Odsouzen kvůli smajlíku: Ruský učitel dostal pokutu za „mračouna“ u příspěvku na síti
Ruský soud obvinil sibiřského učitele ze znevážení armády federace potom, co pod cizí příspěvek na sociálních sítích přidal komentář sestávající z jediného smutného emotikonu. Daný příspěvek měl kritizovat odsouzení ruského politika, který se vyslovil proti válce na Ukrajině. Učitel se dále v očích soudu provinil, když opět jediným emotikonem okomentoval video na Youtube, v němž vystoupil známý kulturista a bývalý guvernér americké Kalifornie Arnold Schwarzenegger.
Učitel filozofie a dějepisu ze sibiřského Barnaulu Aleksej Argunov musí kvůli jednání v rozporu se zákonem vydaným ruskou Státní dumou zaplatit pokutu ve výši 30 tisíc rublů (asi 12 400 korun). Podle rozsudku soudu se dopustil „znevážení ozbrojených sil Ruské federace“, když v sekci komentářů pod protiválečným příspěvkem zveřejnil smutný emotikon.
Příspěvek sdílený na sociálních sítích upozorňoval na odsouzení ruského politika, který k invazi na Ukrajině napsal, že „ho bolí sledovat, jak ruští lidé zabíjí Ukrajince a jak jsou Ukrajinci nuceni zabíjet Rusy“. Argunovův ‚zločin‘ údajně připadal směšný i policistům, píše server Radio Free Europe. „Sama policie věděla, že je to stupidní,“ uvedl učitel v rozhovoru s novináři.
Schwarzenegger jako spoluviník
Obviněn byl dva dny po zveřejnění komentáře, smutný smajlík ale nebyl jediným důvodem k trestu. Soud během rozsudku bral v potaz také emotikon, který učitel zveřejnil na Youtube pod videem politika Schwarzeneggera. Bývalý guvernér ve videu publikovaném v březnu vyzývá ruského prezidenta Putina, aby ukončil útok na Ukrajinu. Emotikon měl jeho myšlenku podporovat.
„Ruská vláda lže nejen svým občanům, ale i svým vojákům,“ říká ve videu Schwarzenegger. „Těch, kteří vládnou v Kremlu, se ptám, proč obětujete ty mladé muže kvůli svým vlastním ambicím? A prezidentovi Putinovi říkám: ‚Vy jste začal tuhle válku. Vy vedete tuhle válku. Vy tuhle válku můžete zastavit.‘“
Ruská Státní duma brzy po propuknutí invaze doplnila trestní zákoník o nový zákon, který ruské veřejnosti zakazuje se jakkoli vyslovovat proti válce, konzumovat a šířit ‚západní dezinformace’ a používat slovo válka v souvislosti se speciální operací na Ukrajině. Tento zákon měl Argunov užitím emotikonů porušit.
České bezpečnostní složky v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny nezaznamenaly významnější nárůst kriminality, uvedla ve své výroční zprávě za rok 2023 Bezpečnostní informační služba (BIS). Příchod uprchlíků po ruské invazi podle informací kontrarozvědky nezvýšil ani aktivity organizovaných zločineckých skupin, do Česka nepřivedl ani žádnou rizikovou osobu spojovanou s islamistickým radikalismem.
Invaze na Ukrajinu dál zásadně ovlivňovala celkovou bezpečnostní situaci v Česku. Bezprecedentní migrační vlnu se podle BIS podařilo zvládnout, což je mimořádným úspěchem českého státu i společnosti. Dílčí problémy spatřuje BIS v integraci ukrajinských dětí do českých škol či v hledání zaměstnání uprchlíkům, které by odpovídalo jejich kvalifikaci. Ke konci března si podle vlády dočasnou ochranu v ČR prodloužilo 320.000 uprchlíků, přichází jich zhruba 1500 týdně. Koncem roku by se jejich počet podle odhadu mohl vyšplhat ke 400.000.
Rusko zůstávalo loni stejně jako v předchozích letech zdaleka největší hrozbou pro bezpečnost České republiky, uvedla dnes ve své výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka se ve své činnosti soustředila především na ruské nepřátelské aktivity, ale také na kybernetické hrozby či rizika spojená s novými technologiemi. Zabývala se i mezerami v připravenosti státu reagovat na měnící se svět či nepřátelské aktivity Číny, stojí ve výroční zprávě za rok 2023.
„Snaha Ruska přepsat geopolitickou mapu světa a vybudovat 'nový světový řád' je v současnosti největší hrozbou a zároveň největší výzvou pro světové společenství,“ uvedl ve zprávě ředitel BIS Michal Koudelka. Vedle konvenční války proti Ukrajině vede Rusko hybridní útoky proti Česku a dalším západním demokraciím. K útokům proti stabilitě, demokracii a svobodě využívá stále častěji moderní technologie.
Rusko představuje pro západní svět včetně ČR hrozbu přesahující konflikt na Ukrajině, uvádí BIS. „Ruské snahy o polarizaci veřejnosti, šíření dezinformací či sabotážní aktivity představují vážné bezpečnostní riziko, kterému se Česko bude muset věnovat i v předvídatelné budoucnosti,“ píše tajná služba.
„Lavrov znovu s vážnou tváří prohlásil, že Rusko nestojí o žádná nová území, a že jen přichází chránit lidi, kteří jsou součástí ruského světa,“ komentuje výroky ruského ministra zahraničí Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Asi zapomněl, že Rusko zabilo tisíce ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny,“ dodává ve svém pravidelném hlášení o radiační situaci na Ukrajině (zůstává normální).