Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Odsouzen kvůli smajlíku: Ruský učitel dostal pokutu za „mračouna“ u příspěvku na síti

Autor: tsv - 
26. července 2022
18:00

Ruský soud obvinil sibiřského učitele ze znevážení armády federace potom, co pod cizí příspěvek na sociálních sítích přidal komentář sestávající z jediného smutného emotikonu. Daný příspěvek měl kritizovat odsouzení ruského politika, který se vyslovil proti válce na Ukrajině. Učitel se dále v očích soudu provinil, když opět jediným emotikonem okomentoval video na Youtube, v němž vystoupil známý kulturista a bývalý guvernér americké Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

Učitel filozofie a dějepisu ze sibiřského Barnaulu Aleksej Argunov musí kvůli jednání v rozporu se zákonem vydaným ruskou Státní dumou zaplatit pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 12 400 korun). Podle rozsudku soudu se dopustil „znevážení ozbrojených sil Ruské federace“, když v sekci komentářů pod protiválečným příspěvkem zveřejnil smutný emotikon.

Příspěvek sdílený na sociálních sítích upozorňoval na odsouzení ruského politika, který k invazi na Ukrajině napsal, že „ho bolí sledovat, jak ruští lidé zabíjí Ukrajince a jak jsou Ukrajinci nuceni zabíjet Rusy“. Argunovův ‚zločin‘ údajně připadal směšný i policistům, píše server Radio Free Europe. „Sama policie věděla, že je to stupidní,“ uvedl učitel v rozhovoru s novináři.

Schwarzenegger jako spoluviník

Obviněn byl dva dny po zveřejnění komentáře, smutný smajlík ale nebyl jediným důvodem k trestu. Soud během rozsudku bral v potaz také emotikon, který učitel zveřejnil na Youtube pod videem politika Schwarzeneggera. Bývalý guvernér ve videu publikovaném v březnu vyzývá ruského prezidenta Putina, aby ukončil útok na Ukrajinu. Emotikon měl jeho myšlenku podporovat.

„Ruská vláda lže nejen svým občanům, ale i svým vojákům,“ říká ve videu Schwarzenegger. „Těch, kteří vládnou v Kremlu, se ptám, proč obětujete ty mladé muže kvůli svým vlastním ambicím? A prezidentovi Putinovi říkám: ‚Vy jste začal tuhle válku. Vy vedete tuhle válku. Vy tuhle válku můžete zastavit.‘“

Ruská Státní duma brzy po propuknutí invaze doplnila trestní zákoník o nový zákon, který ruské veřejnosti zakazuje se jakkoli vyslovovat proti válce, konzumovat a šířit ‚západní dezinformace’ a používat slovo válka v souvislosti se speciální operací na Ukrajině. Tento zákon měl Argunov užitím emotikonů porušit.

 
23:06
9. 6. 2023

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

22:37
9. 6. 2023

Humanitární pomoc Ukrajině poskytl i Azerbájdžán. Mimo jiné se jedná o potrubí pro sběr odpadních vod, podvodní čerpadla, gumové čluny, ochranné obleky, záchranné vesty, letní a zimní oblečení.

22:04
9. 6. 2023

K žalobě Ukrajiny proti Rusku u Mezinárodního soudního dvora v Haagu se připojilo 32 zemí, informuje Deutsche Welle. Žaloba je z roku 2017 a obviňuje Rusko z porušování mezinárodních úmluv o boji proti financování terorismu a za jeho politiku na anektovaném Krymu.

Kompletní online

Video  Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa