Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Ukrajinci udeřili na šéfy Černomořské flotily. Rusové ruší oslavy Dne námořnictva

Aktualizováno -
31. července 2022
10:29
Autor: ČTK - 
31. července 2022
08:35

Na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu dnes zaútočil dron, zraněno bylo šest lidí. Podle agentury AFP to oznámily ruské úřady.

„Dnes ráno se nám ukrajinští nacionalisté rozhodli překazit Den námořnictva,“ napsal na sociální síti Telegram sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev.

„Na nádvoří velitelství vletěl nezjištěný objekt, podle předběžných údajů se jedná o dron. Zranění utrpělo šest osob, jde o zaměstnance velitelství flotily. Všem byla poskytnuta pomoc,“ uvedl Razvožajev. „Dva lidé mají středně těžká zranění, zbytek lehká,“ dodal.

Dron byl podle vyjádření Černomořské flotily zřejmě podomácku vyrobený a byl vybaven slabým výbušným zařízením. Na fotografiích z místa nejsou vidět rozsáhlé škody. Zranění byla způsobena především úlomky skla.

Mluvčí správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk označil ruské tvrzení o ukrajinském útoku na velitelství ruské flotily za provokaci. „Osvobození Krymu od okupantů bude probíhat jinak a mnohem efektivněji,“ podotkl.

Všechny slavnostní akce plánované v Sevastopolu u příležitosti Dne námořnictva, který Rusko každoročně slaví poslední červencovou neděli, byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, píše ruskojazyčná verze zpravodajského serveru BBC.

Ruský prezident Vladimir Putin by se dnes měl účastnit oslav Dne námořnictva v Petrohradu.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014 po referendu, které nebylo mezinárodně uznané.

12:07
1. 6. 2023

Západ aktivně podněcuje Moldavsko k účasti v konfliktu na Ukrajině, prohlásil dnes šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Ukrajina se podle něj stala odrazovým můstkem pro válku proti Rusku a „podvratnou činnost“ proti Bělorusku, napsala ruská státní agentura TASS. Rusko napadlo Ukrajinu loni v únoru a rozpoutalo tím nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

11:54
1. 6. 2023

Západní spojenci by měli najít způsob, jak Ukrajině kompenzovat, že nejsou schopni válkou ničené zemi zajistit plné členství v NATO. Při příchodu na summit Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku to uvedl litevský prezident Gitanas Nausėda. „Ukrajina potřebuje vědět, co se stane po skončení války,“ dodal prezident země, která bude v červenci hostit pro budoucí vztahy s Ukrajinou klíčový summit Severoatlantické aliance.

11:39
1. 6. 2023

Švýcarský zbrojní koncern Ruag navzdory odmítavým signálům z vlády oficiálně požádal o export 96 vyřazených tanků Leopard 1. Potvrdil to dnes podle agentury DPA švýcarský státní sekretariát pro hospodářství (SECO) při ministerstvu hospodářství. Podle firmy má o nákup těchto tanků zájem německá zbrojovka Rheinmetall. Použité tanky, které momentálně nejsou způsobilé pro nasazení do boje, by později měly být dále poslány na Ukrajinu, řekla mluvčí švýcarského koncernu.

Kompletní online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa