

Po kontrole následovala registrace. „Sejmuli nám otisky ze všech prstů i dlaní. Vyfotili nás zepředu i zboku. Cítily jsme se jako kriminálnice,“ řekla pro server Radio Free Europe Anna.

Hlavy v krabici a agenti z FSB

„Měli databázi ukrajinského armádního personálu, kde si našli mého manžela,“ pokračovala. Jakmile Rusové zjistili, že je žena vdaná za člena pluku Azov, poslali ji na výslechy k agentům z  Federální služby bezpečnosti (FSB). „Nejdřív mě vyslýchal úředník ruské armády, ale pak tam přišel důstojník FSB, který vedl další výslechy.“

„Ptali se mě, jestli má můj manžel nějaká nacistická tetování a jestli je něco dalšího, co jim můžu říct,“ vzpomínala. „Říkali mi, že by pro mě bylo lepší, kdybych o svém muži řekla pravdu, jinak budu trpět. Kladli na mě psychologický nátlak. Vím, že jiným ženám řekli, že jim pošlou hlavy jejich manželů v krabici.“

Anna před evakuací strávila dva měsíce v jaderném bunkru v areálu mariupolských oceláren Azovstal, zde přežívala se svými rodiči, synem a dalšími sedmdesáti lidmi. Utéct se jí podařilo těsně před tím, než se v ocelárnách usídlili okupanti.

20:05
21. 4. 2024

„Jsem voják, mám syna a bráním Ukrajinu od roku 2014. V posledních pár měsíců je situace na frontě kritická,“ uvádí ukrajinský důstojník Jurry v děkovném videu pro USA a členy Kongresu.

„Díky včerejšímu hlasování vím, že v tom nejsme sami. Že budeme mít munici. Dnes mám mnoho vzkazů od mých amerických přátel plný přání a hřejivých slov podpory a co je nejdůležitější, slova plné naděje,“ dodal. Podobně jako i další Ukrajinci, včetně prezidenta, zdůrazňuje, že on a jeho spolubojovníci nechrání jen Ukrajinu, ale i další státy před ruskou agresí. 

19:03
21. 4. 2024

Podle mluvčího ukrajinského námořnictva Dmytra Pletenčuka začala hořet ruská loď Kommuna, záchranná loď ponorek z roku 1915, která je nejstarší v ruském námořnictvu a vůbec nejstarší vojenskou lodí ve službě na světě, píše server Ukrajinska Pravda.

„Padající úlomky způsobily malý požár, který byl rychle uhašen,“ uvedl Moskvou dosazený gubernátor Michail Razvožajev, kterého citovala agentura TASS.

18:15
21. 4. 2024

„Doba mezi politickými rozhodnutími a skutečným poškozením nepřítele v první linii, mezi schválením balíčku a posílením našich válečníků, musí být co nejkratší. Tato síla musí být ta, která je schopna skutečně změnit situaci v první linii. Frontová protivzdušná obrana je stejně důležitá jako ochrana našich měst a vesnic. Důležité jsou naše schopnosti dlouhého doletu, dělostřelectvo a schopnost rozšířit naši oblast kontroly. Každý den je nyní důležitý z hlediska komunikace, politiky a logistiky,“ uvádí ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ke schvalovacímu procesu amerického balíčku pomoci. 

Kompletní online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa