Rusové zabili jednoho z nejbohatších Ukrajinců. Obilnému magnátovi vletěla raketa do ložnice
Při ruském ostřelování Mykolajivu zemřel jeden z největších ukrajinských obchodníků s obilím Oleksij Vadaturskyj a jeho manželka Raisa. Vadaturskyj podle magazínu Forbes patřil v roce 2021 mezi 30 nejbohatších Ukrajinců a jeho společnost vlastní i nákladní lodě.
Obilný magnát zahynul v noci na 31. července, když jeho dům zasáhla raketa. Podle poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka byl však útok na podnikatele cílený. „Nebyla to náhoda,“ uvedl. Vadaturskyj podle magazínu Forbes patřil v roce 2021 mezi 30 nejbohatších Ukrajinců a jeho společnost vlastní i nákladní lodě. Ruská raketa zasáhla podle ukrajinských úřadů podnikatelovu ložnici.
Pan Vadaturskyj vlastnil Nibulon, společnost zabývající se vývozem obilí. Získal také cenu „Hrdina Ukrajiny“.
Starosta Mykolajiva Oleksandr Senkevyč uvedl, že šlo pravděpodobně o dosud nejtěžší ruské bombardování města. Na Mykolajiv dopadla opět kazetová munice a ostřelování hlásí i Nikopol.
Zelenskyj: Hrozí dvakrát nižší žně
Podle ukrajinského prezidenta zůstává hlavním cílem předejít potravinové krizi na světě, kterou by pokračující ruská válka proti Ukrajině mohla vyvolat. Ruské vojenské operace zastavily přepravu obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře.
„Ukrajinským žním letos hrozí, že budou dvakrát nižší,“ napsal Zelenskyj na twitteru, aniž by uvedl zdroje své prognózy. Ukrajinský prezident sdílel video, které poukazuje na ničivé důsledky ruské invaze na ukrajinské zemědělství. V posledních letech produkce dosahovala 70 až 80 milionů tun obilí.
Ukrajina patří k hlavním světovým exportérům obilí a mezinárodní odborníci se obávají, že zablokování námořní trasy může vést k nedostatku a růstu cen této komodity. To by dopadlo především na chudší země. Podle odhadů Kyjeva je v přístavech zablokováno na 20 až 25 milionů tun ukrajinského obilí. Ukrajina se snaží využívat i alternativní trasy, například železnici či přepravu přes Dunaj.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Ruské úřady zadržely při pokusu odletět ze země podnikatele Konstantina Strukova, hlavního majitele společnosti Južuralzoloto, těžící zlato na Uralu, informoval dnes na svém webu list Kommersant. Strukovův majetek se generální prokuratura snaží zabavit ve prospěch státu. V rámci této žaloby soud zakázal podnikateli a členům jeho rodiny vycestovat z Ruska. Nehledě na zákaz se Strukov dnes chystal odletět z Jekatěrinburgu do Turecka v soukromém letadle Bombardier za 50 milionů dolarů (asi jedné miliardy Kč). Letadlo už bylo připravené odstartovat, ale úřady mu na poslední chvíli zakázaly vzlétnout. Ukrajinské drony během noci v Čeboksarech ve vzdáleném Čuvašsku v Povolží napadly továrnu, která vyrábí součástky pro drony Šáhed, střely s plochou dráhou letu Kalibr-K a řízené letecké bomby, tvrdí ukrajinský generální štáb. O útoku dvou ukrajinských dronů informoval gubernátor ruského regionu Oleg Nikolajev. Ukrajina se brání ruské agresi čtvrtým rokem. Jakkoli Moskva a Kyjev hovoří o možném míru, válka se ještě zintenzivnila. Mapy bojiště ukrajinského projektu Deep State ukazují, že Rusové nyní ovládají 113 588 kilometrů čtverečních ukrajinského území, což je o 943 čtverečních kilometrů více než před dvěma měsíci, uvedla tento týden agentura Reuters. Ruská vojska v červnu dobyla 588 kilometrů čtverečních ukrajinského území, zatímco v květnu to bylo 507, v dubnu 379 a v březnu 240 kilometrů čtverečních, napsala agentura AFP s odvoláním na údaje amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusko nyní úplně nebo částečně ovládá téměř 19 procent rozlohy Ukrajiny, dodala.